Praga Academica vstupní branou Škrobákové do Tegu
Nejhodnotnější výkon letošního ročníku tradičního mítinku Praga Academica padl hned v jeho úvodu, to když Lucie Škrobáková za větrné podpory +1.4 m/s prolétla stometrovou tratí s překážkami v čase 12.95 a otevřela si tak cestu na mistrovství světa, které se uskuteční na přelomu srpna a září v korejském Tegu. „Konečně se mi mateřský stadion odvděčil za těch deset tréninkových let. Měli jsme kliku, že nám ve zdejších nevyzpytatelných podmínkách nepřifouklo příliš," vydechla si Škrobáková.
"Docela se divím, že mi forma vylétla tak brzo po tvrdém devítidenním tréninkovém cyklu, který jsem ukončila teprve minulou středu. Výkonnost chci stupňovat k mistrovství Evropy družstev, které se koná příští víkend ve Stockholmu, a je pro mě prvním vrcholem sezony. Potkám se tam s těmi nejlepšími v Evropě a chtěla bych běžet o ještě nějakou setinku, ne-li desetinku rychleji,“ doplnila halová vicemistryně Evropy z Turína 2009, která měla ještě o jeden důvod navíc, proč se z dnešního výsledku těšit. „Nebudu muset vařit, přítel mi za splnění limitu slíbil večeři,“ vysvětlila svěřenkyně Jany Jílkové.
Kvalitní výkon se povedl i vrhači Janu Marcellovi, který poslal svůj disk do vzdálenosti 64.33 m, a to přesto, že se na závod nijak speciálně nepřipravoval: „Bral jsem to vyloženě jako trénink. Zatím jedeme pořád do plných. Dalo se tu hodit daleko, klidně 67 metrů, ale dost dlouhých hodů jsem přešlápl. Je znát, že jsem v poslední době házel jenom z trávy, kde se na přešlapy nehledí,“ líčil Marcell.
Hodem za 60 metrů (60.58) se blýskla i jeho kolegyně ze skupiny Josefa Šilhavého, dlouhodobě nejlepší česká diskařka Věra Cechlová. „Zatím nechci hodnotit své výkony, ještě minulý týden jsem trénovala dvoufázově. Nyní začínám také trochu odpočívat před ME družstev, na které se moc těším pro jeho jedinečnou atmosféru,“ prohlásila bronzová medailistka z MS v Helsinkách, jíž už druhým rokem trápí potíže se zády. „Museli jsme kvůli tomu výrazně upravit trénink. Samozřejmě mě to trochu limituje, ale vše směřuji k mistrovství světa, kde se chci poprat o co nejlepší umístění. Dostat se ale už jen do elitní osmičky bude děsně těžké,“ dodala.
Čtvrtkař překážkář Josef Prorok zlepšil při svém druhém startu v sezoně po Zlaté tretře svůj čas o 35 setin na 50.38. „Věřím, že to bude stále lepší a už v pondělí na Memoriálu Josefa Odložila bych mohl zaútočit na čas pod 50 vteřin,“ zhodnotil to finalista z posledního ME v Barceloně. V ženské kategorii si letošní premiéru odbyla další reprezentantka Zuzana Bergrová, byl z toho výkon 57.17.
V dálce si Jana Korešová polepšila na 642 cm. „Dneska to bylo dobré, i když ani ten nejdelší skok nebyl zdaleka ideální. Hodně se dá ještě zlepšit na rozběhu, taky švihovku jsem dostatečně nepodržela,“ řekla Korešová, která by v této disciplíně ráda zaútočila na limit pro MS, jež má hodnotu 665 cm. „Určitě se o to chci pokusit, ale už mi nezbývá moc závodů, a to je ještě podle nových kritérií třeba výkon potvrdit,“ doplnila svěřenkyně Martiny Blažkové.
Kouli vyhrál Antonín Žalský výkonem 19.23, druhý Ladislav Prášil se mohl těšit z výkonu 18.14, kterým nakročil do výpravy pro ME do 23 let. Pro definitivu musí v nominačním období zopakovat alespoň výkon ČAS, který má hodnotu 17.40 m. Naopak po starostech už má čtvrtkař překážkář Tomáš Křikal, který svůj nominační čas vylepšil na 51.83.
Výsledky