Pelmel z velikonočního víkendu
Sobota
AIX-LES-BAINS (Francie): Trojnásobný evropský šampion Christophe Lemaitre začal sezonu na domácí půdě výtečnou stovkou za 10.19 s (+0.8). Ovšem kontinentální statistiky tímto časem nevede: už před týdnem byl v kalifornském Walnutu rychlejší Nor Ndure (10.06, vítr 0.7 m/s). A tuto sobotu, tedy ve stejný den jako závody v Aix-le-Bains, za velkou louží v Kansasu trumfnul Lemaitra jeho krajan Martial Mbandjock s 10.13 za ideální podpory větru 2 m/s.
NORTH SHORE (Nový Zéland): Šestnáctiletý koulařský talent Oceánie Jacko Gill si skvěle rozumí již i s dospělým náčiním. O centimetr překonal dvacetimetrovou hranici a národní rekord Lese Millse z roku 1967 (!) posunul o 21 cm. Takový výkon by Gillovi stačil i na nominaci do Tegu, ovšem na světový šampionát pro nízký věk ještě nemůže odcestovat. V příštím roce však dovrší osmnáct let, takže do Londýna už by se mladík podívat mohl. Letos se tedy musí spokojit „pouze“ s vrcholem na červencovém MS své kategorie v Lille. Udrží-li si formu, neměl by mít větší potíže zvítězit, neboť se sedmičkovou koulí tak daleko nehodil ještě žádný dorostenec v historii. Určitě bude zajímavé i to, co dokáže se standardní pětikilovou váhou pro sedmnáctileté.
OXFORD (USA): Vítěz letošních halových tabulek Mike Rodgers se ve výborném světle předvedl na Mississippi Open. Počtvrté v kariéře tu pokořil časem 9.96 desetivteřinovou hranici a dva roky starému osobáku se přiblížil na dvě setiny.
DURHAM (USA): Jen o setinu pomaleji (9.97) běžel na šampionátu ACC Ngoni Makusha ze Zimbabwe, pomohl mu k tomu ideální vítr o síle 2 m/s. Specialista na dálku, čtvrtý z OH v Pekingu, se tím stal novým členem „klubu pod 10“. Makusha navíc svou vlast přidal ke třem dalším africkým zemím (Nigérie, Namibie a Ghana), jejímž zástupcům se podařilo zlomit vysněnou sprinterskou metu. Poražený Maurice Mitchell nemusel smutnit. Na stovce si rovněž vylepšil osobák (na 10.03), další životní maximum na dvojnásobné trati 20.19 (+1.1) jej dokonce posunulo do čela světových tabulek.
LA JOLLA (USA): Vynikající kanadský rekord a výkon roku v kouli 21.72 předvedl Dylan Armstrong na kalifornském Triton Invitational. Své dosavadní, méně než rok staré maximum z Baunatalu posunul Armstrong o 14 cm.
ADLER (Rusko): O dva nejlepší hody roku se na Nizamutdinově memoriálu postarali domácí vrhači. Sergej Makarov hodil výtečných 85.33 metru a v sérii ještě třikrát překonal osmdesátku. Jak připomíná Phil Minshull, Rus se tím již v osmnácté sezoně dostal za 82 metrů a takovou statistikou se nemůže pochlubit ani Jan Železný. Světový rekordman sice také obsáhnul stejný počet let za danou hranici, jeho sérii od roku 1987 však přerušují dva „výpadky“ (1991 a 1998). Za oštěpařským veteránem si mladíci zlepšovali osobáky, držitel bronzu z Monctonu Dmitrij Tarabin na 81.30 m a držitel nejlepšího dorosteneckého hodu Valerij Jordan 80.15. Bronzový z MS v Berlíně Alexej Zagornyj se stal prvním kladivářem, který letos překonal 80 metrů, nejprve o 21 cm a ve třetí sérii pak ještě přidal na 81.54.
Sobota a neděle
MONTEGO BAY (Jamajka): Při hrách karibské oblasti určených mladým atletům se ve sprintu blýskli dívky z Baham a Trinidadu a domácí chlapci. Sedmnáctiletý Jamajčan Jazeel Murphy ovládl juniorskou stovku za 10.27 (-0.2) a bude hlavním favoritem pro dorostenecké MS ve Francii. O setinu pomalejší byl o dva roky starší krajan Kemar Bailey Cole, který si ovšem také vylepšil osobní rekord. Bahamanka Anthonique Strachanová si podobně jako Murphy poradila jako sedmnáctiletá se staršími soupeřkami, když stovku prolétla za 11.38 (-0.8). O tři setiny zpět finišovala Michelle-Lee Ahyeová z Trinidadu a Tobaga.
O talentované Strachanové pravděpodobně ještě uslyšíme, druhý den her Carifta zaběhla Bahamanka skvělou dvoustovku 22.93 (+1.1). Tím vyrovnala rekord her, který před deseti lety zaběhla pozdější olympijská šampionka Veronica Campbell-Brownová, nynější hvězdu světového sprintu budou moci vidět v květnu i diváci Zlaté tretry.
KÓBE (Japonsko): Mužská desítka se ve dvou dnech běhala rychle při Hyogo Relays. Nejprve vylepšil v sobotu Keňan Jacob Wanjuki letošní a také své maximum na 27:48.74 a v závěsu za ním doběhli ještě tři jeho krajané pod 28 minut.
Následující den však Wanjukiho čas překonalo hned šest vytrvalců, až na pátého Etiopana výhradně Keňanů. V těsném finiši se z prvenství radoval medailista z MS v Ósace Martin Mathathi 27:23.85, čímž o 14 setin rozesmutnil Johna Thua (27:23.99), s odstupem devíti vteřin doběhl stříbrný z nedávného krosového MS Paul Tanui (27:32.71).
Neděle
TAICANG (česká transkripce Tchaj-Cchang, Čína): Čtvrtý muž z loňského chodeckého světového poháru Si Tianfeng (S' Tchien-feng) ovládl závod na silniční padesátce v rámci challenge IAAF a osobní rekord 3:38:48 jej vynesl na čelo světových statistik sezony. Je však třeba zmínit, že na dráze už byl letos rychlejší Francouz Diniz, který před časem ušel světový rekord 3:35:27.20.
S využitím EME News