První parta vyrazila do Tegu, čeká je „prádelna“
Šéftrenér Tomáš Dvořák byl na ruzyňském letišti ve svých očekáváních tentokrát opatrný, zejména po zkušenostech, kdy před rokem odhadoval při letním vrcholu výrazný medailový zisk. „Po loňském mistrovství Evropy si mnozí budou chtít náladu zlepšit a když se jim to povede, zlepší jí i mně,“ glosoval Dvořák s úsměvem jediný barcelonský úspěch oštěpařky Špotákové. (Ta odlétá až s druhou převážně vrhačskou skupinou v sobotu.)
Svá očekávání pak hlavní kouč shrnul takto: „Jsem spíše zvědavý, co bude ze sezony, v níž se spousta členů ukázala ve velmi dobré formě. Těším se, nálada bude podle mě dobrá. A věřím, že se minimálně jednomu, ale raději více závodníkům medailově zadaří. Když náš závodník podá skvělý výkon a někdo bude lepší, nemůžu být zklamaný. To by přišlo v momentě, kdy se to nepovede dramaticky nedej bože všem. Kdo ale někdy dělal sport, ví, jak tenký je rozdíl mezi radostí a zklamáním,“ dodal starou známou pravdu.
Důležitou otázku představují podmínky, jaké na Dvořákovi svěřence budou čekat. Zázemí by mělo být na úrovni, všichni atleti bydlí společně ve vesnici, v níž mají vše potřebné na přípravu, včetně osmidráhového tréninkového stadionu. Jinou kapitolou je věc, kterou žádný pořadatel neovlivní – počasí. Šéftrenér si udělal malou analýzu a přišel na nepříjemnou skutečnost: „Za poslední čtyři roky v desetidenním období, kdy se koná mistrovství světa, nepršelo pouze jediný den.“ Na druhou stranu by na to měli být atleti připraveni. „Mají šusťáky, v nichž si můžou sednout do louže, navíc tahle sezona dala našim atletům přivyknout na tyhle podmínky. Jsme jedni z posledních, kterým by to mělo dělat problémy,“ uvedl Dvořák.
„Těšil jsem se, jak si konečně prohřeju starý kosti, ale asi si je taky proleju,“ vtipkoval na téma počasí nejzkušenější člen výpravy, 36letý desetibojař Roman Šebrle, který cestuje už na své osmé mistrovství světa v řadě. „Budu si tam muset někde pořídit nějaký pořádný deštník.“ Jinak se ale atleti spíš shodovali, že by jim podmínky mohli vyhovovat. „Já jsem si to letos užil parádně, mě to nějak nerozhodí, je to spíš výhoda,“ nechal se slyšet tyčkař Jan Kudlička.
Podobně to viděla i překážkářka Zuzana Hejnová, na druhém místě světových tabulek nejvýše postavená atletka v této části výpravy. „Doufám, že toho využiju a víc špatné z toho budou ostatní holky,“ uvedla. „Když jde člověk ráno běhat a je 30 stupňů a 95procentní vlhkost, není to nic moc,“ přiznávala čtvrtkařka Denisa Rosolová. „Takhle to bylo v Ósace, ale zvykla jsem si,“ dodala. „Já si to nechci připouštět,“ připojila se tyčkařka Jiřina Ptáčníková. „Ale já jsem vlastně extrémista na závodech, když je vedro nebo zima. Mně moc nesedí takzvaně ideální podmínky, naopak nejlíp mám skočeno, když pršelo a foukalo proti,“ přiblížila.
Dnes odletěli do Tegu přes Soul také výškař Jaroslav Bába – o jeho rozpoložení před odletem zde, stýplařka Marcela Lustigová, čtvrtkařka Jitka Bartoničková a sprinter Pavel Maslák, s nímž jsme připravili Rozhovor měsíce. V sobotu odletí ve stejný čas jako dnes (19:25) převážně vrhačská skupina, oštěpaři Klimešová, Špotáková, Frydrych, Vadlejch, Veselý, diskaři Cechlová Pospíšilová, Marcell (jde také kouli), překážkářka Škrobáková. V pondělí 22. srpna pak bude výprava v Tegu kompletní, když dorazí z univerziády v nedalekém Šen-čenu vícebojařka Cachová, chodkyně Pelantová a Schindlerová a štafetmanka Bergrová.