Předvečer šampionátu patřil i legendám
Pár minut před středeční osmou hodinou večerní moderátoři Alfons Juck a Kateřina Nekolná přivítali před Novou radnicí defilé s vlajkami a názvy všech 42 zúčastněných zemí, aby pak o chvíli později byl šampionát zahájen hymnou Evropské atletiky. „O slavnostní akt byl zájem i mezi závodníky, vyžádali si speciální autobusy z porubských kolejí do centra,“ řekl výkonný ředitel šampionátu Oldřich Zvolánek. Slavnostní akt orámovaly koncerty skupin The Tap Tap a Monkey Bussines, českou hymnu přednesl Moravský komorní sbor.
Poté vedení Evropské atletiky, vedoucí jednotlivých výprav, partneři a hosté přijali pozvání předsedy Českého atletického svazu a prezidenta organizačního výboru Libora Varhaníka na oficiální večeři. Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ovšem generalita šampionátu nejdřív zamířila na tamní hřbitov, kde prezident Evropské atletiky Hansjörg Wirz za asistence Libora Varhaníka a náměstka primátora Ostravy Martina Štěpánka položil vavřínový věnec na hroby českých atletických legend- Ludvíka Daňka a Emila Zátopka.
Také ve zbývajícím průběhu večeře v Hospodě na Posledním groši se hodně vzpomínalo. Ohromný potlesk si vysloužil i šestiminutový sestřih, složený z televizních záběrů, mapující nejvýznamnější postavy z historie vítkovické atletiky a Městského stadionu. V sestřihu se objevily autentické záběry závodů Emila Zátopka, Ludvíka Daňka, Gejzy Valenta, Heleny Fibingerové, Táni Kocembové, Jaroslava Báby a Denisy Rosolové.
Letošní halová evropská šampiónka v běhu na 400 m z Paříže Denisa Rosolová nemohla na slavnostní večeři scházet, je totiž ambasadorkou šampionátu. „Bylo to příjemné setkání a u záběrů z Paříže i příjemné vzpomínání,“ usmála se Denisa Rosolová. Legendy české atletiky zastupoval také bývalý vícebojař Tomáš Dvořák, který však na večeři plnil i svou současnou roli – je totiž šéfem výpravy českých atletů v Ostravě.
materiál pořadatelů