Polská štafetová mise: 3. díl (4x100 m ženy)

Polská štafetová mise: 3. díl (4x100 m ženy)
Aktuality
čtvrtek 22. dubna 2021
Na Tenerife se připravují směrem k World Relays také členky reprezentační štafety žen na 4x100 metrů. Jejich pozice je přeci jen o něco složitější než u mužských kolegů. Přesto dělají vše pro to, aby ze sebe v Chořově vydaly maximum.

Česká reprezentační štafeta žen si odbyla svou premiéru na World Relays před dvěma lety v japonské Jokohamě. Tehdy nás reprezentovaly Klára Seidlová, Marcela Pírková, Jana Slaninová a Lucie Domská, které s časem 44.67 obsadily celkovou patnáctou příčku. Z této sestavy je ovšem pro letošní vydání tohoto podniku pouze zkušená Jana Slaninová.

První komplikace při skládání týmu pro World Relays přišla již v zimě, kdy se začala potýkat se zdravotními problémy Klára Seidlová. Kvůli nim v hale prakticky nezávodila a musí tak nyní dohánět tréninkové manko. Naopak ve skvělé formě se v průběhu halové sezóny nacházela Marcela Pírková, která se na šedesátce dokázala nominovat na halovém mistrovství Evropy v Toruni, kde si v rozběhu vylepšila osobní rekord na 7.34 a vybojovala postup do semifinále. Bohužel právě při tomto běhu si přivodila svalové zranění a pro Chořov je také mimo hru. Otazník pak visí i nad účastí Nikoly Bendové.

Reprezentační trenér ženské sprinterské štafety Lukáš Dejdar tak musí hodně improvizovat a na Tenerife ho čekala hodně těžká práce. „Primárně jsme museli vyřešit situaci kolem složení týmu. Postihlo nás několik zranění, ale s tím se bohužel musíme vyrovnat. Na Tenerife mám tedy k dispozici Martinu Hofmanovou, Janu Slaninovou, Barboru Šplechtnovou, Helenu Jiranovou, Johanu Kaiserovou a Barboru Dvořákovou,“ objasnil složení současného týmu. „V první části soustředění jsme potřebovali holky otestovat, jak na tom vůbec jsou. Některé z nich nešly halovou sezónu. Děvčata máme typologicky rozdělené a bylo nutné to rychle poskládat a začít se věnovat předávkám v plných rychlostech,“ nastínil priority přípravného období.

Směrem k World Relays si pak uvědomuje, že v oslabené sestavě nelze čekat zázraky. „Budeme odjíždět jako outsideři a pokusíme se překvapit. Pro mladé závodnice to bude neocenitelná zkušenost a zároveň také možnost se předvést. Věřím, že z dlouhodobého hlediska máme nato stlačit časy hlouběji pod 44 vteřin. Pokud by se nám to podařilo, mohou se nám otevřít nové možnosti k MS v Oregonu. Chceme se dostat mezi TOP 12 týmů v Evropě,“ dodává.

Že české sprinterky čeká v Chořově náročná mise, ví i nejzkušenější členka štafetové sestavy Jana Slaninová. „Vzhledem ke všem zraněním, která se bohužel stala, se sestava razantně změnila. Vše je nové a v tomto složení jsme spolu prakticky ještě nikdy v závodě neběžely, ale věřím, že nám toto soustředění pomůže a popasujeme se s tím dobře. Do Polska musíme hlavně odjet optimisticky naladěné a budeme se snažit bojovat o co nejlepší čas i umístění,“ vzkazuje tradiční štafetová opora.

Petr Jelínek, foto: Helena Jiranová

Fotogalerie