Procházková desátá na stovce
V průběhu dopoledního programu odstartovala soutěž desetibojařů, ve které máme zastoupení v Marku Lukášovi. Svěřenec Josefa Karase zahájil stovkou za 11.37. V dálkařském sektoru zapsal jediný měřený pokus, který měl hodnotu 653 centimetrů. V prvních dvou disciplínách byl nejlepší Kanaďan James Turner, když prolétl stovku za 11.01 a v dálce skočil 725 centimetrů. Lukáš se blýskl v koulařském sektoru, kde předvedl nejdelší pokus ze všech, když poslal své náčiní do vzdálenosti 14.45. Ve výšce se Marek dokázal přenést pouze přes svou základní výšku 180 centimetrů, další postupná hodnota byla již nad jeho síly. Uvodní den završil hladkou čtvrtkou, kterou zvládl za 50.64. Marek Lukáš tak přenocuje na průběžné dvanácté pozici se ziskem 3652 bodů. Po pěti disciplínách je ve vedení Australan Kyle Stuart Cranston (4016 b.).
Do prvního semifinále sprintu na 100 metrů nastoupila Barbora Procházková. Do postupové čtveřice se nakonec nevešla, když se ve svém běhu předkláněla do cíle na šestém místě v čase 11.73. V celkovém pořadí tak skončí desátá. "Desáté místo není nic, s čím bých byla spokojená. Dolehla na mě únava a nemohla jsem se dostat do závodu, ale nevěším hlavu. Zítra je také den, takže jdeme dál," řekla. Následné finále opanovala Jamajčanka Shashalee Forbesová za 11.18 před Italkou Irene Siragusaovou (11.31) a Švýcarkou Salome Kpayero Kora-Josephovou (11.33). Mezi muži byl na stejné distanci nejrychlejší domácí Chun-Han Yang (10.22).
Dalším českým semifinalistou byl Jan Tesař na hladké čtvrtce. Ten zaklekl do bloků v nevýhodné první dráze a nevedl si vůbec špatně, jelikož si dokázal časem 46.77 zaběhnout sezónní maximum. Na postup mezi nejlepší osmičku to však nestačilo. Honza tak neobhájí svůj bronz z před dvou let a z Tchaj Peje si odveze dvanácté místo. Ze všech semifinalistů běžel nejlépe obhájce univerzitního titulu Luguelin Santos z Dominikánské republiky, jenž proběhl jeden okruh za 45.85.
Svou třetí úspěšnou kvalifikaci v rámci univerziád má kladivářka Tereza Králová. Té se podařilo hladce postoupit do finále. V první sérii sice přešlápla, ale v druhé dopadlo její kladivo na 65.25, což na účast v boji o cenné kovy bohatě stačilo. Ze všech závodnic zaznamenala čtvrtý nejlepší výkon. "Ze začátku jsem byla hodně nervózní a první hod se mi opravdu nepodařil, ale při tom druhém jsem si pohlídala techniku, byla jsem uvolněnější a padlo to na pětašedesát metrů, čímž ze mě ta nervozita spadla. Teď už se snad povezu na vlně osobáku. Cítím životní formu, tak se musím poprat a věřím, že ji prodám ve finále. Zítra půjdu natónizovat vzpíráním a sobota bude moje," věří. Nejdále hodila bronzová medailistka z MS v Londýně Malwina Kopronová z Polska (73.01). Naopak další favoritka a obhájkyně titulu Hanna Skydanová z Ázerbajdžánu nezapsala jediný měřený pokus a se soutěží se rozloučila.
V rozbězích na 400 metrů překážek jsme měli hned dvě želízka v ohni. Úspěšnější byl Vít Müller, jenž finišoval ve svém rozběhu na třetím přímo postupovém místě v čase 50.95. „Snažil jsem se držet Poláka Patryka Dobka, jelikož jsem věděl, že se bude soustředit na postup z prvního místa. Věřím, že jsem i pošetřil nějaké síly do semifinále. Pocitově se mi běželo docela dobře, i když nemám rád takové teplo. Moc se těším na zítřejší závod,“ uvedl. Martin Juránek zaznamenal čas 52.28, což na postup do semifinále nestačilo a v konečném účtování obsadí pětadvacáté místo. Nejrychlejší čas ze všech rozběhů má na svědomí domácí Chiech Chen, který se jako jediný dostal pod padesát vteřin (49.82).
Roli hlavního favorita potvrdil ve finále mužského kladiva polský suverén Pawel Fajdek. Jeho vítězný pokus ze třetí série měřil 79.16. Kvalitní hody předvedli i další dva medailisté. Stříbro si pověsil na krk Bělorus Pavel Bareisha za 77.98 a z bronzu se radoval Sergej Marghiev z Moldávie (74.98).