Po třech letech o tituly na Strahov
„Rošičák“ pamatuje skvělé Zátopkovy výkony, mistrovství Evropy v roce 1978 i světový rekord desetibojaře Tomáše Dvořáka před deseti lety. Nelehký úkol před sebe přesto postavili pořadatelé: přitáhnout na Strahov solidní návštěvu. Vždyť i na fotbalovou Slavii sem chodilo podstatně méně diváků než na nový stadion v Edenu. „Byl bych rád, kdyby přišlo pět tisíc na každý den, což by bylo na Prahu skvělé,“ uvedl pro časopis Atletika člen organizačního výboru Jan Ruda.
Pro takový úspěch udělali Pražané maximum, připravili řadu doprovodných akcí a mistrovskou atletiku provázali třeba se vstupenkou do pražské ZOO. „Vítězové dětských závodů na stadionu Přátelství i vítězné štafety přípravek vystoupí na stejné stupně jako později dospělí atleti,“ doplnil ředitel mistrovství Josef Šrámek za pořádající Pražský atletický svaz na dnešní tiskové konferenci. A právě mladé publikum by mělo pomoci zvednout návštěvu. „Pro ně je mistrovství ČR na vlastní oči událost. Proto je připravena i soutěž o zajímavé ceny pro největší skupinovou vstupenku a na závěr šampionátu proběhne také autogramiáda Barbory Špotákové,“ popsal Šrámek.
Zleva: F. Fojt, V. Fišer, J. Šrámek, tisková mluvčí K. Farská - všechna foto: J. Čech
Oštěp s její světovou vládkyní
Právě světová rekordmanka a olympijská vítězka se stala tváří mistrovství ČR. Ozdobou je však nejen na plakátech, ale pochopitelně také v samotné oštěpařské soutěži. Ta startuje v neděli v 18 hodin a určitě bude patřit k vrcholům mistrovství. Utnout trápení naopak jistě bude chtít její kolegyně Jarmila Klimešová, které zatím chybí limit pro MS. Mezi muži začal nejlépe sezonu Vítězslav Veselý, ale v nominaci do Berlína i na pozici jedničky jej vystřídal Petr Frydrych. K tomu, aby na MS jeli oba, je třeba, aby alespoň jeden přehodil 81 metrů. Ve výčtu favoritů nezapomínejme však ani na zkušeného Miroslava Guzdka a mladého Jakuba Vadlejcha.
Mistrovství – prvořadá záležitost
„Pro naše závodníky je mistrovství vrcholem, i přes velké mítinky na našem území,“ míní ředitel ČAS František Fojt. „Pořádali jsem jej na různých místech republiky, naposledy v Táboře. Čas od času by ale měla být vrcholová atletika v Praze, neměla by být o ni ochuzena.“ Před třemi lety se na Strahově, který skýtá velmi dobré zázemí včetně rozcvičovacího stadionu Přátelství, konalo nejen MČR, ale také první liga dnes už bývalého Evropského poháru. „Stadion tak má nový povrch, i certifikaci IAAF jako jeden z mála u nás, takže je to vedle Ostravy nejlépe vybavený stadion. Je to velká výhoda pro závodníky.“ Na šampionát je přihlášeno 480 závodníků, kteří by se měli objevit v 604 startech. „Technický delegát vybral maximálně 24 atletů v běžeckých disciplínách a v technických kolem 16,“ doplnil. Na které by se mělo zaměřit oko diváka?
„Není povolen start zahraničí, svaz přikládá prvořadý význam MČR,“ prohlásil šéftrenér ČAS Václav Fišer. Tudíž by na Strahově měla excelovat kompletní špička, vyjma atletů ve stavu zraněných – Petr Svoboda, Kateřina Baďurová, Vojtěch Šulc, Petr Stehlík, Marcela Lustigová. Anebo reprezentujících na vícebojařském Evropském poháru: překážky tak budou ochuzeny nejen o rekordmana Svobodu, ale i o Stanislava Sajdka, dálka pak o Janu Korešovou.
