Pět českých postupu na úvod MEJ

pondělí 7. srpna 2023
V Jeruzalémě proběhl úvodní dopolední program mistrovství Evropy juniorů. V jeho rámci závodilo jedenáct českých reprezentantů. Pěti z nich se podařilo postoupit z kvalifikačních kol. Velmi dobře zahájila svou soutěž sedmibojařka Adéla Tkáčová.

Vůbec jako první z celé české výpravy zasáhly do bojů naše stýplařky. Postupový klíč z rozběhu byl velmi přívětivý, když šlo dál hned osm závodnic. Obě naše reprezentantky si toho byly vědomy a zvolily vhodnou taktiku. Karolína Jarošová byla jasnou kandidátkou na postup a svou pozici si po celý průběh závodu naprosto s přehledem hlídala. Cílem pak proběhla jako čtvrtá v čase 10:30.55. Radana Lapáčková se první čtyři kola držela ve skupince mezi sedmým a desátým místem. Zhruba kilometr před cílem se pak od svých soupeřek odpoutala a také ona si nakonec doběhla pro poměrně pohodlný postup do finále ze sedmého místa v čase 10:40.44.

V rozbězích juniorek na 400 metrů jsme měli hned trojí zastoupení. Lurdes Gloria Manuel potvrdila roli favoritky, když si z druhé dráhy hlídala všechny své soupeřky a stupňovaným tempem si doběhla pro vítězství nejrychejším čase z celého startovního pole 53.15. Do semifinále se protlačila také Karolína Mitanová. Ta sice dokončila svůj rozběh na čtvrtém místě, přičemž přímo postupovaly pouze tři závodnice, ale čas 54.63 jí nakonec stačil. Naopak Kateřině Matouškové scházely k postupu do dalšího kola pouhé čtyři setiny. S výkonem 54.79 skončila před semifinálovými branami a obsadí 18. místo.

O poznání složitější pozici než naše děvčata měl ve stejné disciplíně mezi juniory Ondřej Loupal. Zde se totiž postupovalo z rozběhu rovnou do finále, takže postupový klíč byl neúprosný a do boje o cenné kovy šli přímo pouze dva závodníci a další dva časem. Ondřejovi navíc byla nalosována nevýhodná první dráha. Jako jeden z nejmlaších účastníků se s ní pral statečně a do cíle se předklonil jako čtvrtý v čase 47.77, což bohužel na finálovou osmičku nestačilo. K tomu bylo třeba běžet o 59 setin rychleji. Ondřej si tak z Jeruzaléma odveze konečné 15. místo. Nejrychleji běžel Brit Charles Carvell, jenž zaznamenal nový osobní rekord 45.92.

Tři želízka v ohni měla česká atletika také v kvalifikaci tyčkařů. Do finále postoupil pouze jeden, a tím byl Mario Hajzler. Ten se stejně jako jeho reprezentační parťáci přenesl přes 505 centimetrů, ale z našeho tria měl nejlepší zápis, díky čemuž prošel do čtrnáctičlenného finále. K němu neměl daleko ani Jan Krček, konkrétně mu k němu scházelo mít o jeden křížek méně na předešlé hodnotě 485 centimetrů a skončí patnáctý. Ladislav Sedláček se soutěží protrápil k dvacatému místu. Ač měl tabulkově nejvyšší postavení z našich tyčkařů, oprav měl nejvíce.

Velmi dobře zahájila soutěž sedmibojařek Adéla Tkáčová. Stovka překážek patří mezi její silné disciplíny, což prokázala i v samotném mistrovském klání, když proběhla cílem v novém osobním rekordu 13.69. Dosavadní kariérní maximum srazila o sedm setin a rychlejší byla pouze velká favoritka Jana Koščak z Chorvatska (13.37). Adéla pak mohla být spokojena i se svým vystoupením ve výškařském sektoru, kde si skočila venkovní osobák 165 centimetrů.

Matyáš Vaněk zaznamenal v kvalifikaci dálkařů dva totožné pokusy, když dolétl na 721 centimetrů, což bylo bohužel od postupových pozic daleko a v celkovém hodnocení obsadí 22. přičku. Suverénním vládcem sektoru byl Ital Mattia Furlani, jemuž stačil k postupu do finále jediný skok, který měřil 807 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová