Pražský půlmaraton centrem povede, změní ale trasu
Pro mnohé příznivce běhu to byl doslova šok. Zastupitelstvo Praha 1 vydalo na konci minulého roku prohlášení, že v rámci centrální části města letos umožní pořádání pouze květnového maratonu, a další dva stavební pilíře běžeckého seriálu – tedy půlmaraton a zářijovou Grand prix – už nikoliv. Důvodem byla podle radních neúnosná zátěž pro rezidenty a obchodníky, kterou přinášela omezení související s pořádáním závodů. Stalo se tak paradoxně nedlouho poté, co byly oba běhy oceněny od IAAF plaketami kvality.
Organizátoři seriálu Pražského mezinárodního maratonu (PIM) zareagovali návrhem pozměněné trasy pro březnový půlmaraton, která by se vyhnula nejexponovanějším ulicím a co nejvíce zredukovala dopravní omezení, ale současně si zachovala těžiště ve středu města. Už v průběhu minulého týdne se objevily zprávy, že by tato varianta mohla projít, což se definitivně potvrdilo na pondělním zasedání Rady pro Prahu 1.
Jak tedy čerstvě schválená trasa vypadá? V hlavních konturách zůstává stejná, včetně místa startu a cíle u Rudolfina, jen z ní byl vypuštěn úsek ulicemi Revoluční, Na Příkopě a Národní, jenž dříve působil jako zpestření k převážně nábřežní trase. Mění se též směr běhu, který oproti minulosti zamíří nejdříve k nuselské smyčce.
Výsledek jednání uvítají (ikdyž těžko říci, zda jednoznačně pozitivně, neboť vypuštěný úsek býval mezi majoritou běžců v oblibě) tisíce závodníků, kteří se letošní půlmaraton již přihlásili. Zatím jich je podle organizátorů 4300, přičemž vloni se počet startujících vyšplhal přes šest tisíc a potvrdil pozici nejoblíbenějšího článku v rámci PIM běžeckého seriálu.
Otazníky stále zůstávají nad zářijovou Grand Prix, jejíž situaci organizátoři se zastupiteli Prahy 1 aktuálně neřešili. Faktem však je, že její dosavadní koncepce byla postavena na noční atmosféře historického města, a vyhnáním za hranice centrální městské části by utrpěla těžké trhliny.