První jméno pro Berlín: Zuzana Schindlerová

Aktuality
středa 11. března 2009
Stejně jako v olympijském roce se stala první limitářkou chodkyně Zuzana Schindlerová, jíž k tomu pomohl na dvacítce osobní rekord. Účast na juniorském ME si na poloviční trati vybojoval Karel Ketner.

Zatímco se ve dvě stě kilometrů vzdáleném Turínu bojovalo o halové tituly, ve švýcarském Luganu měli chodci dobrou příležitost plnit limity na venkovní mistrovství světa. „Původně jsme tam nechtěli jet a plánovali se připravit až na Poděbrady, ale pořadatel mě po loňské zkušenosti se mnou pozval, a tak jsme se rozhodli, že to zkusíme a aspoň uvidíme, na čem jsem,“ komentuje svou účast Zuzana Schindlerová, která skromně nezmínila, že obhajovala vítězství. Na rozdíl od ostatních disciplín, jimž začíná nominační období 1. dubna, mohou chodci útočit na kritéria pro MS již od začátku roku. „Šla jsem to z plného tréninku a necítila jsem se moc dobře. Nicméně možná právě proto, že jsem od sebe nic neočekávala a byla klidná, to tak skvěle vyšlo,“  řekla k závodu, v němž stejně jako loni využila možnost dřívějšího plnění limitu.


Výpomoc pro mateřský USK při loňském MČR družstev v Třebíči na stýplu - foto: graf.cz

„Šla jsem ve skupince, tempo bylo rovnoměrné a svižné, ale ne tak rychlé jako na olympiádě. Zkusila jsem držet se jí, kam až to půjde, a čekala jsem, kdy mi dojdou síly. A ony nedocházely a nedocházely, a když zbývalo do konce posledních 5 km, tak mi bylo jasné, že ten limit musím dát. To bych musela jít snad pozpátku, abych ho nesplnila,“ vtipkovala při zevrubném popisu luganského boje, v němž potřebný čas pokořila poměrně pohodlně o minutu. „Ani jsem se nemusela nějak šťavit, kontrolovala jsem to a relativně v pohodě došla. Bylo z toho čtvrté místo, což je vzhledem ke konkurenci myslím kvalitní,“ usmívala se svěřenkyně trenérů Pitáka a Pernici, jež byla v cíli za staršími soupeřkami Jacksonovou (Brit.) – 1:31:16, Povaljajevovou (Rus.) a Virbalyteovou (Lit.).

Dvacítku na samotném jihu Švýcarska – na stejném místě jako při loňském předolympijském úspěchu – zvládla Schindlerová v osobním rekordu 1:32:26 (ostrý limit je 1:33:30), tedy o 31 vteřin lépe než její dosavadní nejlepší výkon, kterým si došla v Pekingu pro 27. místo. „Na mých plánech se toho ale moc nemění. Poděbrady bych chtěla jít tak jako tak naplno. Je to pro mě mezičlánek před letní sezonou, kde je ME do 22 let a MS,“ připomněla ještě další vrchol sezony, jež ji čeká v červenci v Kaunasu, zhruba o měsíc dříve než Berlín. Kam by se chtěla dál zlepšit v sezoně? „O nějakou tu minutku bych se posunout chtěla, ale čas není mojí prioritou. Tou je umístění. Vzhledem k ME mám cíle vysoké, tam bych chtěla medaili,“ říká odhodlaně. A MS? „To ještě nevím. Záleží, jak se bude sezona vyvíjet, kdo bude závodit. To je ještě daleko. Ale možné je ledacos,“ uzavírá tajemně.
Aktuální česká dvojka Lucie Pelantová skončila dvanáctá, časem 1:38:52 sice v povzdálí od limitu pro MS, o 8 vteřin však překonala hranici potřebnou k nominaci na Evropský pohár, jenž se uskuteční 24. května ve francouzských Métách. Třetí zástupkyní byla Karolína Škrášková, která sice skončila 22. v poli poražených, čas 1:48:04 je však výrazné vylepšení osobního rekordu. Mezi muži jsme měli jediného zástupce, Jiří Hampejs byl 27. s 1:35:36, závod opanoval Rus Jargunkin před trojicí Bělorusů za 1:21:40.

V Luganu se dařilo také Karlu Ketnerovi, jenž si došel časem 44:39 o vteřinu pro nominaci na ME juniorů v Novém Sadu. V závodě to stačilo stejně jako Schindlerové na čtvrté místo. Jeho vrstevník Pavel Schrom si zajistil na devátém místě účast na Evropském poháru výkonem 45:38. Naopak třetímu z českých juniorů Lukáši Gdulovi účast v Métách unikla o pouhé 4 s, v pořadí skončil hned za Zchromen za 46:04. V závodě byli ještě další dva čeští mladíci, solidně šel i Martin Bukáček, 12. za 46:29, s odstupem už byl Jiří Malysa ml. 17. (51:10). Mezi juniorkami byla ze dvou Češek, věkem ještě dorostenek lepší 10. Barbora Havranová (58:24).

Kompletní výsledky jsou zde.

Adam Pražák, Michal Procházka

Fotogalerie