L. Škrobáková
Překážkářské rekordmanky Škrobáková a Hejnová
Nejlépe se na novém mistrovství Evropy z celého družstva reprezentovala překážkářka Lucie Škrobáková. „Našla jsem v záznamu při čtvrtém pátém kroku v náběhu podlomená kolena. Což byla velká ztráta, jinak toho technicky k opravení moc není,“ uvedla česká rekordmanka, která se závod po závodě přibližuje svému loňskému národnímu rekordu 12.93 a netají se tím, že právě domovský stadion je tím místem k jeho posunutí. „Prostředí znám, je pro mě domácké, dráha je rychlá, jen se tu točí vítr. Ale zase bude teplo a nemělo by ani pršet. Doufám, že se to přetaví v dobrý čas, výkon pod 12.90 vypadá lépe,“ usmála se stříbrná z halového ME.
Její kolegyně z oddílu i co se týče rekordu Zuzana Hejnová nevolí svou hlavní disciplínu, 400 m překážek, ale její hladkou variantu. „Chtěla bych si zlepšit osobák, aby konečně lepší venku než v hale,“ prozradila své přání atletka USK Praha . „To taky není k zahození,“ glosoval šéftrenér Fišer, který viděl Hejnovou původně spíše na dvoustovce. Tam změří síly se specialistkami i majitelka nejlepšího českého času vůbec Škrobáková, která kvůli tomu oželí úterní start v Lille.
Z. Hejnová
Škrobáková zatím nemá jasno ani o dalších případných startech, naopak Hejnovou uvidíme na prestižním lausannském mítinku a v jednání je i římská Zlatá liga. Obě si notují v ambicích pro MS: finále. „Ač jsem byla ve finále na olympiádě, neberu to jako něco samozřejmého. Je deset, patnáct holek, které se tam mohou dostat. Ráda bych si vylepšila osobní (národní) rekord, už v Pekingu jsem měla na 54.70, ale nezvládla jsem závěr,“ objasnila. „Finále? To by byl úžasný výkon,“ přemítala Škrobáková, „vše budu k tomu směřovat. Letos se neběhají úžasné časy, je šance se tam probojovat, když vyjde vše v den D.“
Obě se také shodly v postoji k americkým soupeřkám, které se nyní bijí v náročné kvalifikaci o účast. „Cherry nebo Perry – je mi to jedno,“ zarýmovala Škrobáková, „všechny budou silné. Co se týká evropských soupeřek, jsou na poražení všechny.“ Hejnová se přidala s nedostatkem Američanek: „Všechny občas mají technické problémy, jak jsou moc rychlé.“ „My těžíme ze supr techniky, to jste viděli, že ve finále olympiády se favoritka ‚namotala‘ na překážku, taková chyba je u nás méně pravděpodobná,“ dodala Škrobáková.
Novotný se vrací na místo úspěchu
Tradičně skvělé bývají skokanské disciplíny. Mužská dálka má parádní osobnost v Romanu Novotném, jenž zde na Strahově na prvním extraligovém kole skočil svoje letošní maximum 816 cm, poté se mu v sezoně tolik nevedlo. „Těším se na ten stadion, minule se mi tam dařilo. Tak doufám, že to prolomím nezdary z dalších závodů. Určitě bych chtěl skočit za osm metrů,“ řekl Novotný, „atmosféra mistrovství republiky, která je vždycky skvělá, mi k tomu určitě pomůže.“ V sektoru nebude chybět trpělivě o limity bojující už několik sezon Štěpán Wagner.
