Propršené jubileum i s českými triumfy

pondělí 5. června 2023
Třicátý ročník Memoriálu Josefa Odložila na pražské Julisce významně ovlivnila nepřízeň počasí. Z domácích atletů se prosadilo trio Jakub Vadlejch, Nikoleta Jíchová a Michaela Hrubá, z celé řady druhých míst vyčnívá druhé místo Víta Müllera v osobním rekordu.

Největší hvězda mítinku, olympijský medailista v hodu oštěpem Jakub Vadlejch, prokázal svou zkušenost. Ve složitých podmínkách založil pokusem dlouhým 82.55 a ten se ukázal jako vítězný. Svěřenec Jana Železného mohl v klidu sledovat (a poslední dva pokusy i vynechat), jak soupeři marně atakují 80metrovou hranici. Nejvíce se jí přiblížil Polák Dawid Wegner (78.25), třetí byl Lotyš Gatis Čakšs (75.27). Jaroslav Jílek v závěru zabojoval, ale výkonem 73.54 šestou pozici nezlepšil.

Do posledních metrů čtyřstovky překážek bojoval Vít Müller o prvenství, nakonec svěřenec Jiřího Kmínka na domácím stadionu přeci jen podlehl Němci Constantinu Preisovi, jenž zvítězil za 49.06. Poražený však nesmutnil, navzdory podmínkám si o 12 setin vylepšil hned v druhém závodě sezóny osobní rekord na 49.14. Třetí byl již s výrazným odstupem Brit Seamus Derbyshire (49.84). Martin Tuček zaběhl 50.80 (celkově osmý), Adam Smolka v B běhu 50.97 (desátý).

Co se nepodařilo Vítu Müllerovi, dokázala o pár minut později ve stejné disciplíně Nikoleta Jíchová. S Britkou Jessie Knight sváděla v cílové rovince napínavý duel a na šachovnici se před ni svěřenkyně Jindřicha Šimánka vmáčkla o jedinou setinu. Čas 55.77 s ohledem na podmínky brala. Třetí příčku obsadila Noura Ennadi z Maroka (56.49).

Také pro koulaře byla situace s ohledem na podmínky mimořádně složitá. Tomáš Staněk zapsal jediný měřený pokus a dlouho i 20.60 m stačilo na vedení. Nakonec ale českého rekordmana předstihl v závěru Brit Scott Lincoln, když soutěž uzavřel výkonem 20.65. Třetím 20metrovým vrhačem dne byl Ukrajinec Roman Kokoshko (20.39). Sice malý, ale přesto osobák si v takovém nečase dokázal vylepšit David Tupý, jenž byl s 18.75 sedmý.

Trochu jako otevřený šampionát vypadala hladká čtyřstovka mužů. Vítězem se ale přes snahu domácích stal Brit Joseph Brier v čase 46.39. České trio za ním mohla těšit zlepšit zlepšení sezónních výkonů. Matěj Krsek zaběhl 46.58, Michal Desenský 46.83, Jan Tesař 47.03.

V memoriálu Dany Zátopkové se představilo pět oštěpařek, z toho čtyři domácí. Prosadila se však jediná zahraniční účastnice Sara Kolak z Chorvatska, která se nejvíce přiblížila 60 metrům výkonem 59.33. Přesně o půlmetru za ní skončila Nikola Ogrodníková (58.83), těsně za ní pak Irena Gillarová, kterou však mohlo těšit navzdory podmínkám zlepšení sezónního maxima na 58.63.

S výkonem 184 cm by za normálních okolností asi Michaela Hrubá příliš spokojena nebyla. Ale v nevlídných podmínkách letošního ročníku je i zdolané napotřetí jistě brala. Navíc jí přinesly cenný triumf a také třeba skalp druhé v pořadí Ukrajinky Yuliye Chumachenko, pro kterou spolu s třetí Řekyni Tatianu Gusin bylo maximem 180 cm.

