Pět světových rekordmanů v další nominaci na světového atleta roku
V kategorii žen hned polovina z šestice nominovaných letos zaběhla světový rekord. Keňanka Faith Kipyegon byla právě loni oceněna v novém formátu, jakožto světová královna běžeckých disciplín na dráze a také letos se jí dařilo. Na olympijských hrách v Paříži získala už své třetí zlato v řadě na patnáctce a k tomu ještě přidala stříbro na pětce. Ještě předtím ve francouzské metropoli vylepšila na mítinku Diamantové ligy vlastní rok starý světový rekord o sedm setin na 3:49.04. Svou dominanci na trati 1500 metrů pak potvrdila ziskem páté diamantové trofeje.
Také americká čtvrtkařka překážkářka Sydney McLaughlin-Levrone už v minulosti dokázala opanovat tuto anketu a není to tak dlouho. Stalo se tak před dvěma lety. V tomto roce hned dvakrát posunula hodnotu svého světového rekordu na trati 400 metrů překážek. Na americké olympijské kvalifikaci srazila historické maximum na 50.65 a při své úspěšně obhajobě titulu pod pěti kruhy pak stanovila jeho hodnotu na současných 50.37.
Třetí světovou rekordmankou do party je další Keňanka Beatrice Chebet. Té se na mítinku Diamantové ligy v Eugene podařilo jako vůbec první ženě pokořit na trati 10 000 metrů hranici 29 minut, když proběhla cílem v čase 28:54.14. Na olympijských hrách pak získala ceněný zlatý double na pětce a desítce. K tomu opanovala i finále Diamantové ligy na 5000 metrů a úspěšně obhájila titul mistryně světa v přespolním běhu.
Životní sezónu za sebou má sprinterka Julien Alfred, která výrazně zapsala na světovou atletickou mapu svou domovinu, kterou je karibský ostrov Svatá Lucie. Už na halovém mistrovství světa se radovala ze zlaté medaile a stejný cenný kov pak získala i v olympijském finále, kde byla nejrychlejší v novém národním rekordu 10.72, který ji řadí na osmou příčku historických světových tabulek. Na dvoustovce pak přidala stříbro. Na stovce získala také Diamantovou trofej.
Jedinou přemožitelkou Alfred ve finále olympijské dvoustovky byla Američanka Gabby Thomas, která se navíc v Paříži stala medailově nejúspěšnější atletkou, jelikož se též podílela na zlatých medailích amerických štafet na 4x100 i 4x400 metrů. Je také autorkou letošního nejlepšího světového výkonu 21.78.
Dominikánská čtvrtkařka Maryleidy Paulino letos na této distanci neokusila hořkost porážky. Ve většině závodů navíc vyhrála dominantním způsobem. Olympijské zlato vybojovala v novém kontinentálním rekordu 48.17, což z ní udělalo čtvrtou nejrychlejší závodnici historie na trati 400 metrů. Potřetí za sebou vyhrála Diamantovou ligu.
Mezi mužskými nominovanými nechybí ani vítěz loňské ankety americký sprinter Noah Lyles. V nabité konkurenci to však bude mít s obhajobou hodně těžké. Byl sice nejrychlejším mužem olympijské stovky, když o tisíciny porazil Jamajčana Kishana Thompsona v čase 9.79, ale na dvoustovce našel hned dva přemožitele a musel se spokojit s bronzem.
Jedním z mužů, kteří byli v olympijském finále nad jeho síly, je botswanský mladík Letsile Tebogo. Ten potvrdil, že je leaderem nastupující generace, když v čerstvých jedenadvaceti letech opanoval olympijské finále v africkém rekordu 19.46 a posunul se na pátou příčku historických světových tabulek. K tomu se blýskl dalšími parádními časy v Curychu (19.55) a Lausanne (19.64). Na olympiádě také výrazně přispěl k zisku stříbrné medaile botswanských čtvrtkařů.
Neporaženým atletem své disciplíny byl v sezóně 2024 americký čtvrtkař překážkář Rai Benjamin. Letošním světovým tabulkám vládne čtvrtým nejrychlejším časem historie 46.46 a tohoto výkonu dosáhl hned dvakrát, a to při americké olympijské kvalifikaci i v Paříži, kde se radoval se svého premiérového individuálního titulu olympijského šampiona. K tomu byl ještě finišmanem vítězné americké štafety na 4x400 metrů.
Jeho reprezentační kolega Grant Holloway v hale opět prokázal, že je neohroženým králem šedesátky překážek, kde nadále drží svou celo kariérní neporazitelnost. Svůj triumf na národním šampionátu navíc ozdobil dalším vylepšením vlastního světového rekordu na 7.27. Při úspěšné obhajobě titulu halového světového šampiona pak byl jen o dvě setiny pomalejší. Pod otevřeným nebem zaznamenal na stodesítce překážek hned šest časů pod 13 vteřin. Světovým tabulkám vládne svým časem z US Trials 12.86 a v Paříži se dočkal i olympijského zlata.
Světový rekord zaznamenal také norský běžec Jakob Ingebrigtsen. Historický zápis se mu podařilo vylepšit na trati 3000 metrů, když tuto distanci zvládl na mítinku v Chorzówě za 7:17.55. Příliš mu nechybělo ani k překonání světového rekordu na patnáctistovce. Konkrétně mu k tomu scházelo 73 setin. Svůj evropský rekord posunul na 3:26.73. Na olympijských hrách pak bral zlato na pětce, zatímco na své oblíbenější patnáctistovce zůstal bez medaile. Tuto disciplínu pak už potřetí opanoval v rámci Diamantové ligy. Potřetí za sebou se mu podařilo získat zlatý double na tratích 1500 a 5000 metrů na mistrovství Evropy.
Ještě blíže než Ingebrigtsen, měl k překonání světového rekordu keňský půlkař Emmanuel Wanyonyi, jenž zaostal svým časem 1:41.11 za dvanáct let starým zápisem slavného krajana Davida Rudishy jen o dvě desetiny a zařadil se na dělené druhé místo historických světových tabulek po bok Dána Wilsona Kipketera. Jen nepatrně pomalejší byl při svém pařížském olympijském triumfu, který ozdobil šestým nejrychlejším časem historie 1:41.19. Podruhé v kariéře ovládl i celkové hodnocení Diamantové ligy. Hned čtyřikrát zaběhl pod 1:42.
Nová pravidla ankety
World Athletics navazuje na loni na poslední chvíli změněná pravidla. Letos už by všal měla mít anketa zase vítěznou ženu i muže a ne jen vítěze ve skupinách disciplín. Tyto tři skupiny však zůstávají, vzejdou z nich trojice finalistů - veřejnost může vybírat na sociálních sítích (FB, IG, X) a její hlas má čtvrtinovou váhu. Po technických disciplínách (do 20. 10.) se budou volit sprinty a běhy na dráze (21.-27. 10.) a následně běhy a chůze mimo dráhu (28. 10. - 3. 11.). V pondělí 4. listopadu budou známi finalisté, o absolutních vítězích rozhodnou registrovaní uživatelé platformy Inside Track.