Skokanské sektory ozdobí mistrovství
Ochuzena bude výška, v níž loni završil svou štaci desátým titulem Tomáš Janků. Prostor, alespoň na půdě mistrovství ČR, tak dostává Jaroslav Bába, jenž se ze zlata zatím radoval „jen“ dvakrát. Zatím však prokazuje skvělou formu, už dvakrát letos skočil výše, než za celou dobu od těžkého zranění před třemi lety. Napravit nepovedený úvod sezony bude chtít jistě Svatoslav Ton. Mezi ženami se tak trochu uvolnil trůn a jasnou královnou je nyní Iva Straková. Barbora Laláková zatím po zranění nepředvádí výkony, které by si sama představovala, zvednout se z průměru bude chtít nejen po halovém vzepětí také Oldřiška Marešová.
Mezi tyčkaři se zatím nejlépe prosazuje Jan Kudlička, ani on, ani jeho kolegové ze skupiny Štěpán Janáček a Michal Balner zatím nemají ani mírnější z limitů 560 cm, ale všichni tito borci na takovou výšku mají. Ženám vládne jednoznačně majitelka ostrého limitu pro Berlín Jiřina Ptáčníková, při útoku na mírnější kritérium nebude chybět Romana Maláčová, ani krůček po krůčku se zlepšující maminka Pavla Rybová. Český trojskok má dlouhodobou vládkyni v Martině Šestákové, které se podobně jako Novotnému letos dařilo nejlépe právě na stadionu Rošického. Bude chtít přidat decimetr, aby se nominovala na MS (limit ČAS 14.10). Při absenci jen na dvoustovce startující Denisy Rosolové a na vícebojařském EP reprezentující Jany Korešové by měla být Šestáková favoritkou i v dálce.
Vrhy a hody i s rekordmankou Ledvinovou
Co můžeme dále na strahovském stadionu očekávat? V poli se určitě můžeme těšit na stálici diskařského sektoru Věru Cechlovou, když se jí přiblíží některá z mladších závodnic a nebude to na úkor výkonnosti šestinásobné šampionky, jen dobře. Loňský olympionik Jan Marcell se letos trochu vytratil, ale na MČR bude jistě chtít minimálně potrápit současnou jedničku Miroslava Pudivítra. Mezi kladivářkami má letos navrch novopečená česká rekordmanka Lenka Ledvinová, o nominaci na MS usiluje i loňská juniorka Kateřina Šafránková. Z jejich vzájemného souboje by mohlo dojít k rozšíření národního týmu. Mužům letos jednoznačně vládne majitel ostrého limitu Lukáš Melich. Při zranění Petra Stehlíka jakoby pookřál letos již dvakrát dvacetimetrový Antonín Žalský, zlepšené výkony podává také aktuální dvojka Remigius Machura ml. Jejich kolegyně z disciplíny Jana Kárníková je suverénkou už řadu sezon, znovu k tomu chce přidat i nominaci na světovou akci.
Budou sprinteři útočit na limity?
V hladkých sprintech bude bezpochyby zajímavé sledovat měření sil mladíků se zkušenými. Václava Zicha uvidíme na stovce, Martina Říčaře také na dvoustovce, Pavla Masláka a Lukáše Šťastného na čtvrtce. Za favority však přeci jen musíme označit na stovce Jana Schillera, na dvoustovce Jiřího Vojtíka, na čtvrtce Rudolfa Götze, A určitě by bylo jen dobře, kdyby vítězné časy jejich nebo i konkurentů atakovaly limity pro MS, třeba i v případě čtvrtkaře překážkáře Josefa Proroka.
Na Strahově po 40., nejúspěšnější Kamínková
Mistrovství ČR letos proběhne po čtyřicáté, pražské stadiony hostily téměř polovinu z nich, letos má strahovský „Rošičák“ pořadové číslo 18. Historicky nejúspěšnější co do počtu titulů je Petra Kamínková, která jich na třech běžeckých tratích nasbírala čtrnáct a letos může na pětce či desítce svou bilanci ještě vylepšit. Mezi muži je v tomto ohledu nejpilnější bývalý vytrvalec Michael Nejedlý se třinácti zlaty. V jedné disciplíně mají na kontě nejvíce vavřínů oštěpařka Nikola Brejchová a diskař Libor Malina, oba po tuctu, ani jeden však letos na startu MČR nebudou.