Poloviční úspěšnost českých barev v rozbězích

pátek 23. června 2017
Superliga ME týmů v Lille odstartovala pátečními rozběhy ve sprintech. Z desítky českých atletů se do finálových bojů se probili čtvrtkaři překážkáři Rosolová a Müller, na stovce Procházková a Stromšík a na dvoustovce Maslák.

Na dvoustovce splnil roli adepta na postup Pavel Maslák, ve svém rozběhu kontroloval přímou pozici v čase 21.04. "Čas to není nic moc, ale byl jsem s tím druhý v běhu, takže to asi ukazuje, že se tu opravdu hodně točí vítr," uvedl Maslák. To druhému běhu přál vítr podstatně více a také Řek Tsákonas běžel výtečně, 20.33 je jen 5 setin za rekordem ME družstev. Mezi ženami bude finále bez české účasti, čas Nikoly Bendové 23.99 byl desátý nejrychlejší. "První akce mezi dospělými, beru to jako velkou zkušenost. Nepovedl se mi start, a pak už se to vezlo," zhodnotila nicméně svůj výkon kriticky.

Jako úplně první se do kvalifikačního boje pustil na čtvrtce překážek Vít Müller, před poslední bariérou figuroval ještě na čtvrté pozici, v závěru se však dostal na třetí zajišťující přímý postup do finále za čas 50.47. "Chtěl jsem se přiblížit limitu už v rozběhu, ale moc foukalo," říkal po doběhu Müller.

Finále 400 m překážek bude s českou účastí i mezi ženami, když Denisa Rosolová bral rovněž třetí přímé postupové místo ve svém běhu. "Myslela jsem, že to bude na poslední stovce více na pohodu, ale musela jsem máknout," uvedla po svém letošňáku 56.33 (23 setin od MS), čtvrtém nejlepším čase z jednáctky startujících. Prohraný souboj o druhé místo s Ukrajinkou Kolesnyčenkovou jí přisoudí méně výhodnou dráhu. "To ale nevadí, já umím běhat i z první," smála se Rosolová, která chce zítra odpoledne konečně překonat limit pro MS.

Na nejkratším sprintu mužů reprezentuje Zdeněk Stromšík. Ten po nepovedeném staru doběhl za 10.60 na čtvrtém místě. "Chtěl jsem porazit Itala, se kterým máme podobný osobák, což se nepovedlo, snad budu mít štěstí a projdu s časem," říkal v cíli a jeho přání bylo vyslyšeno a jako poslední postoupil do finále. Velmi podobně dopadla jeho kolegyně Barbora Procházková, které pomohly i diskvalifikace dvou velkých favoritek Povhové a Swobodové v jiném běhu, a tak i porážka jedné soupeřky v čase 11.76 stačila na nejlepší osmičku. "Měla jsem to trochu usnadněné, ale jsem ráda, že jsem to zvládla," říkala Procházková.

Mezi čtvrtkaři bohužel bohužel nezvládl rozběh Patrik Šorm, když se ještě při náběhu do cílové rovinky držel se soupeři, ale nakonec mu odskočili. Jeho čas 47.25 nestačil o 12 setin na finálovou osmičku. "Byl jsem nějaký vyčpělý, první dvoustovku foukalo silně proti a v závěru mi došlo," litoval Šorm, jenž skončí devátý. Ani Marcelu Pírkovou neuvidíme mezi nejlepšími na 400 metrů, v jejím případě však nelze mluvit o nezdaru, časem 53.60 zaostala za svým osobákem jen tři setiny a celkově se umístí jako desátá. "Jsem spokojená. Nebylo to v tom větru lehké, pomohl sice krásně do zad první stovku, ale na poslední to zase bylo jak proti stěně," říkala v cíli.

Na stodesítce se dobře vyrovnal s opakovaným startem i větrnými podmínkami Václav Sedlák, zaběhl si třetí čas kariéry 13.98. "Ještě před dvěma týdny by to byl osobák, takže jsem spokojen," těšilo Sedláka, byť na osmičku nejlepších nestačil a skončí desátý. I finále stovky překážek bude bez Lucie Koudelové, která dosáhla času 13.70 a i onq bude v konečném účtování desátá. Výtečně běžela Němka Dutkiewiczová, která byla v této fázi nejrychlejší s 12.82.

Šance zaběhnout si v předprogramu testovací stovku využili i čeští sprinteři. Z dvanáctky mužů byl nejrychlejší Nizozemec Codrington (10.47), druhého nejlepšího času dosáhl Jan Veleba (10.54), Dominik Záleský byl v celkově šestý (10.63). Mezi ženami, kterých startovalo čtrnáct, skončila za dvojicí Němek Matheisovou (11.54) a Burghardtovou (11.57) třetí Klára Seidlová (11.63), sedmá byla pak Barbora Procházková (11.72).

Michal Procházka, foto: Aleš Gräf