V hlavní memoriálové disciplíně na 1500 metrů se o všem podstatném rozhodlo v závěrečném okruhu. O prvenství si to v závěru rozdali Afričané, cenný triumf si připsal Abdurahman Abdulkarim Teki z Etiopie v čase 3:38.41, o čtvrt vteřiny zpět finišoval Hafid Rizqy z Maroka (3:38.68). Jakub Davidík vbíhal do cílové rovinky na třetím místě, ale v závěru mu přeci jen došlo a klesl o dvě pozice. I tak zůstal časem 3:39.84 jen půlvteřinu od osobáku a po půlce se kvalifikoval na ME do 23 let do Espoo i na této trati. Třetí byl nakonec Brit James West (3:39.02). Jan Friš si zlepšil sezónní maximum 3:40.60 a skončil sedmý, Filip Sasínek byl při prvním venkovním startu a zároveň pod vedením Jakuba Holuši desátý (3:43.03). Pavel Vinduška doběhl hned za ním (3:43.44, limit pro ME juniorů v Jeruzalémě).

Pevnou součástí programu Odložila je stýpl. Pod 8 a půl minuty se dostal jako jediný Yazide Salaheddine Ben z Maroka a zvítězil (8:29.80), o několik vteřin za ním finišovali Francouz Nicolas-Marie Daru a Švýcar Michael Curti. David Foller vybojoval v závěru pátou příčku a jen pár setin jej po výkonu 8:40.16 dělilo od nedávného osobáku. Jeho krajané skončili devátý a desátý, ale jak Tomáš Habarta, tak Martin Kováčech si svá maxima vylepšili, a to na 8:46,35, respektive 8:48.20. Druhý jmenovaný tím také rozšířil sestavu pro Espoo.

V dálkařském sektoru stačily tři pokusy na triumf Williamu Williamsovi z USA, z nichž ten nejdelší měřil 785 cm. Poté odstoupil a mohl sledovat souboj českých skokanů o druhou příčku. Překvapivě v něm uspělm ten mladší, dorostenecký rekordman Petr Meindlschmid, jenž se výkonem 772 ze druhé série přiblížil svému maximu. Den po startu v Nizozemsku bojoval také Radek Juška, ale dál než na závěrečných 767 se nedostal.

Na stovce překážek se prosadila Američanka Jade Barberová, která v čase 13.10 o sedm setin předčila Maďarku Grétu Kerekés (13.17). Ze čtveřice domácích byla jasně nejlepší Tereza Elena Šínová, která potvrdila životní formu časem 13.21 a třetím místem. Heleně Jiranové se start v hlavním závodě podařil méně než v předprogramu a skončila pátá (13.54), těsně před Nicoletou Turnerovou (13.55).

Silným závěrem si osmistovku žen podmanila Ukrajinka Natalia Krol, krom toho si odveze z Prahy letošní maximum 2:01.84. Finka Eveliina Määttänen podlehla o pár setin (2:01.96), třetí byla rovněž s minimálním odstupem Němka Majtie Kolberg (2:02.10). Domácí běžkyně se seřadily od šestého do devátého místa, nejvíce důvodů k radosti měla Kimberley Ficenec, která zaběhla 2:04.37, svůj nejlepší čas od doby, kdy běhá v Česku.

Sprinteři na stodesítce překážek se museli vedle chladu a mokra poprat s protivětrem (1,4 m/s) a na časech to bylo znát. Prosadil se Američan Michael Dickson za 13.59, ve vyrovnaném boji o druhé místo uspěl Turek Mikdat Sevler (13.78). Český zástupce Štěpán Schubert skončil sedmý za rovných 14 vteřin.

Deštivé a chladné počasí nejvíce trápilo tyčkaře, pro které byla soutěž opravdu složitá. S obtížnými podmínkami si nejlépe poradili Američané. Clayton Fritsch jako jediný překonal 555 cm a bral zasloužený triumf. Jeho krajan Luke Winder zvládl o deset centimetrů méně (545). Třetí byl Dan Bárta za 535. Mezi ženami stačilo k triumfu Fince Elině Lapmela zdolat 430 cm. Nikola Pöschlová díky lepšímu zápisu na 415 cm brala druhé místo před Maďarkou Hangou Klekner.

