Povedená mistrovská sobota v Hodoníně

sobota 25. června 2022
Druhý den mistrovství České republiky v Hodoníně nabídl parádní podívanou plnou skvělých výkonů a strhujících soubojů. Čtvrtkař Matěj Krsek zaběhl nový rekord šampionátu. Barbora Špotáková získala svůj patnáctý titul. Před domácím publikem se blýskli také odchovanci pořádajícího oddílu Vítězslav Veselý a Filip Sasínek.

Když se dva perou, třetí se směje, tak by se dalo popsat finále mužů na 400 metrů, kde se očekával duel zejména mezi tréninkovými parťáky Patrikem Šormem a Pavlem Maslákem. Ač byl Matěj Krsek obhájcem posledních dvou titulů, figuroval trošku v pozadí, ale byl to právě on, kdo si nejlépe rozvrhl síly, a nakonec úspěšně dokonal zlatý hattrick. Zisk třetího titulu v řadě navíc ozdobil novým rekordem mistrovství 45.55. Čtyři roky starý zápis Pavla Masláka z Kladna srazil o jedenáct setin. V historických národních tabulkách se posunul na třetí příčku a zároveň také splnil ostrý limit pro start na mistrovství Evropy v Mnichově. Pod 46 vteřin se dostal i druhý Patrik Šorm, kterému výsledková tabule ukázala 45.86. Maslák byl bronzový za 46.05.

Na ženské čtvrtce se po třech letech radovala z titulu hlavní favoritka Lada Vondrová. Finále opanovala naprosto suverénním způsobem, když zvítězila v novém osobním maximu 51.13, čímž si o jednu setinu vylepšila dosavadní rekord z olympiády v Tokiu. Stříbro z loňského roku zopakovala Tereza Petržilková. Po doběhu měla obrovskou radost, protože si opět vylepšila osobák už na 52.20. Bronz putuje do Čáslavi zásluhou Jany Slavíkové (54.13).

V soutěži oštěpařů nabídli skvělou podívanou naši olympijští medailisté z Tokia. Tentokrát byl šťastnější Vítězslav Veselý. Ten se vrátil v 39 letech na stadion, kde začínal s atletikou a vybičoval se k parádnímu výkonu, když zaznamenal svůj nejdelší hod za posledních sedm let. Svůj šestý mistrovský titul získal hodem na 85.97. Stabilní a špičkovou výkonnost potvrdil také stříbrný Jakub Vadlejch, jenž zapsal 83.72. Bronzová medaile náleží Martinovi Konečnému za 76.18.

Zkušenosti vévodily také mistrovskému klání oštěpařek. Světová rekordmanka Barbora Špotáková sice měla jediný měřený pokus, když se její oštěp v třetí sérii zapíchl na 60.90, ale právě tímto výkonem si zajistila už svůj patnáctý titul mistryně České republiky. Stříbrná Nikol Tabačková už je na dostřel šedesátimetrové hranice. Novým osobákem 59.06 se jí přiblížila už na necelý metr. Bronzová skončila Nikola Ogrodníková za 57.48.

Amálie Švábíková si naprosto s přehledem vyskákala svůj třetí mistrovský titul. V Hodoníně jasně dominovala výkonem 445 centimetrů. Poté si nechala na stojany nastavit 456, ale tuto výšku už bohužel zdolat nedokázala. Stříbro si na krk pověsila Zuzana Pražáková za 420 a o deset centimetrů méně zvládla bronzová Nikola Pöschlová (410).

Tomáš Staněk si v Hodoníně odbyl svůj vůbec první letošní start pod otevřeným nebem. I když absolvoval pouze tři pokusy, bezpečně si dokráčel pro svůj šestý titul výkonem 20.76, kterého dosáhl v druhé sérii. Přes dvacítku se dostal také v třetím pokusu, konkrétně zapsal 20.55. Vyrovnaný osobák 18.06 vynesl stříbro Tadeáši Procházkovi. Nové kariérní maximum si vylepšil bronzový Jakub Forejt (17.28).

Jestli měl v Hodoníně někdo o motivaci rozhodně postaráno, tak to byl v běhu na 1500 metrů Filip Sasínek, jenž je odchovancem místní atletiky a očekávání domácích diváků nezklamal. Za jejich bouřlivé podpory si doběhl pro titul v kvalitním čase 3:38.06. Těsný souboj o stříbro vyzněl lépe pro Jana Friše (3:41.61) před Lukášem Symerským (3:41.84). Dařilo se také našim mladým běžcům. Čtvrtý Ondřej Gajdoš dosáhl obrovského vylepšení osobního rekordu o více než deset vteřin až na 3:42.82. Nová kariérní maxima si zaběhli také pátý Pavel Vinduška (3:42.86) a šestý David Šlapák (3:43.15). Všichni tři se v českých historických juniorských tabulkách seřadili od třetího do pátého místa a také mají splněný limit pro start na MSJ v Cali.

Ženská patnáctistovka se musela obejít bez Kristiiny Mäki i Diany Mezuliáníkové a jejích neúčasti nejlépe využila k zisku zlata Anna Šimková, která vyhrála v čase 4:28.03 před Ivetou Raškovou (4:28.57) a Lucií Sekanovou (4:30.62).

