Pavlišta a Hrochová dominovali v Ostřešanech

sobota 10. dubna 2021
Jasnými domácími šampiony na půlmaratonské trati se v Ostřešanech u Pardubic stali Vít Pavlišta a Tereza Hrochová, kteří si doběhli pro suverénní prvenství. Pavlišta obhájil zlato z minulého šampionátu. Hrochová navázala na titul z roku 2019.

V závodě mužů naprosto suverénním způsobem obhájil titul z loňského roku liberecký Vít Pavlišta. Ten se ujal tempa hned od startu a dal jasně najevo, kdo je hlavním kandidátem na zlato. Krátce před desátým kilometrem se na chvíli dotáhl Viktor Šinágl z Olympu Praha a pokusil se průběh mistrovského klání zdramatizovat. Desítkou tak probíhali s Pavlištou společně v mezičase 31:14. S půlminutovou ztrátou je následovala čtyřčlenná skupina, která bojovala o bronz. V té byli obhájce tohoto cenného kovu z předešlého šampionátu Vladimír Marčík, Ondřej Fejfar, Jan Kohut a Jakub Zemaník.

V polovině závodu se v mírném stoupání Pavlišta opět odpoutal od Šinágla a od té doby už svůj náskok na čele pouze navyšoval. Patnáctým kilometrem probíhal za 46:53 a v ten moment měl na svého nejbližšího pronásledovatele už náskok devíti vteřin. O poznání jasnější byla též situace v boji o bronz. Čtyřčlenná skupinka se totiž roztrhala a nejlépe na tom byl Ondřej Fejfar. Marčík byl o osm vteřin zpět. Pavlišta si v závěrečné čtvrtině závodu pak v poklidu doběhl pro svůj sedmý titul v čase 1:06:31. Stal se tak historicky nejúspěšnějším závodníkem tohoto šampionátu. Dosud se v počtu prvenství dělil o tento primát s Róbertem Štefkem. Celkově pak získal již svou jubilejní desátou medaili z MČR v půlmaratonu. „Snažil jsem se běžet rovnoměrným tempem. Nezpomaloval jsem ani nezrychloval. V nepříjemném větru jsem byl opatrný,“ řekl vítěz těsně po doběhu.

To stříbrný Viktor Šinágl získal vůbec první mistrovský cenný kov na této distanci. Navíc se mohl těšit z pěkného osobního rekordu 1:07:11. Po šesti letech se vrátil na stupně vítězů Ondřej Fejfar. Po stříbru z roku 2015 navázal letošním bronzem, který si zasloužil výkonem 1:07:38. Naopak Vladimír Marčík si oproti loňsku o jednu příčku pohoršil na čtvrté místo za 1:08:24. TOP 5 doplnil ještě velezkušený Petr Pechek (1:09:52).

V kategorii žen jasně dominovala plzeňská favoritka Tereza Hrochová, která mohla po většinu trati využívat společnosti mužských účastníků závodu, což pro ni bylo dobře, jelikož mezi ženami neměla vážnější konkurentku. Desítkou probíhala za 34:16 a na své nejbližší pronásledovatelky měla už v ten moment náskok dvě minuty. Její mezičas na 15 kilometrech pak byl 52:10 a rýsoval se tak v jejím podání poměrně zajímavý čas. Ten měl nakonec v cíli hodnotu 1:14:34, což je pro Terezu druhý nejlepší kariérní výkon v půlmaratonu, který ji momentálně řadí v historických statistikách MČR na šestou příčku. Z titulu domácí šampionky se raduje podruhé. Poprvé tomu bylo v roce 2019 v Pardubicích. Na stupních vítězů je potřetí v řadě.

Další dva cenné kovy připadly reprezentantkám 2BWINNER TEAMu. Stříbro si na krk pověsila za čas 1:16:54 Barbora Macurová a na bronzový stupínek vystoupala díky výkonu 1:17:52 Magdalena Horká. Obě závodnice se těšily z nových osobáků. Pod 1:20 se pak dostala ještě čtvrtá Hana Homolková. Oddílová kolegyně Terezy Hrochové z AK Škoda Plzeň si s tratí poradila v čase 1:19:16.