Do finále mužské stovky se čeští sprinteři neprobojovali. Triumfoval Emmanuel Matadi z Libérie za 10.16, o druhou příčku se podělili Kamerunec Emmanuel Eseme a Kubánec Reynier Mena (oba 10.19). Na dvoustovce žen zvítězila Američanka Jada Baylar, stačil jí k tomu v mírném protivětru čas 23.37. České sprinterky se nedostaly pod 24 vteřin, lepší byla Nikola Bendová na pátém místě (24.06).

Dukla mítink

V závodě žen na 400 metrů potvrdila roli favoritky Lurdes Gloria Manuel, která hned při svém prvním startu na čtvrtce pod otevřeným nebem zaběhla velmi kvalitní čas 53.45, díky němuž splnila limit pro start na MEJ v Jeruzalémě. Nominačním požadavkům pro tento reprezentační vrchol vyhověla už ve třetí disciplíně. Na obou kratších sprintech už má splněno. Dá se však očekávat, že na stadionu, kde loni získala evropské stříbro mezi dorostenkami, dá přednost své hlavní distanci. Z pěkných osobních rekordů se mohly těšit Lucie Zavadilová (54.08) a Kateřina Šmilauerová (54.28). Mužské klání na této trati vyhrál David Bix (47.23) před Filipem Šnejdrem (47.65).

Úspěšnou limitářku měla také čtvrtka překážek. Zde potvrdila papírové předpoklady Ester Bendová, která tentokrát dokončila závod v sezónním maximu 58.33, čímž pohodlně vyhověla nominačním kritériím po start na evropském šampionátu do 23 let ve finském Espoo. Hluboko pod minutu se dostaly ještě Zuzana Cymbálová (59.18) a Barbora Veselá (59.28). Mezi muži stlačil jediný Bořek Pešta svůj čas pod 52 vteřin, a to o jednu setinu.

Výpravu pro Espoo rozšířila také štafeta mužů na 4x100 metrů. Sestava Adam Raška, Ondřej Macík, Eduard Kubelík a Jan Václav Ondráček zaběhla čas 39.86 a k nominaci na ME do 23 let bylo potřeba pokořit čtyřicetivteřinovou hranici. Děvčata už se na tento šampionát kvalifikovala v Turnově a na Julisce se prezentovaly výkonem 45.19.

Na ženské dvoustovce svedly strhující souboj zkušená Marcela Pírková s dorostenkou Terezií Táborskou. Obě proběhly cílem shodně v čase 24.01. Tisíciny pak hovořily ve prospěch Pírkové. Pro Táborskou se jednalo o nový osobní rekord. Mohlo jí však trošku mrzet, že jí ke splnění limitu pro start na MEJ chyběla jediná setina. Mezi muži byl v silném protivětru -1.9 m/s nejrychlejší Ondřej Macík za 21.29. Na poloviční trati vyhráli Pavla Kvasničková ve vyrovnaném osobáku 11.87 a Matyáš Koška za 10.67.

V závodě mužů na 800 metrů si to proti sobě v cílové rovince rozdali o vítězství Jakub Dudycha s Danielem Kotyzou. Z tohoto souboje vyšel vítězně Dudycha, kterému časomíra v cíli ukázala 1:48.59. Kotyza byl druhý za 1:48.74.

Předprogramové stovce překážek vládla Stanislava Škvarková ze Slovenska za 13.27. Jako druhá se do cíle předklonila Helena Jiranová v čase 13.33. Mezi dorostenkami se vítězná Viktorie Jánská zařadila časem 13.57 na dělené páté místo českých historických tabulek této kategorie.

V trojskoku proběhl další z tradičních duelů mezi Lindou Suchou a Emmou Maštalířovou. V něm byla tentokrát úspěšnější Linda Suchá, která doskákala na 13.40, což je letošní nejlepší český výkon. Maštalířová zapsala nejlépe 13.17.