Prohlášení Mezinárodního olympijského výboru k roku od napadení Ukrajiny Ruskem.
„24. února 2023 je to rok, co Rusko napadlo Ukrajinu s podporou Běloruska: rok brutálního válčení, lidského utrpení, zabíjení a ničení. Hluboce soucítíme s ukrajinským lidem během této kruté války, jehož bolest a utrpení jsou mimo představivost. Při tomto pochmurném výročí se olympijské hnutí připojuje k výzvám k míru a je připraveno skromně přispět k jakémukoli úsilí o budování míru.
MOV v den invaze co nejdůrazněji odsoudil nesmyslnou válku. Bez konce bojů po roce krveprolití MOV opakuje své odsouzení války na Ukrajině, která je očividným porušením olympijského příměří, které v té době platilo, a olympijské charty. Z tohoto důvodu MOV bezprecedentním způsobem sankcionoval ruské a běloruské státy a vlády, které jsou za tuto válku výhradně odpovědné: žádné mezinárodní sportovní akce organizované v Rusku a Bělorusku; žádná vlajka, hymny nebo jiné vyobrazené národní symboly; a žádné akreditace pro osoby z vlády či státního aparátu na mezinárodní sportovní akce.
Tyto sankce byly zavedeny v únoru 2022 a poté byly potvrzeny a dále posíleny nedávným olympijským summitem dne 9. prosince 2022. Zůstávají pevně v platnosti.
MOV zároveň znovu potvrzuje svou neochvějnou solidaritu s ukrajinskými sportovci, kteří den za dnem čelí nevýslovným těžkostem. Vzhledem k tomu, že válka zuří již více než rok, celé olympijské hnutí zůstává neochvějné ve svém odhodlání pomoci ukrajinským sportovcům všemi možnými způsoby, protože všichni chceme vidět silný tým z Národního olympijského výboru Ukrajiny na olympijských hrách v Paříži 2024 a na zimních OH Milano–Cortina 2026. Za tímto účelem MOV ztrojnásobil svůj Fond solidarity pro Ukrajinu, aby měli sportovci veškerou podporu při překonávání obrovských výzev, kterým čelí, aby si splnili svůj olympijský sen. Asi 3 000 sportovců již využilo pomoci, kterou Fond solidarity MOV nabízí prostřednictvím NOC Ukrajiny. Tyto snahy mají podobu nejen finanční pomoci, ale také logistické podpory a zajištění toho, aby se ukrajinští sportovci mohli nadále účastnit soutěží, mimo jiné poskytováním cestovní podpory, tréninkových zařízení, ubytování, vybavení a oblečení.
Od samého počátku, počínaje starověkými olympijskými hrami, bylo naším posláním vždy podporovat mír prostřednictvím sportu. MOV zůstává oddán této misi sjednotit celý svět v mírové soutěži dodnes. Mezi nejnovější příklady takové mírové soutěže patří sportovci z Jižní a Severní Koreje, z Izraele a Palestiny, z Arménie a Ázerbájdžánu a mnoho dalších. Během olympijských her žijí sportovci z 206 různých národních olympijských výborů společně v míru v olympijské vesnici. Úsilí o budování míru vyžaduje dialog. Soutěž se sportovci, kteří respektují Olympijskou chartu, může sloužit jako katalyzátor dialogu, který je vždy prvním krokem k dosažení míru.
Olympijské hry nemohou zabránit válkám a konfliktům. Nedokážou také řešit všechny politické a sociální výzvy v našem světě. To je oblast politiky. Olympijské hry však mohou být příkladem pro svět, kde všichni respektují stejná pravidla a jeden druhého. Mohou nás inspirovat k řešení problémů budováním mostů, což vede k lepšímu porozumění mezi lidmi. Mohou otevřít dveře dialogu a budování míru způsoby, které vyloučení a rozdělení nedělají.
Drtivá většina olympijského hnutí, včetně sportovců, národních olympijských výborů a mezinárodních federací, podporuje neochvějnou solidaritu s Ukrajinou, sankce uvalené na Rusko a Bělorusko a mírovou a sjednocující misi olympijského hnutí.
Sjednoceni v tomto olympijském duchu po tomto bolestném ročním období celé olympijské hnutí opakuje výzvu, kterou jsme před rokem vyslovili všem politickým vůdcům světa: Dejte šanci míru.“