Pražský Hervis půlmaraton je zlatý
Lisabon, Bogota a Praha. To jsou zatím podle IAAF jediní členové nejprestižnější půlmaratonské rodiny. „Další nejspíš přibudou po 15. prosinci, kdy je konečný termín pro vyhodnocování žádostí, ale podle mého odhadu půjde tak maximálně o dva nebo tři závody na celém světě. Každopádně je to pro nás skvělý úspěch, “ říká s patřičnou pýchou ředitel PIM Carlo Capalbo.
Pro udělení Gold label musel Hervis půlmaraton splnit řadu podmínek, mj. získat pro pražský závod elitní pole běžců z minimálně pěti zemí světa, jejichž osobní rekordy z posledních tří let musí být lepší času 1:01:30 v případě mužů a 1:11:00 u žen. Kvalitní pole se pak odvděčilo traťovými rekordy v obou kategoriích, přičemž byla dokonce atakována magická hranice jedné hodiny, za kterou vítěz mužského závodu zaostal nakonec o pouhých sedm vteřin. „Nejen v případě půlmaratonu jsme ukázali světu, že i v Praze se dají běžet rychlé časy,“ říká Capalbo s tím, že by Zlatá známka mohla přispět k tomu, aby Prahu začlenilo do svých plánů více elitních závodníků, ale i rekreačních běžců z celého světa.
Ocenění uvítal i ředitel ČAS František Fojt: "Podobná ohodnocení vždy odpovídají kreditu dané akce, který se v případě závodů PIM vytrvale zvyšuje. Z toho máme jako ČAS pochopitelně radost a myslíme si, že to může být motivací i pro další pořadatele významných závodů, mám na mysli např. pardubický půlmaraton."
Známky uděluje IAAF vždy na jeden rok, v němž je třeba příslušenství v dané skupině obhájit. A nebo se dokonce posunout ještě výše. U půlmaratonu je tak v hledáčku organizátorů hranice jedné hodiny a k tomu si velmi pohrávají s myšlenkou, že by se pokusili získat Gold label také pro zatím „stříbrný“ maraton. „Ale neohlašujeme to ještě na 100%, protože to je z hlediska náročnosti po všech stránkách o třídu jinde, finanční stránku věci nevyjímaje. Nicméně nás to samozřejmě velmi láká,“ přiznává Capalbo. Už nyní je však víceméně jisté, že květnový Volkswagen maraton Praha bude příští rok současně evropským šampionátem policistů, což by mělo do Prahy přilákat více než stovku kvalitních běžců s osobními rekordy okolo 2:15.
Počet účastníků soutěžních i nesoutěžních běhů seriálu PIM vytrvale roste. Letos se na start některého ze tří hlavních závodů, kam vedle půl a celého maratonu patří také zářijová GP na 10 a 5 km, stejně jako maraton oceněná stříbrnou plaketou, postavilo celkem 16900 běžců, což je oproti loňskému roku nárůst o 12%. Dvě třetiny účastníků přitom tvoří domácí sportovci, ženy jsou ve startovním poli zastoupeny ze zhruba jedné čtvrtiny. „Jinde v Evropě je to více, v anglosaských zemích dokonce velmi výrazně. I proto se chceme právě na ženy zaměřit a nabídnout jim něco navíc, abychom je pro běh získali,“ říká ředitel marketingu Jiří Nečásek s odkazem na projekt PIM woman´s challenge, který ženám bez ohledu na věk či výkonnost nabízí pomoc s tréninkovým plánem a další podporu v přípravě na některou z akcí PIM.
Z hlediska celkové účasti je plánem organizátorů dostat se během dvou let na úroveň 9 tisíc běžců u velkých soutěžních běhů, což je zároveň maximální kapacita, které je centrum města schopné při zachování standardu organizace absorbovat. „Nikdy nebudeme patřit mezi největší maratony světa jako jsou třeba Chicago, New York nebo Berlín, protože to Praha prostě neunese. Stejně tak nebudeme nikdy nejrychlejší, ani na to nejsou zdejší ulice stavěné. Naším cílem však je být i přesto jedním z nejprestižnějším maratonů světa, a to díky jedinečné atmosféře historického města, kterou zprostředkováváme, a také kvalitou našich služeb,“ říká Capalbo a připomíná unikátní projekt ve spolupráci se společností Google, díky němuž bylo možné online sledovat na internetu, kde se každý běžec v daném okamžiku nachází, případně následně porovnat pohyb více běžců mezi sebou. Od příštího roku by také mělo být možné prohlédnout si virtuálně trať ještě před samotným závodem.
Co také musel Hervis půlmaraton splnit, aby byl "zlatý":
- Trať závodu musí být změřena a certifikována oficiálním komisařem IAAF/AIMS.
- Celá trať závodu musí být uzavřená vozidlové dopravě.
- Policie nebo kontroloři dopravy musí být přítomni na všech křižovatkách a dopravních průsečnicích trati závodu.
- Závod musí poskytnout plně elektronickou časomíru za pomoci čipů pro všechny účastníky.
- Mezičasy i finální výsledky musí být k dispozici on-line na internetových stránkách pořádající organizace.
- Závodu se musí účastnit minimálně pět mužských a pět ženských elitních běžců alespoň pěti různých národností, kteří splňují náročná kritéria nejlepších osobních výkonů, ne starších než 36 měsíců (muži 1:01:30, ženy 1:11:00).
- Závod musí splnit všechny přísné zdravotní a bezpečností požadavky definované ve zvláštních předpisech IAAF.
- Minimálně dvanáct dopingových kontrol elitních běžců – včetně testování na EPO (šest mužů a šest žen).
- Vybavené tiskové centrum pro média ve speciálně vyhrazeném prostoru.
- Minimálně tři tiskové konference k závodu.
- Televizní přenos do nejméně pěti různých zemí světa a přímý přenos lokální TV stanicí.
- Závod musí mít pokrytou odpovědnost za škody.
- “Prize money” – finanční výhra pro elitní běžce, včetně bonusů, musí být stejná bez ohledu na národnost či pohlaví.