Pět medailistů je doma z Peru
Na světovém juniorském šampionátu získala juniorská reprezentace „U20“ šest cenných kovů, po dvou od každého z nich. Své soutěže ovládli čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel a desetibojař Tomas Järvinen, druhá místa vybojovali koulařka Martina Mazurová a na čtvrtce překážek Michal Rada, třetí skončili sedmibojařka Adéla Tkáčová a tyčkař Jan Krček. Bilance 2–2–2 je jednoznačně nejúspěšnější v historii, dosud byly maximem dvě zlata a jedno stříbro, které si odvezla výprava z Eugene před deseti lety. V medailovém pořadí, kterému dominovaly Spojené státy americké (8–4–4) před Etiopií (6–2–2) a Čínou (4–4–3), patří Česku jako nejlepší evropské zemi osmá příčka.
K medailistům se s finálovými umístěními do osmičky přidali ještě pátý kladivář Jáchym Sádovský, sedmá tyčkařka Nicole Krutilová a osmá ve stýplu Karolína Jarošová. Zisk 49 bodů překonala – a jen o bod – výprava v Nairobi v roce 2021, kam navíc v době omezení neodcestovala řada silných výprav. V tabulce za top 8 v Limě patří české reprezentaci dvanácté místo, z Evropy byly lepší jen Německo (7. místo, 66 b.), Velká Británie (9., 55) a Polsko (11., 53). Opět jasně dominovaly USA (170), na druhé pozici před znovu třetí Čínou (111) vystřídala Austrálie (141) zde čtvrtou Etiopii (94). Australané měli druhý nejvyšší počet kovů (14), ale v medailovém pořadí je na sedmé místo odsunuly „jen“ dvě zlaté.
Ohlasy medailistů
Po příletu jsme se ptali přítomné pětice na jejich úspěch s odstupem pár dní. (V rozhovorech chybí pouze Jan Krček, který se vrací z Limy během týdne.)
Na výbornou prošla sezónou se třemi vrcholy Lurdes Gloria Manuel. Na mistrovství Evropy v Římě se na čtyřstovce probila do finále, kde vybojovala čtvrté místo. Při své olympijské premiéře uspěla v opravách a zaběhla si v Paříži semifinále. A v Limě vše korunovala suverénním triumfem, čímž vrchovatě splnila nelehkou roli favoritky. Dohromady svěřenkyně trenérů Šárky Chládkové a Ratislava Šediny absolvovala devět startů na vrcholné úrovni.
Deset disciplín, deset nástrah. Tomas Järvinen, jenž se připravuje s Josefem Karasem, odcestoval na juniorské MS s kvalifikačním "devítibojem", když na MČR nezvládl základ v tyči. V Limě bodoval ve všech, v mnoha vyloženě skvěle a juniorský titul ozdobil součtem 8425, pouhých deset bodů od světového rekordu v této věkové kategorii.
Ráno osobák, odpoledne osobák. Koulařka Martina Mazurová si zlepšila své maximum v kvalifikaci na 16.13 metru, a ještě tentýž den ve finále přidala dalšího čtvrt metru na 16.38. Nad síly svěřenkyně Vladimíra Lindovského a Viktora Znojila byla pouze americká soupeřka, která s výkonem téměř o metr dál hrála v trochu jiné lize.
Michal Rada je věkem teprve dorostenec – na MSJ odcestoval na 400 m překážek jako evropský šampion ve své kategorii z Banské Bystrice – ale s vyššími překážkami a starší konkurencí se popasoval na výbornou. Také mladík, trénující pod vedením Jiřího Coufa, dvakrát vylepšoval osobní rekord, v jeho případě národní. V semifinále zaběhl 49.36, v medailové bitvě jej po výkonu 49.30 také předčil jediný soupeř (z USA).
Adéla Tkáčová se s výjimkou úvodních překážek, které vyhrála, pohybovala v průběhu sedmiboje pod stupni vítězů, po šesti disciplínách byla čtvrtá. Jenže při finální osmistovce svěřenkyně Jany Feilhauerové sebrala odvahu, šla vpřed ještě v prvním kole a třetím dílčím prvenstvím (ovládla ještě dvoustovku) za osobní rekord 2:16.77 se posunula na bronzovou pozici.
Pokud bychom hledali nejpřekvapivějšího medailistu, byl by jím tyčkař Jan Krček (i Tomas Järvinen měl se svým kvalifikačním devítibojem vyšší pozici podle výkonu ve startovní listině). Mladík, kterého vede Jakub Holek, se však papírovým předpokladům na pořadí kdesi v druhé desítce vzepřel již v kvalifikaci, kde atakoval svůj osobní rekord a ve finále jej v ten nejlepší možný okamžik předvedl. Přenesl se přes 530 cm a výš skočili pouze dva jeho konkurenti.