Pro Baďurovou i Šuldesovou skončil šampionát už první den

pátek 5. března 2004
Tyčkařka Kateřina Baďurová a mílařka Andrea Šuldesová na halovém MS v Budapešti zůstaly za branami vysněného finále.

Kateřina Baďurová skončila v kvalifikaci, když zaznamenala jediný platný pokus. V pohodě překonala základ 4.10 m, ale následných 4.20 m už bylo nad její síly. V jediné kvalifikační skupině startovalo 16 tyčkařek, Baďurová obsadila konečnou patnáctou příčku.
„Před závodem jsem si myslela, že jsem v pohodě, ale jakmile jsem přišla do call roomu, byla jsem úplně mimo,“ svěřila. „Technicky se mi moje skoky zdály docela dobré, ale chyba byla v hlavě. Při závodě jsem najednou nevěděla, co mám dělat,“ popsala Baďurová průběh svého boje v kvalifikaci. Závodnice USK Praha byla na ploše Sportarény ve stejnou dobu, kdy její přítel Tomáš Janků startoval v kvalifikaci výškařů. „Tomáše jsem vlastně nesledovala. Viděla jsem, jak skočil základ a později mi gestem ukázal, že skončil,“ uvedla Baďurová. Pro jednadvacetiletou tyčkařku byla premiéra na seniorském světovém šampionátu především cennou zkušeností. Následující program Kateřiny Baďurové v Budapešti bude vyplněn hlavně povzbuzováním svých reprezentačních kolegů. „Budu sledovat další naše atlety, zítra pomůžu trenérovi Paterovi s Adamem Ptáčkem. Budu ho v kvalifikaci natáčet na videokameru,“ prozradila Baďurová.

Disciplíny s českou účastí v prvním soutěžním dnu na 10. halovém MS v Budapešti uzavřela mílařka Andrea Šuldesová. Naposledy se vrcholné světové akce zúčastnila před třemi lety v Lisabonu, do velké atletiky se po přestávce vyplněné mateřskými povinnostmi vrátila tedy zase na šampionátu pod střechou. Po včerejší technické poradě přijala kladně zprávu o tom, že soutěž žen na 1500 m bude rozdělena na dva běhy, z nichž do finále projdou tři nejrychlejší a další tři s časem. Se svým nalosováním do druhého běhu však už tolik spokojena nebyla: „Raději bych byla v prvním běhu, v klidu ho absolvovala a pak se dívala na ostatní.“

Právě první běh se v Budapešti ukázal jako rychlejší, postoupily z něho všechny tři závodnice s časem. Šuldesová už věděla, že šestá v pořadí úvodního běhu dosáhla času 4:09.28. Ve svém závodě však devětadvacetiletá atletka obsadila šesté místo výkonem 4:13.66 a brány finále se jí uzavřely. „Po osmistovce jsem už cítila, že to není ono. Měla jsem těžké nohy, posledních 200 metrů mě úplně začaly pálit,“ uvedla Šuldesová, která se právě zhruba v polovině trati propadla ze druhé pozice na šestou a mezi ní a vedoucí skupinou se vytvořila pětimetrová mezera, kterou už se jí nepodařilo dotáhnout. „Když se to roztrhlo, už jsem neměla na to skupinu doběhnout. Zklamání určitě je, ale život jde dál, je to jenom sport. Doma mě čeká krásné a zdravé děcko, na které už se těším,“ sdělila krátce po závodě maminka dvou a půlleté Terezky. Šuldesová splnila limit pro halové MS ve dvou disciplínách, mohla se rozhodnout také pro 3000 metrů, kde do finále nepostoupily jen čtyři závodnice. „Nelituju, že jsem zvolila 1500 metrů, byla jsem takhle jasně rozhodnutá. Start na třech kilometrech by byl stejně těžký,“ vysvětlila závodnice USK Praha.

Do zítřejších bojů nastoupí šest českých zástupců. Představí se velký adept na zlatou medaili v sedmiboji Roman Šebrle, do kvalifikace A v tyčkařském sektoru nastoupí Adam Ptáček. Z ženské části českého atletického týmu se na zítřek chystají výškařka Zuzana Hlavoňová a nejmladší členka dálkařka Denisa Ščerbová. Odpoledne nastoupí do semifinále běhu na 1500 metrů Michal Šneberger a o co nejlepší umístění ve finále bude bojovat výškař Jaroslav Bába.

Kompletní výsledky a další informace najdete v kolonce Zaostřeno na HMS 2004 Budapešť.