Podpůrný tým v permanenci
Čeští atleti jsou již několik dní v dějišti světového šampionátu, hlavním důvodem takto brzkého příjezdu je především aklimatizace na místní podmínky. "Syndrom posunu časového pásma je nejkritičtější první tři dny. Stav se normalizuje přibližně sedmý až desátý den. Je fajn, že výprava přiletěla včas a v době závodů budou tedy všichni čeští atleti plně aklimatizováni,“ říká lékař české výpravy Jiří Neumann. "Kromě přehozeného spánkového režimu se může stát, že je i lehká nevolnost, tlaky v nadbřišku. Ale zatím si nikdo na nic zásadního nestěžoval,“ doplňuje. "V týmu jsou ale většinou samí zkušení borci, kteří již něco zcestovali a tak v podstatě většina z nich věděla, co je čeká.“
Aby se atleti cítili lépe a proběhla také správná regenerace a rehabilitace před závodem, tvoří podpůrný tým dva lékaři Jiří Neumann a rehabilitační lékařka Karolína Bílková a dva fyziotereapeuti Jiří Kmínek a Pavel Albrecht. "Já se starám především o administraci, logistiku, sepisování denního hlášení. Zajišťujeme servis naším atletům jak v hotelu, tak posléze na rozcvičovacím stadionu či na tréninkovém stadionu. V době závodů se pak snažíme být s atlety tzv. step by step. Od vstupu na rozcvičovací stadion, poté při závodě na stadionu a posléze opět s nimi. Někdo z nás ale vždy zůstává na hotelu, protože i zde je potřeba zůstávat kvůli těm, kteří ten den nezávodí,“ vysvětluje Jiří Neumann. "Většina týmu se s fyzioterapeuty i s námi zná osobně. Každý si již řekne podle potřeby, jakou péči potřebuje a naopak my zase již známe jejich bolístky a speciality.“
Lékařka Karolína Bílková má ve svém portfoliu nejen tzv. západní medicínu, ale věnuje se i té východní. "Někteří atleti ke mně chodí i během roku, třeba Honza Kudlička, Zuzka Hejnová, Jiřina Ptáčníková, ale třeba i hodně mladých atletů, kteří byli na ME 22 v Tallinnu,“ říká Karolína Bílková. "Děláme hodně prevenci, která je podle mě velmi důležitá. I tady se v akupunktuře teď zaměřujeme na aktuální věci, tedy na aklimatizaci, zlepšení spaní, soustředění či uklidnění duše proti stresu,“ vysvětluje rehabilitační lékařka týmu. Akupunkturu lze využít i třeba na respirační potíže, s tím související využití kyslíku při závodu nebo podání kvalitního výkonu. "Je potřeba vždy volit zlatou střední cestu. Ani jeden extrém není dobře. Mám s sebou pochopitelně klasické léky, ale snažím se, aby atleti využili i možností čínské medicíny.“