Premiérovými šampiony v maratonu Pavlišta a Macháčková

neděle 3. května 2015
Vít Pavlišta se na pražské trati blýskl časem pod 2:18 hod, Macháčková lehce nad 2:51. Absolutními vítězi závodu Keňan Kandie (2:08:32) a Etiopanka Meleseová (2:23:49). Traťové rekordy odolaly.

Na soupisku národních šampionů v maratonu přibyla nová jména. Mezi muži to je Vít Pavlišta ze Slovanu Liberec, který si zlepšil své osobní maximum o bezmála tři minuty a jeho výkon 2:17:51 je v rámci šampionátu nejlepší od zdařeného útoku Jana Kreisingera na olympijský limit pro Londýn.

Šampion z nedávného pardubického půlmaratonu  se na rozdíl od loňského roku, kdy se snažil o splnění kritéria pro ME, nenechal strhnout svižným úvodem Jiřího Homoláče (AK Kroměříž) a běžel si své tempo. Po půlce závodu se před svého rivala, jenž závod rozběhl na výsledný čas okolo 2:15 hod., ale tempo neudržel, dostal a začal mu utíkat. Až do cíle narostl jeho náskok na minutu a 44 vteřin. Homoláč si na druhém místě v rámci národního šampionátu tak trochu kuriózně vyrovnal osobní maximum 2:19:37. Třetí byl v cíli loňský šampion Petr Pechek z Maratonstavu Úpice, jenž tak získal svou již sedmou medaili z mistrovství a dorovnal tak v čele historického žebříčku Jana Bláhu s Jiřím Čivrným. Stalo se tak za výkon 2:22:42. Čtvrtý v cíli byl v čase o tři minuty pomalejším Robert Krupička.

„Ve vítězství jsem věřil vlastně po celou dobu, i když mi kluci okolo devátého kilometru poodběhli. Ale furt jsem je viděl a brzy začal stahovat. Až do 30. km se mi běželo hodně dobře, pak už to bylo horší, ale to by asi nebyl maraton, kdyby tomu bylo jinak. Naštěstí jsem pak měl kolem sebe vždy někoho, s kým jsem mohl spolupracovat,“ popsal Pavlišta, který běhá při zaměstnání logistika. „Dá se to skloubit, ale na ještě výrazně lepší časy v tomto režimu prostě pomýšlet nemohu,“ dodal.

Ženskou šampionkou je premiérově Šárka Macháčková z X-Air Ostrava. Ta sice již v minulosti běžela rychleji než dnešních 2:51:01, přesto v cíli přímo zářila radostí. „Jsem hrozně šťastná. Nejtěžší byl asi samotný začátek závodu, prvních šest kilometrů, kdy se mi připomněl loňský rok, při kterém mě trápily žaludeční potíže. Pak jsem se ale naštěstí dokázala uvolnit a i proto, že jsme si s trenérkou nedaly za cíl nějaký konkrétní čas, ale právě a jen titul, běželo se mi až nečekaně výborně. Byl to pro mě neskutečný zážitek,“ prohlásila 31 letá svěřenkyně Aleny Peterkové. Zápis této profesí architektky s minulostí účastnice ultra dlouhých běhů do listiny národních šampionek nemusí být poslední, příště to však nejspíše bude již pod jiným příjmením. „Tedy pokud si mě přítel doopravdy vezme,“ smála se.

Titul získala s náskokem více než čtyř minut před Terezou Zuzánkovou z Tepo Kladno, ta si z maratonu odnesla svoji první republikovou medaili v kariéře. Naopak svůj již osmý cenný kov vybojovala zkušená Radka Churaňová z Lokomotivy Trutnov, jež doběhla na třetím místě v čase 2:57:53. Pod ceněnou hranici tří hodin (2:58:56) se dostala ještě Lenka Všetečková ze Spartaku Praha 4.

Celkovým vítězem 21. ročníku Volkswagen marathonu Praha se stal Keňan Felix Kandie v čase 2:08:32, když o 18 vteřin porazil svého krajana Evanse Chebeta. Třetí doběhl papírový šampion Deribe Robi z Etiopie. Ve výsledné hodnotě se tak nenaplnily naděje organizátorů na konečný čas okolo 2:06 hod., na čemž měl hlavní podíl relativně pomalý úvod, který navzdory vodičově snaze a takřka ideálnímu počasí pro dlouhé běhy elitní závodníci zvolili.

Volněji začaly i ženy, u kterých se doufalo v pokoření traťového rekordu. To se nakonec o více než minutu nepovedlo, byť i ony podobně jako muži v druhé půlce zrychlily. Zvítězila Etiopanka Yebrgual Melese s 2:23:49, přesně o minutu po ní přibyla do cíle na druhém místě Portugalka Sara Moreirová, jež si tak vedle skalpů řady Afričanek odvezla i nový osobní rekord.

Volkswagen maraton Praha je podobně jako další běhy ze seriálu RunCzech vyhledávanou příležitostí nejen pro výkonnostní atlety ale i amatérské běžce široké výkonnostní škály, potvrzenou navíc zlatou známkou kvality od IAAF. Desetitisícová kapacita závodu byla vyprodána půl roku před dnešním startem.

Adam Pražák, foto: A. Gräf