Překážkářky a Marcell postupují

neděle 23. srpna 2015
Dopolední program byl pro české barvy úspěšný z poloviny. Hejnová i Rosolová postupují do semifinále. Mezi dvanáct nejlepších se dostal koulař Marcell. Cesta šampionátem skončila pro Masláka a Staňka. Klučinová si hodila osobní rekord v oštěpu. Chodecký titul na 20 km získal Španěl Lopéz.

Již v 8:30 místního času se vydali na trať 20 kilometrů chodci. Očekával se souboj japonských a čínských favoritů s obhájcem titulu Ivanovem. Nakonec bylo vše úplně jinak. Ivanov do závodu vůbec nenastoupil a japonci naprosto selhali. Nejlepší z nich byl čtrnáctý Fujisawa. Světový rekordman Suzuki odstoupil zhruba v polovině závodu.  Rychlé tempo nasadili od již  začátku domácí borci. Vydržel ho však pouze stříbrný Wang (1:19.14). Mistrem světa se stal Španěl Miguel Angel Lopéz, který se přibližně dva kilometry před cílem dostal před Číňana a svůj náskok udržel až do cíle, kterým prošel v osobním rekordu 1:19.14 a vybojoval titul mistra světa. Překvapivý bronz putoval do Kanady díky národnímu rekordu Thornea (1:19.57).

Skokem dalekým pokračovala soutěž sedmibojařek s naší Eliškou Klučinovou. Její nejdelší pokus měřil 610 centimetrů a v po pěti disciplínách je na 19. místě průběžného pořadí. V dálce byla nejlepší Němka Rathová, která dolétla na 661. Dařilo se i druhé v pořadí Kanaďance Theisenové (655). Třetí místo v této disciplíně vybojovala Ukrajinka Mokhnyuková (651), která se na stejnou pozici dostala i v průběžném pořadí se ziskem 4847 bodů. Druhá byla Kanaďanka Theisen-Eatonová (4888) a vedení stále držela Britka Ennis-Hillová (4990). Naopak nešťastné chvíle prožila další Britka a kandidátka na cenný kov Johnson-Thompsonová, která ve své parádní disciplíně třikrát přešlápla a zapsala si za dálku nulu, čímž skončily její naděje na dobrý výsledek. V oštěpu si Klučinová vylepšila osobní rekord na 51.09. Nejdále hodila Řekyně Yfantidouová (56.19). K titulu má nejblíže Britka Ennis-Hillová.

V kvalifikaci koulařů se z našich dvou zástupců dařilo lépe Janu Marcellovi, který tak prošel do finále ve svém nejlepším výkonu roku 20.32. Druhý český koulař Tomáš Staněk předvedl nejlépe 19.64, a to na postup mezi dvanáct nejlepších nestačilo. "Doufal jsem, že to trefím. Škoda posledního pokusu. Ten mohl být dobrý, ale jak jsem cuknul hlavou, tak mi koule odlétla od krku. Finále bylo vysoko, ale dalo se to hodit. Bohužel dnes se nezadařilo. Zatím jsou pro mě ta finále asi zaklétá," vyjádřil své zklamání. Všichni favorité do boje o medaile postoupili.

Na výbornou si vedly obě naše překážkářky v závodě na 400 metrů. Zuzana Hejnová si s přehledem a uvolněně pohlídala postup z prvního místa svého běhu v čase 54.55. "Cítila jsem se dnes dobře. Brzdila jsem hned od začátku. Sedmá dráha mi nevadila. Myslím, že forma je dobrá. Tak rychlý čas jsem v rozběhu ani nečekala. Nemám moc ráda dopolední závody. Teď si jen odpočinout a zabojovat o finále," zhodnotila svůj závod svěřenkyně Dalibora Kupky.  Denisa Rosolová pak v posledním pátem běhu doběhla na druhém místě za 55.33 a i jí se podařilo pošetřit síly do dalších bojů. "Snažila jsem se běžet uvolněně. Dokonce jsem docela dlouho běžela na 15 kroků, i přesto, že celkem foukalo. Je dobré, že to nebylo úplně naplno, protože je vedro. Dnes můžu být spokojená. Byla jsem hodně nervózní. Teď to ze mě trochu spadlo," řekla. Nejrychlejší čas předvedla další z favoritek Američanka Tateová (54.27). Naopak velké starosti s postupem měla nerychlejší žena letošních světových tabulek Littleová, která proklouzla do semifinále až jako úplně poslední.

Bohužel za branami semifinále zůstal čtvrtkař Pavel Maslák, který byl časem 45.16 prvním nepostupujícím. O naději na postup do dalšího kola ho připravil až poslední rozběh a cesta šampionátem pro něj končí. "Dnes jsem se cítil celkem dobře. Možná to bylo trochu přepálené, jak jsem byl nahecovaný. Jsem celkem spokojený. Sice to není semifinále, ale nemůže se dařit každý rok. Letos to bylo hodně zaměřené na halu. Překvapilo mě, že se už v rozběhu šlo pod 44. To bych čekal až ve finále," dodal. Všichni favorité postoupili do semifinále. Nejrychlejší byli Masrahi ze Saudské Arábie a McDonald z Jamajky ve shodném čase 43.93.

V rozbězích na 100 metrů žen prošly do dalších bojů dle očekávání všechny favoritky. Nejrychlejší byly Jamajčanka Fraser-Pryceová a Američanka Bowieová s časem 10.88.

Petr Jelínek, K. Farská, foto:J. Kucharčík, video:zdroj Česká televize, partner ČAS