Poděbrady čeká chodecký svátek
Kvalitní startovní listina v čele s mistrem světa
Startovní pole letošního ročníku je velmi kvalitní. Mezi muži bude na startu například mistra světa Luis Fernando López, který získal světové zlato na MS v Tegu 2011. Muž, který dokázal ovládnout tento světový šampionát je stálici chodecké světové špičky již dlouhá léta. Je také majitelem bronzové medaile z Panamerických her v Guadalajarě, na MS v Berlíně 2009 si došel pro páté místo a na olympijských hrách v Pekingu byl devátý.
Nechybí ani obhájce loňského vítězství Němec Christopher Linke. Pátý muž evropského šampionátu v Curychu 2014 a devátý z MS v Moskvě 2013 si jistě brousí zuby na další poděbradský triumf. V silné sestavě přijedou Poláci. Bohaté zkušenosti má již Rafal Fedaczynski, osmý z olympijské padesátky v Pekingu. Jeho reprezentační kolega Lukasz Nowak se pak může pyšnit sedmým místem ze stejné olympiády a také osmou příčkou z MS v Moskvě. Silné polské trio doplňuje nadějný Dawid Tomala. Pravidelným účastníkem v Poděbradech je Nor Erik Tysse. K jeho největším úspěchům patří páté místo z olympijských her v Pekingu a stejné umístění na MS v Osace 2007 nebo sedmá příčka z MS v Berlíně 2009.
Vyrovnaná bitva se dá očekávat v kategorii žen. Nejlepší osobní rekord z celého startovního pole má Běloruska Nastassia Jacevičová. Své dosavadní životní maximum pod 1:30 má i Polka Paulina Buziaková. Této dvojici bude šlapat na paty Britka Johanna Atkinsová. Z mimoevropských závodnic budou chtít do celkového pořadí významně promluvit Mexičanka Alejandra Ortegová a Kolumbijka Vivian Sandra Galvisová.
Češi vyzvou evropskou špičku
Jak naši muži, tak i ženy, se zúčastní v rámci mítinku i mezistátního utkání. Mužská sestava reprezentace půjde do boje v tom nejsilnějším možném složení. Lukáše Gdulu, který před necelými dvěma týdny zašel v Dudincích limit na olympijské hry v Riu na padesátce, podpoří jeho tradiční reprezentační parťák Pavel Schrom a také Ondřej Motl. Všichni tři chodci již mají splněné nominační kritérium na květnové MS chodeckých týmů v Římě. „Poděbrady byly prvními většími chodeckými závody, které jsem absolvoval a významně přispěly k tomu, abych se začal chůzi věnovat naplno. V posledních letech se mi však zde příliš nedařilo, tak věřím, že to prokletí letos prolomím. Divácká kulisa je vždy jedinečná i ve srovnání se zahraničními závody, což platí také o trati samotné. Poděbrady budou takovým rychlostním testem před olympiádou a jistě bude na startu silná konkurence, jak tomu bývá každý rok,“ řekl Lukáš Gdula. Hlavní oporu ženské sestavy tak bude nadějná Tereza Korvasová, kterou doplní Hana Herberová.
Velká jména i vítězství
Poděbradská historie pamatuje starty opravdových chodeckých legend z tuzemska i ze zahraničí, ať už to byl v sedmdesátých letech Mexičan Raúl Gonzáles nebo olympijský šampion a trojnásobný mistra světa Jefferson Peréz z Ekvádoru, který zde startoval v roce 1997, kdy toto středočeské město hostilo 18. ročník Světového chodeckého poháru. „„Jsem šťastný, že i zde jsem potvrdil olympijské prvenství. Těší mě také nový osobní rekord,“ nechal se slyšet po závodě, kde zašel velmi kvalitní čas 1:18:24. Tradičním účastníkem Poděbrad je i slovenský mistr světa Matěj Tóth. „Je to moje „srdcovka. Nikde jinde se mi tak dobře nechodí jako v Poděbradech. Navíc jsem si tu udělal čtyřikrát osobní rekord. Byly to moje první seniorské závody a hned vítězné, navíc ve vynikajícím výkonu, jako dvacetiletý jsem šel 1:23:17. Navíc v Poděbradech si mě chůze získala, když jsem zde po roce trénování jako 14letý viděl živě Světový pohár v roce 1997. To byl zážitek, který mi navždy zůstane v paměti," přiznává Tóth.
Z domácích legend jistě vyčnívá svými výkony Josef Doležal, který dokázal právě v Poděbradech ve své době třikrát překonat historické světové maximum a závod ovládnul sedmkrát v řadě za sebou.
Doprovodný program
Součástí poděbradského mítinku jsou i doprovodné akce, které budou probíhat po celý den. Ani v Poděbradech nebude chybět Atletika pro děti. Mladí sportovci budou moci vyzkoušet zábavný atletický víceboj. Pro ty, kteří ho úspěšně dokončí, jsou připraveny drobné ceny a kartička s podpisem Anežky Drahotové. Proběhne také výuka chůze pro děti s odborným trenérem a na místě bude i populární Krtek. Dále je na programu Školní běh mládeže na jeden nebo dva kilometry, kde se očekává účast okolo pětiset startujících. Ceny bude pak předávat česká běžecká legenda Ludmila Formanová. Nejen diváci, ale i návštěvníci tohoto lázeňského města si budou moci projít závodní trať v rámci pochodu pro zdraví s účastí bývalých chodeckých reprezentantů.
O tituly i limity
V rámci Poděbrad se budou rozdávat také české i slovenské mistrovské tituly na trati 20 kilometrů. Zároveň je tento mítink ideální příležitostí pro plnění nominačních kritérií pro vrcholné akce, včetně olympijských her v Riu. Navíc bude generálkou na příští rok, kdy toto středočeské lázeňské městečko přivítá kontinentální špičku při Evropském poháru, týmovém měření sil.
Celý program bude zahájen v sobotu 9. dubna v 9:30 startem závodu na 5 km chůze pro mládež a veterány a vyvrcholí v 15:30, kdy se vydají na trať účastníci závodu mužů. Více informací naleznete na: http://www.podebrady-walking.cz/