Powell vylepšil rekord na stovce
Rekordní zápis přišel už v rozběhu, v němž Powell nastoupil mj. proti mistru světa z Helsinek Kimu Collinsovi z ostrovů Svatý Kryštof a Nevis. Ani on, ani žádný z jeho soupeřů se však nezmohl na lepší než druhé housle. Rychlonohý Jamajčan brzy ukázal všem soupeřům záda a v cíli byl o 33 setin dříve než nejlepší ze zbytku pole, v Norsku naturalizovaný Gambijec Jaysuma Saidy Ndure. To by však příliš emocí nevzbudilo, nebýt ukazatele časomíry, který se rozzářil číslovkou 9.74! A protože také větroměr ukazoval příznivou hodnotu (+ 1.7 m/s), mohly v Rieti vypuknout oslavy nového světového rekordu.
Asafa Powell se pak snažil využít rychlé italské dráhy i ve finále a nechybělo mnoho a rekord padl znovu. Tentokrát s podporou rovného metru do zad zaběhl čas 9.78, tedy šestou nejrychlejší stovku všech dob, počítáme-li i sporný výkon z Katarského Doha dopingového hříšníka Justina Gatlina. Zbylé čtyři rychlejší stovky patří Powellovi; vedle čerstvého rekordu v Rieti zopakoval od roku 2005 hned třikrát čas 9.77. "Vzkázal jsem světu, že Asafa je zpátky. Mohl jsem běžet pod 9.70, přál bych si čas 9.68. Kdybych měl lepší vítr ve finále, mohl být rekord ještě lepší ," prohlásil Jamajčan prostřednictvím organizátorů mítinku.
Powell si dnešním supervýkonem vynahradil zklamání z mistrovství světa, kde skončil až třetí a jeho hvězdu zastínil americký sprinter Tyson Gay, který získal v Ósace tři zlaté medaile. "V Ósace jsem byl nervózní, protože jsem v sezoně příliš nezávodil. Zapomněl jsem, jak mám běžet posledních 40 metrů. Za poslední dva týdny od finále stovky v Ósace jsem udělal hodně práce a znovu se naučil běžet uvolněně,"uvedl staronový rekordmana a vychválil atmosféru skrovného mítinku v Rieti. "Mám k Itálii zvláštní vztah, protože sem jezdím na letní soustředění."
Nejen Powell však zářil v Rieti. Půlkařka Janet Jepkosgeiová z Keni zaběhla pouhé dva dny po vítězství na Zlaté lize v Curychu působivý čas 1:56.29, třetí nejlepší v sezoně. "Jsem šťastná, jaký výkon jsem předvedla. Doufala jsem sice v 1:55, ale i takto jsem spokojená," prohlásila vítězka. Vedle mistryně světa z Ósaky se pod 2 minuty vešly ještě další tři závodnice. Stříbrná Světlana Usovičová dokonce stlačila výkon pod 1:59 (1:58.68).
Také půlkaři dokázali plně využít povrchu, který je ze zkšenosti středním tratím velmi nakloněn. Hned pět z nich bylo lepší 1:45 min, přičemž vítěz Ali Belal Mansoor z Bahrajnu zastavil časomíru na 1:44.02.
Na trati 3000 metrů zaběhla nový rekord mítinku a druhý nejlepší čas sezony 8:30.25 stříbrná z pětky na MS Vivian Cheruitová z Keni. Naopak nevyšel ohlášený atak světového rekordu v ženském stýplu, když vítězná Ruska Jekatěrina Volkovová finišovala v čase "až" 9:26.80.
Na 400 m př. kralovali Poláci, když nejprve Marek Plawgo těsně porazil stříbrného z MS Felixe Sáncheze z Dominikánské republiky (čas vítěze 49.07), aby pak v ženské kategorii předčila Anna Jesieňová v čase 54.78 všechny soupeřky včetně Britky Natashy Denver-Smithové a světové rekordmanky z Ruska Julie Pečonkinové.
V technických disciplínách se blýskla světová šampionka Yargelis Savignová z Kuby, když opět porazila Taťjanu Lebeděvovou a zvítězila výkonem 14.92. V kladivu si pak zklamání z až šestého místa v Ósace vynahradil Japonec Koži Murofuši, když v závěrečné sérii přehodil vedoucího Bělorusa Ivana Tichona o centimetr a zvítězil v novém osobním rekordu 82.62.