První den šampionátu ozdobily sprinterky
Halová vicemistryně Evropy z Turína 2009 až dosud léčila svalové zranění, a tak byl rozběh v rámci republikového šampionátu jejím teprve druhým závodem v sezoně. Ten první Lucie Škrobáková absolvovala před dvěma dny ve Velenje, kde zaběhla nevýrazný čas 13.49, ve Vyškově to však bylo již o něčem zcela jiném. V protivětru 0.6 m/s stlačila své letošní maximum na 13.12, což ji posouvá na mistrovství Evropy i olympijské hry. „Nervozita byla, ale vzhledem k tomu, jak na tom byla před zranění, tak jsem se nebála. Podmínky byly skvělé, snad ve se ve finále ještě zlepším,“ věřila Škrobáková (její reakci jsme zachytili i na video - viz níže).
V boji o medaili však Škrobákovou trápila křeč v lýtku. "Doběhla jsem jen proto, že jsem chtěla titul," prohlásila svěřenkyně Jany Jílkové, která posléze odkulhala z dráhy a nechala se ošetřit. Nemělo by to však být nic vážného a Lucie by měla v Helsinkách startovat. (Jeji dojmy po finále v dalším videu níže.) O sedm setin za jejím vítězným časem 13.40 si pro stříbro doběhla specialistka na čtvrtku překážek Zuzana Hejnová. Třetí byla Jana Sotáková, která si osobním rekordem 13.75 otevřela cestu na juniorské mistrovství světa.
Kateřina Čechová napínala své příznivce také až na samý okraj nominačního období. Zato jim i sobě připravila hned trojí radost, když si v rozběhu zásluhou nového osobního rekordu 11.34 (+1.6) otevřela cestu na mistrovství Evropy v Helsinkách a olympijské hry, pro které má splněno měkčí z kritérií. Ve finále byla při podpoře větru 0.3 m/s dokonce ještě o dvě setiny lepší a vylepšila tak rekord šampionátu na 11.32. "Formu už jsem měla dřív," prohlásila po doběhu svěřenkyně Luďka Svobody. "Teplé podmínky jsou pro nás sprintery skvělé. Parádní je i stadion i diváci, kteří mi moc pomohli," zářila Čechová, která přidala i smělou ambici pro Evropu. "Nechci, aby to vypadalo namyšleně, ale chci do finále. A ne z posledního místa," dodala 24letá členka Olympu Praha. (Také její slova si můžete poslechnout ve videu níže.) Oddílová kolegyně Čechové Iveta Mazáčová se naopak musela spokojit s bronzem, předstihla ji o devět setin Barbora Procházková z USK (11.69).
Na sprinterky bohužel nenavázala Dana Šatrová, která se za pomoci své kolegyně ze skupiny Jana Pernici Terezy Čapkové pokoušela o limit na osmistovce. Ostré tempo však neudržela a po boji se sebou samotnou proběhla cílem v čase 2:06.43.
V pondělí Roman Novotný na Akademických hrách pronikl nejtěsnějším možným způsobem do nominace na ME, když na centimetr splnil nominační kritérium za hraniční podpory větru 2.0 m/s. Štěstí přeje připraveným, říká se a Roman dnes ve Vyškově potvrdil, že připravený opravdu je. Ve třetí sérii totiž skočil 805 cm (+1.1) a posunul se na čelo letošních domácích tabulek před Štěpána Wagnera. Ten dnes skočil také kvalitních 790 cm (+1.2), bronz a navíc nominaci na MS juniorů do Barcelony si vysloužil Radek Juška (771) o 3 cm před Milanem Pírkem. "Je vidět, že forma směrem k Helsinkám stoupá," těšilo Novotného. "Sektor je tu skvělý, skákalo se tu daleko i v trojskoku," dodal. Více z pohledu Novotného ve videu:
Titul v trojskoku obhájila zásluhou nového osobního rekordu 13.60 m Lucie Májková, svůj comeback do sektoru po mateřské přestávce proměnila ve výkon 12.74 a mistrovské stříbro Martina Šestáková, o decimetr za ní stupně vítězů vybojovala o 15 let mladší Klára Michalská.
