Premiéra Klučinové v Götzisu? Příšerné počasí a radost na konec

Aktuality
středa 2. června 2010
Při svém prvním startu na prestižním vícebojařském mítinku pronikla dvaadvacetiletá Eliška Klučinová do elitní desítky a prezentovala se šestitisícovým výkonem. Jak se úspěch zrodil?

Na světě není věhlasnějšího klání vícebojařů. Mítink v rakouském městečku Götzis poblíž hranic se Švýcarskem bývá kvůli tomu přezdíván Mekkou víceboje a jako svůj první závod v sezoně si ho volí většina světové špičky. Chybět si dovolí málokdo a jinak tomu nebylo ani letos. Proto se čekaly velké souboje, při nichž se mělo útočit na vysoké bodové zisky, ne-li dokonce na světový rekord. Jenže lidé míní a příroda mění a podobné úvahy spláchl déšť, který zejména druhý soutěžní den nedopřál závodníkům oddechu. V kombinaci s relativním chladem pak vytvořil nejen nepříjemné, ale také ke zraněním náchylné prostředí, čehož důkazem jsou nedokončené závody dvou velkých jmen – Romana Šebrleho a Američana Treye Hardeeho. A také bodové zisky těch, kteří nakonec dospěli až do cíle svých vícebojů, byly zpravidla hluboko pod možnosti atletů. Našly se však výjimky a nás může těšit, že jednou z nich byla i česká závodnice Eliška Klučinová.


Eliška Klučinová, foto: J. Kucharčík

Svěřenkyně Martiny Blažkové získala v soutěži 6007 bodů, čímž zaostala jen o 8 bodíků za svým osobním maximem z loňského roku, jímž vybojovala čtvrté místo na ME do 23 let v Kaunasu a nominovala se na světový šampionát v Berlíně. V konečném součtu stačil tento bodový zisk v Götzisu na osmou příčku, o pouhých 16 bodů za olympijskou vítězku Natalii Dobryňskou z Ukrajiny. K šesté příčce pak chybělo Klučinové jen 24 bodů. „Vůbec nechápu, jak je to možné. První den jsem totiž ztratila ve výšce a když jsem viděla to počasí, loučila jsem se i s možností, že udělám limit pro mistrovství Evropy, který v mém případě byl 5900 bodů,“ vylíčila.

Závěr víceboje však i přes nepříznivé vyhlídky Klučinové vyšel výtečně. Předzvěst přišla už v dálce, kde navzdory protivětru skočila 607 cm a posunula se z průběžně 19. místa, které zaujímala po čtyřech disciplínách, o čtyři příčky výše. Další razantní skok průběžným pořadím pak přinesl oštěp, kde předvedla výborných 46.78 m a rázem byla devátá. Vše završil osobní rekord na půlce 2:18.08, jež ji definitivně přisoudil výslednou osmou příčku. „Vlastně je to osobák jen o půl vteřiny, ale je pravda, že v posledních letech mi to moc neběhalo. Měla jsem problémy se zánětem v achilovce a nemohla moc trénovat. Naštěstí to už odeznělo i za přispění mojí sestry Lenky, která na mě aplikovala čínskou medicínu,“ prohlásila Klučinová a přiznala, že výsledný čas překvapil i jí samotnou. „Věděla jsem, že na splnění limitu musím běžet osmistovku v čase někde okolo 2:23 a měla jsem zkušenosti, že to v mém případě znamená jít na krev. A protože jsem v tomhle hrozná a vůbec si nehlídám mezičasy, ani jsem netušila, že to je takhle rychlé. Ukázalo se, že jít na krev vloni a letos je rozdíl pěti vteřin,“ těšilo nadanou vícebojařku.

Další radost jí pak přinesl pohled do výsledkové listiny. „Něco takového jsem vážně nečekala, na umístění jsem vůbec nemyslela, vždyť jsem se taky většinu závodu pohybovala někde na konci druhé nebo ve třetí desítce,“ říká. O to víc si pak mohla užít, když se v rámci vyhlašování elitní desítky postavila po bok olympijské vítězky.

V sezoně plánuje Klučinová ještě alespoň tři víceboje. Nejbližší příležitost přijde popříští úterý, kdy na jejím domácím stadionu na Kladně začíná TNT Fortuna meeting, který je stejně jako Götzis zařazen do IAAF vícebojařské Challenge. Poté by měla přijít na řadu reprezentace v rámci Evropského poháru a pak už vyhlížený evropský šampionát.          

Adam Pražák

Fotogalerie