Pichrtová získala stříbro na ME vrchařů

neděle 10. července 2005
Česká reprezentantka Anna Pichrtová po loňském titulu mistryně Evropy dosáhla dalšího skvělého úspěchu na evropském šampionátu v běhu do vrchu.

V rakouském Heiligenblutu dvaatřicetiletá běžkyně zvládla trať o délce 10 km v čase 59:20, což jí vyneslo stříbrnou meadili. Na nejvyšší příčce Pichrtovou vystřídala její hlavní soupeřka podle papírových předpokladů, domácí Andrea Mayrová, která byla o půl druhé minuty rychlejší. Čtvrtého ročníku této soutěže se zúčastnilo 160 závodníků z rekordních 27 zemí.

Česká výprava si z rakouských Alp odváží medaili také ze soutěže družstev žen. Vedle Pichrtové do celkového hodnocení promluvily osmnáctá Irena Šádková a jednadvacátá Pavla Matyášová. Kvalitu českých běžkyň podtrhla Pavla Havlová na slušné 25. pozici.

V závodě mužů byl oporou národního týmu Robert Krupička, bronzový medailista z ME 2003. Na loňském šampionátu Krupička obsadil čtvrté místo a těsně pod stupni vítězů skončil i tentokrát. Za 1 hodinu a 4:32 minuty na třináctikilometrové trati doběhl pátý, ve stejném čase jako čtvrtý Francouz Raymond Fontaine.

Mistrem starého kontinentu se stal domácí reprezentant Florian Heinzle za 1:02:58. Teprve třiadvacetiletý Rakušan do závodu nastoupil v roli vicemistra Evropy. Bronz vybojoval obhájce prvenství Marco De Gasperi z Itálie.

Historicky nejúspěšnější země Itálie se musela spokojit s jedním titulem ze soutěže družstev mužů. Celku mužů České republiky patří konečná sedmá pozice, když se do hodnocení počítaly výsledky Roberta Krupičky, Jana Bláhy (29. místo) a Pavla Faschingbauera (31.). Účastník olympiády v Aténách na maratonské trati Róbert Štefko skončil na 43. místě.

Na medaili ve čtyřech kategoriích letošního ME dosáhlo sedm zemí, nejlepší bilancí se může chlubit pořádající Rakousko, Česká republika zaujala lichotivou čtvrtou pozici.

Výsledky:
MUŽI – 1. Heinzle (Rak.) 1:02:58, 2. Schiessl (Něm.) 1:03:24, 3. De Gasperi (It.) 1:03:33, 4. Fontaine (Fr.) 1:04:32, 5. Krupička 1:04:32, 6. M. Bajčičák (SR) 1:04:58... 29. Jan Bláha 1:07:36, 31. Faschingbauer 1:08:24, 43. Štefko 1:10:23 – klasifikováno 93 závodníků

Družstva – 1. Itálie 20, 2. Velká Británie 31, 3. Francie 36, 4. Německo 38, 5. Švýcarsko 54, 6. Rakousko 55, 7. ČR 65, 8. Slovensko 77 – klasifikováno 23 družstev

ŽENY – 1. Mayrová (Rak.) 57:50, 2. Pichrtová 59:20, 3. Jolyová-Flückingerová (Švýc.) 1:00:31, 4. Demiděnková (Rus.) 1:00:56, 5. Salviniová (It.) 1:01:23, 6. Etzensbergerová (Švýc.) 1:03:25... 18. Šádková 1:04:43, 21. Matyášová 1:05:28, 25. Havlová 1:05:50 – klasifikováno 71 závodnic
Družstva – 1. Velká Británie 34, 2. Itálie 34, 3. ČR 41, 4. Švýcarsko 44, 5. Francie 50, 6. Rakousko 51 – klasifikováno 17 družstev