Příznivý kurz české výpravy na HMS odpoledne pokračoval
Stejně jako dopoledne v případě Rosolové, také odpoledne začalo postupem české závodnice. Překážkářka Lucie Škrobáková zaběhla v rozběhu čas 8.09 a postoupila z druhého místa za Američankou Powellovou. "Běželo se mi super. Samozřejmě až na start, který je u mě vždycky tragický. Naštěstí se mi to podařilo rozjet. Čekala jsem rychlejší časy, věděla jsem, kolik mají holky zaběhnuto. Ale potvrdily se zkušenosti. Dráha mi přišla rychlá, až jsem měla problém, aby mě to nekopalo moc nahoru," řekla svěřenkyně Jany Jílkové.
Roman Šebrle se po čtyřech disciplínách sedmiboje, tedy po prvním dnu, drží na čtvrté příčce s 3465 body. Světový rekordman v desetiboji přidal odpoledne v kouli 15.70 m a následně zabojoval i ve výšce, v níž dokázal skočit 209 centimetrů. "Jsem naprosto spokojený. Závodím v pohodě. Vím, že medaile bude vysoko, ale já pro ni nejel, takže se akorát snažím být co nejvýš." Spokojen byl s výkony v kouli a výšce: "15.70 m v kouli je výborný výkon, i když druhý pokus, který se neměřil, by býval byl delší. A 209 cm ve výšce je asi maximum, co jsem ze sebe mohl dostat. Měl jsem při ní problém. V cestě mi ležely dvoje kabely a ještě nějaké plehové krytí. Každý pokus byl jiný podle toho, jak se mi za dané situace podařilo trefit rytmus. Na 212 cm jsem pak už nepokračoval, protože na tu výšku bych musel být v top formě a to po zranění ještě nejsem," hodnotil Šebrle.
Soutěž je zatím velmi vyrovnaná. Na prvním místě je Američan Bryan Clay s 3549 body. Stíhá ho na druhé pozici Rus Alexej Drozdov, který dokázal nasbírat o pouhý bod méně, tedy 3548 bodů. Třetí příčku o dvanáct bodů před Šebrlem drží Ukrajinec Kasjanov.
Jaroslav Bába se bohužel do finále nepodívá. Po dvou čistých skocích na úvodních výškách zastavilo bronzového medailistu z OH v Aténách 226 cm. "Začátek byl dobrý, uvolněný, ale pak jsem ztuhnul, zkřečovatěl. Dělal jsem chyby na zemi, nevyhýbal oblouk, nedělal náklony, bylo toho víc. Ani nevím, proč. Možná se na tom podepsalo i to, že ani předtím jsem neměl skočeno moc a že celá sezona nebyla zrovna vyvedená. Ale na těch 226 cm určitě bylo," smutnil po závodě svěřenec Jana Janků. Přitom úspěšný skok na této výšce by mu na finále stačil.
Martin Mazáč, který přijel na HMS především sbírat zkušenosti, se do dalších kol překážek nedostane. Zaostal hned na startu a ztrátu na soupeře, mezi kterými byl i Liu Siang, už nedohnal. Z HMS si bývalý juniorský rekordman odveze výkon 7.97.
Petr Svoboda splnil svou "povinnost" a postoupil do semifinále. Ve svém rozběhu neměl nejvydařenější start, přesto si pohodlně pohlídal třetí postupovou pozici. Cíl proťal v čase 7.75. "Stálo to za houby," komentoval však a zlobil se na čínské fanoušky, kteří rozvášněni předchozím postupem Sianga hodlali k témuž dohnat i jeho krajana Dongpeng Shiho. "To se nedělá, když jsou sprinteři v blocích a čekají jen na povel pozor, aby začali řvát a pískat. Kdybych uměl čínsky, tak bych jim něco řekl. Ne že by mě to zas tolik rozhodilo, ale hlava už nebyla tak zkoncentrovaná, což se podepsalo i do začátku. Ale zabral jsem, aby mi moc neutekli a pohlídal si to. Čas neřeším, je postupový," zhodnotil svěřenec Ludvíka Svobody.
Tyčkařka Jiřina Ptáčníková už si otevřela brány finále. Skočila 445 cm a dále už nebyla nucena pokračovat, neboť stejně úspěšných bylo jen šest jejích soupeřek. Velké problémy měla Jelena Isinbajevová, která na této výšce zakládala a první dva pokusy shodila, takže se velmi vracely vzpomínky na loňské MS v Berlíně, kde skončila v slzách. Jenže historie se neopakovala a napotřetí už byla Isinbajevová úspěšná.
V tu dobu už byla Ptáčníková převlečená a užívala si pocity svého prvního velkého finále. "Bylo to vydřené. Byla jsem na stadionu už čtyři hodiny a najednou to na mě padlo. Do 435 jsem se cítila úplně v pohodě, ale 445 jsem doslova vydřela vůlí. Táhlo se to a navíc tu byl hrozný průvan, takže když mě nechali 10 minut čekat svlečenou, úplně jsem prochladla. Navíc byly potíže se stojany, takže se vůbec nedivím Jeleně, že měla problémy. Řada dobrých holek a předtím i kluků na to doplatila. Ale já jsem ve finále. Jůůůj," výskla si svěřenkyně trenéra Goroškova
Cesta Pavly Rybové kvalifikací skončila na 435 cm. Přes tuto výšku se bohužel nepřenesla a o medaile na patrně poslední velké akci v hale bojovat nebude.
Jedenácté místo na světě si po první halové sezoně, v níž se věnuje hladké čtvrtce, odveze z Dauhá Denisa Rosolová. V semifinále se na rozdíl od rozběhu nedokázala zařadit po seběhu na přední pozice a musela se probojovávat zezadu. A přestože bojovala statečně a zkoušela obíhat, její snaha vyzněla naprázdno. Přesto dnes podruhé v kariéře pokořila hranici 53 sekund, když jí časomíra změřila 52.92. "Bylo znát, že nemám tolik na čtvrtku natrénováno jako ostatní holky a druhý závod v jednom dni byl opravdu těžký. Ještě na třístovce jsem se cítila silná, ale pak to na mě sedlo. Původně jsem ale vůbec neměla na individuální čtvrtce závodit, takže myslím, že to je pěkný výsledek. Teď ještě aby vyšla štafeta," řekla dřívější specializací dálkařka a vícebojařka.
V sobotním programu se můžete těšit již v 7:15 na sedmibojařských 60 metrů překážek s Romanem Šebrlem. O tři čtvrtě hodiny později se na start rozběhů na 4x400 metrů postaví čeští reprezentanti Jareš, Jiráň, Prorok, Vojtík. Dopoledne ještě uvidíte pokračování sedmiboje a semifinále na 800 metrů s Jakubem Holušou.
Odpoledne zahájí z českého pohledu Lucie Škrobáková v semifinále běhu na 60 metrů překážek. Ve finále svých disciplín budou bojovat tyčkař Balner a výškařka Straková. Vyvrcholí také sedmiboj.
Výsledky naleznete zde.
Prohlédněte si fotogalerii z dopoledne a z odpoledne.