Podepsáno memorandum o financování sportu
V důsledku nové legislativy, jejíž součástí byla i podstatná změna ve zdanění loterijních společností, ztratil český sport v tomto roce částku ve výši 2,5 miliardy korun. Na rozdíl od minulé praxe do něj už nesměřují odvody z hazardu, ale tyto peníze přiděluje stát přímo do rozpočtů měst a obcí.
„Podle odhadu Ministerstva financí ČR jde zhruba o 6,1 miliardy Kč, což proti roku 2011 znamená navýšení rozpočtů měst a obcí o 4,3 miliardy Kč. Prostředky z loterijních společností byly v minulosti přerozdělovány ve prospěch sportu, kultury a neziskového sektoru. Samotný podíl pro sport činil dlouhodobě více než 50 procent z nich - přibližně 2,5 miliardy korun. Tyto peníze směřovaly především do sportování mládeže a sport na ně má nadále morální nárok. Nyní je však už budou nově rozdělovat obce,“ říká místopředseda ČOV Jiří Kejval.
Český olympijský výbor, Český svaz tělesné výchovy, Sdružení sportovních svazů ČR a Česká obec sokolská rozeslaly v minulých dnech starostům a primátorům všech 6 250 obcí České republiky dopis, ve kterém je žádají o přidělení odvodů z hazardu právě ve prospěch mládežnického sportu. Současně obdrželi informaci, kolik peněz dostanou nyní navíc a jak byly tyto prostředky v minulosti využity. Každá střešní organizace navíc upozornila své jednoty, sdružení, oddíly a kluby, jak o finanční částku žádat. ČOV také spustil speciální sekci na webových stránkách věnovanou financování českého sportu.
„Jako představitelé sportovních organizací se snažíme vyjednávat a lobbovat na více frontách. Probíhají jednání se zástupci Svazu měst a obcí, Asociací krajů ČR i jednotlivými politickými stranami. Přesto bude hlavní aktivita a odpovědnost ležet především na funkcionářích jednot, sdružení a oddílů. Tento rok je naprosto klíčový. Pokud totiž na změnu financování včas nezareagují a sami starosty, primátory či zastupitelstva svých obcí neosloví, peníze nedostanou – a v příštích letech už budou tento stav jen obtížně měnit,“ připomíná předseda ČSTV Miroslav Jansta.
Čas na rychlou akci - první zálohy
dorazí už v dubnu
Podle
informací Ministrstva financí ČR mohou obce očekávat první zálohovou platbu v
dubnu 2012. Je na každém jednotlivém zastupitelstvu, aby zdroje, které letos
získá nad rámec rozpočtů, opět použilo především na sport mládeže. Takový
postup je v souladu s Koncepcí státní podpory sportu
schválenou vládou České republiky
11. března 2011 a
také volebními programy všech parlamentních stran.
„Proti nedávné minulosti prochází financování tělovýchovných jednot, sportovních klubů, sdružení a oddílů zásadní systémovou změnou. Je nutné, aby zástupci sportovního hnutí nepodcenili situaci a jednali rychle a efektivně. Určitě nebude všude snadné přesvědčit místní politiky, že investice do sportu a do mládeže jsou prioritou a že se jim tato péče v budoucnu mnohonásobně vrátí. Opravené silnice, chodníky nebo nová zeleň jsou totiž na první pohled víc vidět než dlouhodobé investice do trenérů a dětí,“ upozorňuje předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.
Požadavek střešních sportovních institucí, aby navýšené finanční prostředky ve městech a obcích připadly významnou měrou na sportování mládeže, podpořil také Svaz měst a obcí ČR, sdružující více než 2 500 subjektů zastupujících osm milionů obyvatel. Výsledkem společného postupu je memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře při financování českého sportu, které v průběhu tiskové konference podepsali vrcholní sportovní představitelé.
Rozdělování odvodů z
hazardu vyžaduje legislativu
„Memorandum
konstatuje, že ve financování sportu hrají kromě státu významnou roli právě
města a obce. Obsahuje také doporučení jejich starostům a primátorům, aby jedna
třetina výnosů z loterijních společností, které v letošním roce
obdrží, směřovala především na podporu pravidelného sportování mládeže a rozvoj
jeho nezbytné infrastruktury. S podpůrným stanoviskem Svazu měst a obcí jsme už
naše členy seznámili,“ uvádí předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek.
Signatáři memoranda se shodli také na potřebě legislativního zakotvení způsobu rozdělování výnosů z hazardního průmyslu. Prostředky z provozování výherních automatů, loterijních terminálů a kasin by připadly do rozpočtu měst a obcí, výnosy z kurzových sázek a loterií by směřovaly do kapitoly ministerstva školství pro financování sportu. Tyto úpravy by měly být zapracovány do nového zákona o loteriích a zákona o sportu.