Pražský maraton ukáže „staré známé“ i vycházející hvězdy

pondělí 7. května 2012
Listina elitních atletů 18. ročníku Volkswagen Maratonu Praha nabízí opět řadu zajímavých jmen. Mezi hlavní favority patří Česku známí Keňané.

Philemon Limo (na snímku) se tu chystá na svůj maratonský debut, loni už vyhrál Hervis 1/2Maraton Praha, desítku Mattoni Grand Prix i Ústecký 1/2Maraton. Lydia Cheromeiová už zvítězila loni v Praze na poloviční i celé maratonské trati, kde navíc vytvořila rekord závodu časem 2:22:34. „Jsme rádi, že se k nám takhle kvalitní běžci rádi vracejí a dokonce si sami naše běhy vybírají do programu,“ říká Jana Moberly, manažerka elitních atletů pořádající společnosti Prague International Marathon.

Naopak poprvé se v Praze ukáže etiopský běžec Deressa Chimsa, který už letos zaběhl maraton v Dubaji za výtečných 2:05:42. Na vítězství pomýšlejí i další Keňané v čele s Nicholasem Kipkorirem Chelimem, tréninkovým partnerem světového rekordmana Patricka Makaua. Anebo Stephen Kipkoech Kibiwott, který by si rád spravil náladu po nepříliš vydařeném výsledku na březnovém Hervis 1/2Maratonu Praha, kde skončil dvanáctý. Přitom v roce 2006 už tady půlmaraton vyhrál.

Kromě Cheromeiové, dvojnásobné účastnice olympijských her a držitelky stříbra z mistrovství světa v půlmaratonu 2004, se mezi uchazečky o triumf řadí její tréninková kolegyně Agnes Jepkemboi Kipropová, která běžela loni ve Frankfurtu 2:23:54.

O vlastní vítězství, splnění kritérií pro olympijské hry v Londýně, poběží v Praze celkem 23 běžců. Nejsledovanější bude jistě souboj českého tria Petr Pechek – Robert Krupička – Jan Kreisinger o mírnější z limitů 2:16:30 (a potažmo mistrovský titul). Australský vytrvalec, 39letý Lee Troop, má poslední šanci dostat se na svůj čtvrtý olympijský start na královské trati. A třeba Drais Abu, pokud zvládne čas 2:18, může být prvním jordánským maratoncem pod pěti kruhy v historii. „Vidina olympiády je obrovskou motivací. Můžeme se těšit na řadu skvělých výkonů,“ dodává Moberly.