Potomci Spyridona Louise jsou hrdí, že se OH vrátily do Řecka

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
Potomci legendárního řeckého šampiona Spyridona Louise, který v roce 1896 vyhrál maraton na prvních novodobých olympijských hrách v Aténách, jsou velmi hrdí na to, že se olympiáda vrátila do své "rodné vlasti" - Řecka.
Někteří z nich si dokonce přejí, aby se tak stalo napořád. "Čekal jsem na to dlouho, chtěl jsem běžet s pochodní, ale už jsem moc starý," řekl agentuře AFP v předvečer zahájení olympiády Spyridon Louis, čtyřiašedesátiletý vnuk běžce stejného jména. Olympijský oheň proto v pátek "na počest rodiny" těsně před stadionem ponese jeden z pravnuků maratonce.

"Je to pro mě velká zkušenost a pocta, že mohu na hrách v Aténách nést pochodeň ve jménu rodiny Spyridona Louise, prostého a šlechetného sportovce, který skutečně zosobňoval atletického ducha," prohlásil sedmadvacetiletý Manolis Louis. Miluje lyžování, surfování a parašutismus, o atletiku se ale nikdy nijak zvlášť nezajímal, stejně jako ostatní potomci řeckého vytrvalce.

Mechanik Spyridon Louis se narodil v domku svého slavného děda na předměstí Atén, neměl ale možnost se s ním poznat, neboť řecký běžec zemřel v roce 1940. Od útlého mládí proto schraňoval fotky, články a různé předměty spojené s pastevcem, který pro svou malou zemi získal první medaili v závodě dlouhém 42 kilometrů a 195 metrů, jenž má přímou spojitost s olympijskou historií.

"Nelze pořádat hry bez maratonu," tvrdí Louis a lituje toho, že žádný z Řeků doposud na vítězství jeho děda nenavázal. Účast čtyřiadvacetiletého Spyridona Louise na olympiád ě byla podle jeho vnuka spíše náhodou, o vítězství se to už ale prý říci nedá. "Byl velmi dobře trénovaný, pracoval v polích a dvakrát až čtyřikrát týdně převážel se svým oslem vodu až do centra Atén," řekl Spyridon Louis. Jeho dědeček měl ale prý i povolený doping - lásku. "Byl zamilovaný a chtěl zapůsobit na svou budoucí ženu
Eleni, což se mu povedlo,"
vypráví Louis.

Vedle medaile dostal za vítězství i vozík pro transport vody a 25.000 drachem. To byla v té době velká částka, vždyť rozpočet první olympiády činil kolem milionu drachem, zdůraznil vnuk řeckého národního hrdiny. Jeho děd se prý ale zachoval jako pravý vlastenec: s radostí přijal vozík, ale peníze odmítl s tím, že "běžel pro svou rodnou zemi".

Medaile Spyridona Louise je nyní uložena v malém muzeu v aténském olympijském komplexu. Stříbrný pohár, který též vyhrál, ale opatruje jako oko v hlavě jeho stejnojmenný vnuk, který jej dá z ruky jen velmi zřídka.

                                                                                                     ČTK