Praha chce nejrychlejší půlmaraton historie
„Snažíme se o naplnění svého cíle, aby v roce 2015 byla Česká republika nejlepším místem pro běhání v Evropě,“ uvedl dnešní tiskové setkání Carlo Capalbo, šéf organizačního výboru Prague International Marathon spol. s r.o. (PIM). „K tomu potřebujeme spoustu malých kroků. I když tohle, co chystáme, je vlastně velká, světová věc. Útok na světový rekord, to tu ještě nebylo,“ oznámil italský rodák plán, který se má pokusit naplnit Leonard Komon (na foto).
24letému vytrvalci z Keni, jenž zatím zářil na kratších silničních vzdálenostech – desítce a patnáctce, by měli v rekordním úsilí pomáhat dva „pacemakeři“ z jeho stáje Vincent Rono a Jakob Chesari. „Jména vodičů se však budou teprve potvrzovat,“ upřesňuje Jana Moberly, manažerka elitních atletů PIM.
K rychlému tempu však mohou přispět také Komonovi elitní krajané. Philemon Limo zaběhl loni jako první na českém území a právě na pražské trati pod hodinu (59:30). Kenneth Kimpkemoi zase před týdnem v City-Pier-City v Haagu zaznamenal třetí nejlepší výkon roku 59:11.
Světový rekord nyní drží Zersenay Tadese z Eritreje díky času 58:23 z Lisabonu 2010. „Potěšilo nás, že si Leonard vybral právě Prahu,“ pochvalovala si Moberly s tím, že jednání nebyla jednoduchá a trvala od loňského července. „Mohl si vybírat ze spousty závodů. Že si zvolil nás, to je velká pocta. A Praha už ukázala, že může zrodit nové hvězdy, jako se tu ukázali Kiptanui nebo Limo.“
Ať už s překonáním světového rekordu uspěje kdokoli, čeká na něj přímo od pořadatelů prémie 100 tisíc eur, „paušál“ za posunutí hranice lidských možností světové asociace činí 50 tisíc amerických dolarů. PIM dále vypisuje 4000 eur za prvenství a 5000 za rekord závodu. Podle aktuálních měnových kurzů si tak vítěz v Praze může přijít na více než tři a půl milionu korun.
Co nejlepšího času chtějí pořadatelé docílit tím, že pozvou více špičkových běžců, kteří co nejdéle vydrží vrcholné tempo a nechtějí spoléhat na jednu superhvězdu, jako třeba v Berlíně. „Potřebujeme také počasí,“ přidala Moberly přání každého organizátora a podívala se při tom významně na Capalba, jenž přízeň všech svatých pravidelně „zajišťuje“. „Ale pět běžců tu může běžet pod hodinu,“ uvažuje Moberly.
„Tahle zpráva (o útoku na rekord) je pro Český atletický svaz rajská hudba,“ uvedl jeho předseda Libor Varhaník. „A mě mimořádně těší, že atletika a běhání u nás vzkvétají. Na práci organizátorů z PIMu jsme si zvykli jako na samozřejmost, ale je třeba ji znovu ocenit a poděkovat jim. Doufám, že se jim rekord podaří,“ vyjádřil se šéf ČAS.
---
Kdo je Leonard Patrick Komon? Pochází z dvanácti sourozenců z tradiční líhně v keňském Rift Valley. Narodil se 10. ledna 1988 ve správní oblasti Mount Egon. Jako malý pomáhal na rodinné farmě, později dělal požárníka na letišti. Před čtyřmi lety cestoval jako náhradník na pekingskou olympiádu. Ze světových šampionátů v krosu 2008 a 2009 přivezl stříbro a bronz. V roce 2010 zaběhl v Nizozemsku oba světové rekordy na silnici: 26:44 na desítce v Utrechtu a 41:13 na patnáctce v Nijmegenu.
Hervis ½maraton Praha se běhá se od roku 1999 a pyšní se zlatou známkou Mezinárodní atletické asociace IAAF, tedy nejvyšším oceněním kvality, které může silniční závod získat. PIM drží jako jediný pořadatel na světě „Gold Label“ maraton i půlmaraton.
Vedle špiček přilákal letošní první díl projektu RunCzech.com rekordně početné pole. Kapacita 11 tisíc startovních čísel, největšího množství v historii závodu, byla vyprodána už s dvouměsíčním předstihem před 31. březnem. Pořadatelé také očekávají desetitisíce diváků v nádherných kulisách historického centra města. Trasa se mění na dvou místech v Podolí. „Přidáváme Plaveckou a Botičskou ulici místo Vnislavovy, aby měli běžci lepší prostor a nepotkávali se tolik v protisměru,“ přidává podrobnosti Václav Skřivánek z organizačního výboru.
S využitím materiálů pořadatelů