Prášil vybojoval první medaili
Dělba čtyř medailových sad
Hned při první medailové sadě se dostalo na českou výpravu, a to zásluhou Ladislava Prášila. 22letý svěřenec Petra Stehlíka v koulařském sektoru po 20.29 podlehl pouze soupeřům z Balkánského poloostrova, Srbovi Asmiru Kolašinacovi, který by vyhrál hned čtyřmi svými pokusy, z nichž nejdelší měřil 20.62, a Bosňanovi Aličovi, jenž předčil Prášila o pět centimetrů. Rodák z Olomouce začal opatrně dva decimetry za 19m hranici, pak ale v dalších dvou sériích přidal půlmetr a jeho celkově třetí pokus se nakonec ukázal jako bronzový. "Mám radost, ale držím ji v sobě," říkal čerstvý medailista, který nijak nedal navenek znát své emoce. "Jsem strašně rád, je to moje druhá akce a hned takový úspěch," dodal vrhač, který tak získal pro české barvy cenný kov z koule na HME po 13 letech (více v rozhovoru zde).
Mistryní Evropy v pětiboji se stala po dvou letech znovu Francouzka Ida Antoinette Nana Djimouová, která v soutěži nasbírala 4666 bodů. Nutno dodat, že s potřebnou dávkou štěstí, neboť mocně dotírající Běloruska Maximovová nakonec zůstala o pouhých osm bodů zpět (4658 je ale její osobní rekord. Hranici 4600 překonala i třetí z medailistek Ukrajinka Melničenková (o 8 b).
Skvělé představení sehráli pro diváky překážkáři. Jasně nejlepší první polovina trati vynesla Italovi Dal Molinovi národní rekord 7.51 a stříbro. Lepší byl nakonec pouze favorizovaný Rus Sergej Šubenkov, který svůj triumf vyšperkoval světovým výkonem roku 7.49. Dvě setiny pak dělily i Dal Molinu a bronzového Francouze Martinota Lagarda.
I boj o medaile mezi ženami byl dramatický, přestože chyběly všechny medailistky z předešlého šampionátu v Paříži. Halový titul ke dvěma pod otevřeným nebem z Barcelony a Helsinek přidala Turkyně Nevin Yanitová, navíc zaběhla národní rekord a nejlepší evropský čas sezony 7.89. Stříbro a bronz si rozdělily ve stejném čase 7.94 a v následujícím pořadí Běloruska Tolajová a Italka Borsiová, pro kterou je to i národní rekord.
O třetí finálovou účast na HME v řadě předtím usilovala Lucie Škrobáková, nakonec zůstalo jen u přání, když jí k tomu chyběly v souboji s Finkou Neziriovou tisíciny. Svěřenkyni trenérů Jílkové a Uhera by bývalo stačilo zopakovat výkon z rozběhu, jenže tentokrát běžela 8.09, o dvě setiny pomaleji. "Zklamání," byla první reakce Škrobákové v mixzóně. "Se stejným časem nepostoupit, to naštve. Tři týdny jsem nemohla trénovat, jak bych chtěla a to se zřejmě projevilo. Vypadá, že už mi začíná jít spíš léto," pokrčila rameny.
Kvalifikační boje českých (i ostatních) atletů
Tyčkařka Jiřina Svobodová si hladce poradila se zdlouhavou kvalifikací dvacítky závodnic, když její jediné zaváhání přišlo při prvním pokusu na finálové normě 456 cm. V tu chvíli už byla ale téměř jistou postupující, protože v soutěži zůstalo posledních devět skokanek a svěřenkyně trenérů Lubenského a Ptáčníka zvládla napoprvé 436 i 446. Opakovala se tak situace z Helsinek, kdy se poněkud zbytečně protahovala soutěž, jen se to tentokrát obešlo bez taškařice skokanek odmítajících skákat. Doplatila na to domácí závodnice Bengtssonová, která měla nakonec nejhorší zápis ze zbylé devítky. "To nechápu… Snažili jsme se jim to vysvětlit, že jsme tady pět hodin, že zítra je finále, že o jednoho člověka víc, to se nic nestane, obzvlášť, když šlo o Švédku. Nenechali nás a ukončili to, až když bylo jasné, že nepostoupí," kroutila hlavou Svobodová. "Zítra se uvidí, jestli zbyly nějaké síly. Myslím ale, že skákání bylo dnes dobré," dodala.
Blízko postupu byla i druhá česká zástupkyně Romana Maláčová, nejnadějnější druhý pokus na osobním rekordu 446 žel na stojanech nezůstal. "436 je dobrý výkon, ale cítila jsem se i na další postupnou výšku," potvrdila svěřenkyně Zdeňka Lubenského. "Bohužel jsem už nemohla. Byly jsme tu strašně dlouho a praly jsme se o prostor už od rozcvičení," litovala Maláčová.
Poněkud trpkou příchuť měl postup pro výškaře Jaroslava Bábu. Při zdařeném druhém pokusu na 228 jej píchlo v pravém třísle a do mixzóny přišel s bolestmi. "Formu mám, ale uvidím, co ta noha zítra udělá. Teď mě to začíná čím dál tím víc bolet, chlapi doktoři a fyzioterapeuti s tím musí něco udělat," přál si svěřenec Jana Janků, jenž dodal k povrchu: "Sedí mi, je dost podobný tomu, co byl před dvěma roky v Paříži, pokud to trefím, mohl bych skočit vysoko."
Půlkařku Lenku Masnou uvidíme v zítřejším semifinále, když si v takticky vedeném běhu držela druhou pozici a v závěru před sebe pustila už jen jednu soupeřku, čímž se udržela mezi přímo postupující trojicí (čas: 2:04.87). "Věděla jsem, že bych měla papírově postoupit, to mě ale neuklidnilo. Průběh byl podle očekávání, spoléhala jsem na poslední dvoustovku a do té doby si hlídala pozici. Finiš byl už ale docela ostrý. Uvidíme, jak to bude vypadat v semifinále," nechala se slyšet svěřenkyně Jiřího Sequenta. V prvním kole se vyřazovaly pouze čtyři běžkyně, takže nejlepším časem bylo 2:02.35 Rusky Kotulské.
Její kolega Jan Kubista ji v postupu do dalších bojů nenapodobil. "Nezvládl jsem to takticky, od 500 do 600 jsem si je nechal utéct a pak už s tím nešlo nic dělat," litoval chyby, která jej stála šanci bojovat v posledním kole o jedno ze dvou přímo postupujících míst. S časem 1:52.21 na čtvrtém místě se totiž nemohl vejít mezi dva poražené ze všech pěti běhů. "Že bych se chopil tempa sám, to jsem se bál," přiznal Kubista. Nejrychlejším půlkařem byl dnes obhájce zlata Kszczot (1:48.69).
Bez české účasti se soutěžilo v dalších třech disciplínách. Na hladké šedesátce dosáhl nejlepšího času Francouz Vicaut (6.55), ze hry je před dvěma lety stříbrný Brit Chambers, který své vypadnutí nesl velmi těžce. Na patnácistovce se relativně nejméně taktizovalo v druhém rozběhu, kde byla nejrychlejší hlavní favoritka, švédský dres nesoucí Aregawiová (4:11.38). V trojskoku hned čtyři závodnice překonaly kvalifikační normu a vůbec nejdále se dostala Ukrajinka Saladuchaová (14.47).
Fotogalerie z pátečního podvečera