Povodně ohrožují atletické stadiony
Nejkritičtější situace je v povodí řeky Moravy. Vranovská přehrada nestačí zadržovat vodu a řeka Dyje tak hrozí zaplavením Znojma. Hejtman vyhlásil stav nebezpečí v celém kraji, více než 10 tisíc obyvatel Znojma bylo již evakuováno. Samotný atletický stadion ve Znojmě však ohrožen není. "Stadion máme položený dostatečně vysoko. Voda nás naštěstí neohrozí," telefonuje z klubu TJ Znojmo pan Josef Šoba.
Mnohem horší obavy panují v Břeclavi. "Žene se to na nás od Znojma a to nejhorší má teprve přijít," říká Ladislav Klim z TJ Lokomotiva Břeclav. "Stadion je zatím bez vody, ale Dyje nám dělá starosti. Bývalý mlýnský náhon protéká nad úrovní stadionu. Ten býval už dříve zaplavovaný. Po roce 1997 jsme udělali několik opatření, ale čekáme, co a jak bude..."
Pražským klubem, kterému dělá vrásky stav hladiny na Vltavě, je PSK Olymp Praha, ležící ve Stromovce. "Do zatopení areálu schází 40 centimetrů," informuje o aktuálním stavu Jindřich Linhart. "Podle tabulek, které máme k dispozici, znamená desetiletá voda zaplavení areálu přibližně do výšky 10 cm. Příjezdová silnice podél břehu řeky je už uzavřená." Hala Otakara Jandery zažila už před čtyřmi lety povodně, tehdy mnohem ničivější. "Hladina Vltavy sahala asi dva metry pod strop haly," vzpomíná Jindřich Linhart. "Včera jsme preventivně z přízemí budov odnesli do prvního patra vše, co se dalo. Ale halu jsme nezavřeli, zatím je pro trénink otevřená." Ve čtvrtek v 9 hodin ráno protékalo Malou Chuchlí 1370 metrů krychlových vody za vteřinu, tedy pětkrát více, než obvykle.
Stadion TJ Lokomotivy Beroun ohrožen není. "Sledujeme hladinu Berounky velmi pečlivě," říká Miroslav Vondra. "Máme také informace od policie, která celou situaci monitoruje. Aby nás to spláchlo, musela by se hladina zvednout o více než 1,5 metru. S povodněmi z roku 2002 se to nedá srovnat. Tehdy byl stadion pod vodou celý, nad hladinu vyčnívalo jen břevno od branky." V Berouně je vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti.
Rozvodněné Labe doslova nedá spát Jaroslavu Caldovi z ASK Děčín, neboť je zároveň členem protipovodňové komise. "Od včerejška nic nestíháme. Už dva dny tu panuje stav ohrožení a hladina stále stoupá... pomalu, ale vytrvale. Hodně bude záležet na tom, jak dlouho bude tát sníh na horách. Co se týče stadionu, ten bude ohrožen v případě, že voda vystoupá na 8,60 metru. Zatím jí k tomu chybí něco přes metr!"
Klidný naopak zůstává Kamil Kleník, ředitel Sportovního centra v Nymburku. "Ležíme de facto na břehu Labe, ale záplavy nás nikdy neohrozily. Voda se tu rozlévá do polí." Optimističtí jsou také ve Staré Boleslavi. Stadion TJ Slavoj Stará Boleslav leží asi sedm set metrů od břehu, ale má vybudovaný protipovodňový val.
Jak se bude situace na jednotlivých místech naší republiky vyvíjet můžete sledovat zde.