Stodesítka překážek, která se bohužel musela obejít bez zraněných Petra Svobody a Martina Mazáče, přinesla vyrovnaný boj po většinu trati, přičemž nejlepší závěr měl Petr Peňáz, jemuž v čase 13.87 přebývalo jen sedm setin k ME. Další medaile si vysloužili junior Václav Sedlák a Tomáš Kavka.
Vyškov viděl také nejrychlejší letošní stovku v České republice, o což se časem 10.39 postaral Lukáš Milo, jenž o setinu porazil Rostislava Šulce. Bronz si vysloužil zkušený sprinter Petr Szetei před před mladíky Stromšíkem a Bakalárem (oba by měli startovat na MS juniorů).
Souboj diskařek, které už mají v kapse letenky pro Helsinky, vyzněl pro Elišku Staňkovou,
která výkonem 56.19 předčila svou zkušenější kolegyni Věru Cechlovou o
více než půl metru. Třetí skončila Jitka Kubelová, která má stejně jako
její dnešní přemožitelky splněno pro Helsinky.
Při absenci vážně
zraněného Jana Marcella se mužská soutěž stala kořistí Igora Gondora za
hod 59.51. O metr a 30 cm zpět si stříbro vybojoval loňský junior Marek
Bárta, méně než dva metry za vítěze se vešel ještě i bronzový Tomáš
Voňavka.
Kladivář Lukáš Melich potvrdil svou nadějnou formu, s níž se letos prezentuje. To nejlepší ze sebe vydal v šesté sérii, kdy hodil 78.22 m. Michal Fiala, který obsadil druhou příčku, za ním zaostal o téměř deset metrů. Vyrovnaný souboj o bronz vyzněl pro Miroslava Pavlíčka na úkor obhájce titulu Pavla Sedláčka.
Mezi ženami předčila Tereza Králová svou kolegyni v nominaci pro ME Kateřinu Šafránkovou, když své kladivo poslala do vzdálenosti 68.19. Šafránková brala stříbro za výkon o 3.57 m horší, na bednu je doprovodila Kristýna Kroužková s výkonem 62.01.
Romana Maláčová nedokázala potvrdit roli favoritky mistrovského závodu, který jí přisoudila absence Jiřiny Ptáčníková. Maláčová neskočila svou základní výšku 415 cm a tak byly všechny medaile k mání za 365 cm. Tu nejcenější si odvezla Monika Chlebíková, stříbrnou Nikol Jiroutová, bronzovou Kateřina Valová.
Závod vytrvalkyň na pětikilometrové trati nejlépe zvládla Květoslava Pecková, která ze sebe postupně setřásla všechny soupeřky a věnovala národnímu letošnímu žebříčku čas pod 17 min (16:51.86). Druhá byla Kristiina Mäki, bronz nakonec těsně uhájila Monika Preibischová před mocně finišující Petrou Pastorovou.
Mezi muži vzal brzy otěže závodu maratonec pro olympiádu Jan Kreisinger a postupně setřásl všechny své soupeře. Ač nikým neohrožen, zaběhl nejrychlejší českou pětku roku 14:28.41. Souboj o stříbro vyzněl v závěru pro Víta Pavlištu, dlouho druhý Jiří Homoláč se musel spokojit s bronzem.
Tečku za programem prvního dne učinili jako již tradičně krátké štafety. Před mocně finišující čerstvou olympioničkou Čechovou z pražského Olympu uhájila titul pro Univerzitní sportovní klub Schmidová za čas 45.80, před ní jí dobrou pozici vytvořili Procházková, Seidlová a Humpolíková. Bronz patří brněnskému olympu. Mezi muži se blýskl kvartet Spartaku Praha 4 Feher, Šulc R., Šulc V., Benda časem 40.10, rychlá byla štafeta Dukly (40.47), stupně vítězů si vysloužila s odstupem kladenská čtveřice.
V kvalifikačních bojích se o nemilé překvapení postaral Jakub Holuša, který chyboval na startu čtvrtky. Jinak všechny favority uvidíme v zítřejších finálových soutěžích.
Výsledky jsou zde. Přehled medailistů: běhy - techniky
Fotogalerie - autor: Jan Kucharčík: