Polovina diamantů zná své majitele

Jaroslav Svoboda, Soňa Maléterová
pátek 13. září 2024
Prvním závodním večerem odstartovalo finále Diamantové ligy v Bruselu. V jeho průběhu padly dva rekordy mítinku. Šesti atletům se podařilo obhájit celkové vítězství z minulého roku.

Duplantis a Denny kralovali v rekordech mítinku

Soutěž tyčkařů měla jasného a očekávaného krále. Švédský světový rekordman Armand Duplantis absolvoval pouze tři pokusy, a to mu stačilo k zisku čtvrté diamantové trofeje. Vítězství měl jisté už na 592 centimetrech a následně nezaváhal ani na 611, čímž o jeden centimetr překonal vlastní rok starý rekord mítinku. Dál už v závodě kvůli chladnému počasí nepokračoval, a tak se další útok na posun absolutních hranic této disciplíny nekonal.

Australan Matthew Denny rozhodl o svém vítězství hned v úvodní sérii, kdy poslal dvoukilové náčiní do vzdálenosti 69.96 a vylepšil tak o 61 centimetrů vlastní kontinentální rekord. Padlo také historické maximum mítinku, které měl od roku 1984 v držení Imrich Bugár. Denny hodil o dva centimetry dále. Australan tak obhájil celkové prvenství z minulého ročníku Diamantovky. Druhý byl litevský světový rekordman Mykolas Alekna za 68.86.

Udržely letošní neporazitelnost

Už svou čtvrtou diamantovou trofej v řadě získala v diskařském sektoru Američanka Valarie Allman. Ta i v Bruselu potvrdila, že je v současnosti naprostou suverénkou své disciplíny. Naposledy okusila hořkost porážky ve finále loňského mistrovství světa v Budapešti. Od té doby ovládla patnáct finálových závodů. V belgické metropoli zvítězila výkonem 68.47 před Číňankou Bin Feng (67.49) a někdejší dvojnásobnou vítězkou tohoto seriálu Kubánkou Yaimé Pérez (66.96).

Další závodnicí, která udržela svou letošní neporazitelnost, byla na hladké čtvrtce žen Marileidy Paulino. Reprezentantka Dominikánské republiky vyhrála v této sezóně už šestý mítink Diamantové ligy a naprosto zaslouženě brala třetí celkové vítězství v seriálu za sebou. Žádná z jejích soupeřek se už pod padesát vteřin nedostala. Druhá Američanka Alexis Holmes ze Spojených států amerických zaběhla 50.32. Přesto nebyla Paulino nejrychlejší ženou dne na této distanci. Ještě před hlavním programem se uskutečnil vložený závod na 400 metrů žen, kde testovala svou formu překážkářská světová rekordmanka Sydney McLaughlin-Levrone a výsledkem byl i v nepříznivých podmínkách velmi kvalitní čas 49.11.

Další úspěšní obhájci

Ve výšce se pouze dvěma závodnicím podařilo pokořit laťku o hodnotě 197 centimetrů. Ukrajinská světová rekordmanka Yaroslava Mahuchikh to zvládla hned napoprvé, což pro ni znamenalo zisk třetího celkového prvenství v Diamantové lize za sebou. Australanka Nicola Olyslagers potřebovala o jeden pokus více a skončila druhá.

Závod na 1500 metrů má také potřetí v řadě stejného držitele diamantové trofeje. Je jím Nor Jakob Ingebrigtsen. Ten odrazil v cílové rovince útok Keňana Timothyho Cheruiyota (3:30.93) i jednoho ze svých přemožitelů z nedávného olympijského finále Američana Cola Hockera (3:30.94) a proběhl cílem jako vítěz v čase 3:30.37.

Jamajské diamantové primáty

Jamajský dálkař Tajay Gayle si nechal nejdelší pokus sezóny až na její samotný závěr. Světový šampion z roku 2019 dolétl na 828 centimetrů, na což žádný z jeho soupeřů nedokázal odpovědět. Gayle si tak částečně vynahradil zklamání z olympijských her v Paříži, kde nepostoupil ani z kvalifikace. V poslední sérii se na něj ještě snažili zaútočit Švýcar Simon Ehammer (816) s Řekem Miltiadem Tentoglouem (815), ale pořadí už se neměnilo.

Jediným sprinterem, který na stovce stlačil svůj čas pod deset vteřin, byl Jamajčan Ackeem Blake, jenž časem 9.93 dosáhl jednoho z největších kariérních úspěchů a nechal za sebou plejádu elitních rychlíků. Mezi nimi byli i Američané Christian Coleman (10.00) s Fredem Kerleyem (10.01), kteří už v minulosti získali diamantovou trofej. Blake je první vítězem Diamantové ligy od roku 2018, který není reprezentantem hvězd a pruhů.

Kdo ještě sbíral diamanty?

Nejkratší sprint žen byl ve znamení odvety za olympijské finále mezi Julien Alfred a Sha´Carri Richardson. V něm měla opět jasně navrch reprezentantka Svaté Lucie, když vyhrála v čase 10.82 a nejbližší pronásledovatelkou jí byla Britka Dina Asher-Smith. Richardson vypustila závěr a cílem proběhla jako osmá za 11.23.

V koulařském kruhu vládly favoritky, které vyhořely na olympijských hrách. Ze zisku první diamantové trofeje se radovala Kanaďanka Sarah Mitton za 20.25 před vítězkou dvou předešlých ročníků Američankou Chase Jackson (19.90). Třetí skončila olympijská šampionka z Paříže Němka Yemisi Ogunleye (19.72).

Stodesítka překážek se musela obejít bez současné jedničky Granta Hollowaye. Jeho nepřítomnosti nejlépe využil francouzský talent Sasha Zhoya, jenž před několika dny uštědřil Hollowayovi na mítinku ve švýcarské Bellinzoně jednu ze dvou letošních porážek, a právě po tomto závodě Američan oznámil, že se finále Diamantové ligy nezúčastní. Zhoya v Bruselu dokázal zvítězit v čase 13.16 před italským mistrem Evropy Lorenzem Simonellim (13.22) a Američanem Freddiem Crittendenem (13.24).

Závod mužů na 5000 metrů byl jasnou etiopskou záležitosti. Reprezentanti této východoafrické běžecké velmoci finišovali na prvních třech příčkách. Nejrychlejší byl Berihu Aregawi v čase 12:43.66 a navázal tak na svůj diamantový úspěch z roku 2021. V cíli ho následovali krajané Hagos Gebrhiwet (12:44.25) a Telahun Haile Bekele (12:45.63).

Podruhé v kariéře se stala vítězkou Diamantové ligy na 800 metrů Keňanka Mary Moraa. Po odstoupení vodičky zůstala na čele závodu, ale v náběhu do poslední začátky se před ni dostala Britka Georgia Bell. Moraa se ovšem v cílové rovince dokázala opět přes svou hlavní soupeřku dostat a vyhrála ve svém letošním nejrychlejším čase 1:56.56. Po dvou letech tak zase opanovala celkové hodnocení.

Na mužském stýplu zůstane letos hranice osmi minut nepokořena. Ani ve finále Diamantové ligy se totiž na nějaký závratný čas neběželo, a tak se z prvenství radoval v čase 8:06.90 Keňan Amos Serem, který v závěru porazil olympijského šampiona Soufiana El Bakkaliho z Maroka (8:08.60).

Trojskokanky měly v chladném počasí problém i se čtrnáctimetrovou metou. Nejdále za ni doskákala vítězná Kubánka Leyanis Pérez-Hernández, která zvítězila výkonem 14.37 před jamajskou dvojicí Shanieka Ricketts (14.22) a Ackelia Smith (14.11).

Asi nejpřekvapivějším vítězem prvního finálového večera v Bruselu byl v závodě na 400 metrů mužů Brit Charles Dobson, jenž měl jednoznačně nejsilnější závěr z celého startovního pole a doběhl si pro svůj doposud největší individuální kariérní úspěch v čase 44.49 před zkušeným Grenaďanem Kiranim Jamesem (44.63) a bronzovým medailistou z olympiády v Paříži Muzalou Samukongou ze Zambie (44.69).