Dálkař Radek Juška prodloužil svou jedinečnou vítěznou šňůru na mistrovství České republiky. Tento šampionát totiž dokázal opanovat už pošesté v řadě, a i letos ozdobil svůj primát kvalitním skokem na 795 centimetrů. Celkem má doma už osm zlatých z MČR. Dalšími medailisty se stali stříbrný Vojtěch Komárek (748) a bronzový Tomáš Kratochvíl (743).

V závodě mužů na 400 metrů překážek byl vůbec poprvé v Hodoníně viděn čas pod 50 vteřin. Jeho autorem se stal nyní již pětinásobný šampion Vít Müller, jenž zvítězil v čase 49.98. Stejně jako loni byl stříbrný Martin Tuček za 50.22. Velký osobní rekord 50.40 a bronzovou medaili si veze domů Adam Smolka.

Finále ženské čtvrtky překážek patřilo Nikoletě Jíchové. Svěřenkyni trenéra Jindřicha Šimánka postihl už v rozcvičce před včerejším rozběhem pád a ve své kůži nebyla ani ve finále. Přesto úspěšně obhájila mistrovský titul. S časem 57.44 ovšem spokojena příliš nebyla. Díky velkému osobáku 57.80 si doběhla pro stříbro Zuzana Cymbálová před bronzovou Barborou Veselou (58.47).

Finále mužů na 200 metrů bylo neskutečně vyrovnané až do posledních metrů a o vítězi musely nakonec rozhodovat tisíciny. Obhájce titulu Jan Jirka a sprinterský objev této sezóny Ondřej Macík, totiž proběhli cílem shodně v čase 20.66. Zlato nakonec přeci jen uhájil Jirka, pro něhož se jedná už o pátý titul na této trati. Naopak Macík získal svou první medaili. Příliš nezaostal ani bronzový Jiří Polák, který zaběhl 20.72. Zde měli bohužel borci trošku smůlu na vítr, jelikož jeho podpora byla těsně neregulérní. Foukalo jim do zad +2.1 m/s.

Na dvoustovce žen vystoupala po dvou letech opět na nejvyšší stupínek Martina Hofmanová, když prolétla zatáčku s rovinkou vítězně v čase 23.38. Dominanci USK Praha v tomto finále dokonaly další dvě medailistky z tohoto oddílu, kterými byly stříbrná Marcela Pírková (23.52) a bronzová Natálie Kožuškaničová (23.63), která si tak vynahradila zklamání ze včerejší stovky, kde byla jako jedna z favoritek diskvalifikována za předčasný start.

Ve výškařském sektoru se ze svého premiérového titulu radoval Jan Štefela. Ten se jako jediný úspěšně přenesl přes 220 centimetrů. Následně se ještě pokoušel o osobní rekord 225 centimetrů. Tato hodnota mu ovšem zatím odolala. Stříbro putuje též do Plzně zásluhou Josefa Adámka za 216. Bronzový byl obhájce zlata z loňského šampionátu Marek Bahník, jenž zapsal 214.

Ve finálovém závodu mužů na 800 metrů se od startu ujal tempa Filip Šnejdr, který potřeboval běžet rychlý čas vzhledem ke svému postavení v rankingu. Nakonec se však musel spokojit se stříbrem za 1:47.16. V cílové rovince se přes něj přehnal Tomáš Vystrk, jenž se mohl po dlouhých devíti letech těšit ze zisku domácího titulu v čase 1:46.53. Pro bronz si doběhl za 1:48.23 Jakub Davidík.

Na stejné distanci žen proběhl v cílové rovince tuhý duel o vítězství mezi obhájkyní titulu Kimberley Ficenec a Adélou Sádlovou. Silnější závěr měla Sádlová a poprvé v kariéře ovládla MČR dospělých v čase 2:05.29. Ficenec se do cíle předklonila o necelé tři desetiny později (2:05.58). Bronz vybojovala plzeňská Anna Suráková za 2:06.77.

Linda Suchá dokázala před dvěma lety na MČR v Plzni vyhrát dálku i trojskok a v Hodoníně tento skokanský double zopakovala. Po včerejším trojskoku nenašla přemožitelku ani v dálkařském sektoru, kde vylepšila letošní nejlepší český výkon na 632 centimetrů. Stejně jako v trojskoku, brala i zde stříbro Emma Maštalířová za 623. O dva centimetry kratší výkon zapsala bronzová Jana Novotná (621).

V soutěži kladivářek potvrdila pozici vedoucí ženy národních tabulek pardubická Adéla Korečková. Ta si vyházela svůj první titul výkonem 64.79. Stříbro brala šestinásobná šampionka a česká rekordmanka Kateřina Šafránková, pro kterou bylo MČR teprve jejím letošním druhým startem a zapsala nejlépe 60.85. Bronz vybojovala její oddílová kolegyně z Dukly Praha Veronika Bártová za 59.54.

Celý program šampionátu tradičně uzavírají štafety na 4x400 metrů. Té ženské jasně dominovaly reprezentantky USK Praha v čase 3:37.31 před AK Škoda Plzeň (3:42.47) a Starou Bolesalví (3:44.02). Mezi muži byli nejrychlejší borci z Univerzity Brno v čase 3:10.72. V těsném souboji o stříbro byli úspěšnější Dukláci (3:11.83) o setinu před Slavii Praha (3:11.84).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman