Pavel Maslák převzal cenu pro nejlepší mladou atletickou naději

neděle 14. října 2012
Jednadvacetiletý český sprinter si v sobotu užíval prestižní vyhlašování cen Evropské atletiky v Corinthia Hotelu St. George´s Bay ve městě St. Julians na Maltě. Svěřenec Dalibora Kupky ovládl jednu z vyhlašovaných kategorií, stal se evropskou vycházející hvězdou roku 2012.

Závodník Dukly Praha se tak dostal po bok takových jmen jako Andrew Howe, Raphael Holzdeppe, Christophe Lemaitre, Teddy Tamgho či David Storl, kteří tuto kategorii vycházejících hvězd ovládli v minulých šesti letech. Hlasující ocenili skvělou Maslákovu sezonu. "V přípravě jsem tvrdě dřel a halové mistrovství světa ukázalo, že jsem na správné cestě," komentoval při vyhlašování své výsledky svěřenec Dalibora Kupky, který v hale zdolal národní rekord na 400 metrů a zapsal si také právě finálovou účast při HMS v Istanbulu.
V létě pak jeho výkonnost gradovala. Národní venkovní maximum zlepšil celkem třikrát až na 44.91 s, vyhrál evropský šampionát v Helsinkách a neztratil se ani na olympijských hrách, kde v běhu na 400 metrů skončil celkově dvanáctý. Závěr sezony okořenil ještě novým národním rekordem na dvoustovce, které se v sezoně věnoval spíš okrajově. "Letní sezonu jsem si plně užíval a byla to pro mě neskutečná jízda. Start na olympiádě je něco nezapomenutelného a běžet tam navíc pod 45 vteřin je překonání mých nejtajnějších snů. To mi dává sílu a sebevědomí v překonávání magických hranic," řekl pro TOP ATHLETICS v sobotní večer na European Athletics Awards Night.
Před více než padesáti zástupci všech národních federací se závodník, který působí pod manažerským duem Juck - Průša, ještě svěřil: "V dlouhých rukávech běhám, abych se odlišil od soupeřů a lidé si mě více pamatovali a povzbuzovali. Rád střídám i úpravu vlasů, protože mě to baví a jsem rád extravagantní. Nerad splývám s davem."

Jednadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky měl podle zveřejněných výsledků ankety největší konkurenty ve svých sprinterských kolezích. Druhá v pořadí skončila jedna z hvězd mistrovství světa juniorů Adam Gemili z Velké Británie, třetí byl Francouz Jimmy Vicaut, který jen tak tak nepředčil svého věhlasnějšího kolegu Lemaitra v souboji o zlato na stovce při evropském šampionátu v Helsinkách. Další v pořadí skončili norský mistr Evropy v běhu na 1500 m Henrik Ingebrigtsen a  ruský rekordman na stodesítku (13.09) Sergej Šubenkov.

Maslák si přebírání ceny patřičně užil a měl z ní obrovskou radost. "Tato cena mě posunuje do nejvyšší evropské atletické smetánky. Chci poděkovat všem, kteří se na tom podílejí a podporují mě," svěřil se na stránkách topathletics.org. Dnes se vrací do Prahy a následně na vojenský přijímač, ve kterém se již nějakou dobu připravuje. Na slavnostní galavečer se mohl vydat jen díky výjimce, kterou mu Český atletický svaz vyjednal.