Ptáčníková a trio Rychlých holek ve finále
Ve finále běhu na 400 m př. nebude chybět kompletní trojlístek českých reprezentantek. Nejrychleji z nich dnes běžela Denisa Rosolová, která ve svém semifinále dosáhla třetího nejlepšího času ze všech semifinalistek 54.71, jen tři setiny za absolutně nejrychlejší Ruskou Davydovovou. "Jsem moc ráda, že jsme tři Češky ve finále. Konec jsem už vypouštěla, říkala jsem si, že jsem hodně vepředu, ale Ukrajinka spurtovala. Ke konci jsem se už smála, hlavně, že mi zůstalo dost sil na finále. A ukázalo se, že ten čas, co jsem zaběhla ve Vyškově, nebyl žádný úlet. Teď máme více než den na odpočinek, což je fajn. Ve finále bych si chtěla udělat osobák. Na medaili nás tam bude osm, bude to boj,"
Zuzana Hejnová kontrolovala postup v čase 55.36, byť sama sebe v semifinále docela potrápila. "V životě jsem neběžela tak hrozně, jako teď. Přišlo mi, že skoro nefouká a pak jsme se rozběhly a foukalo jako blázen. Jak jsem běžela rychle a zkracovala kroky, tak jsem si prostě naběhla na druhou nohu. Nikdy se mi to nestalo. Celou dobu jsem přemýšlela, jak běžím blbě, naštěstí i na druhou nohu docela umím. Bylo to celé úplně zamotané. Když jsem doběhla do cíle, tak jsem se chytala za hlavu, že to snad není možné," líčila po doběhu česká rekordmanka. "Mám problém se soutěžemi, které jsou ráno. Nejsem zvyklá v tu dobu fungovat. Navíc jsem na dnešek skoro nespala. Ale zítra večer už to bude dobré. Hlavně, že jsme všechny ve finále. Tam se pojede od znova. Všichni na nás koukají, jak to děláme, že jsme tak výborné,“ těšilo ji.
Zuzanu Bergrovou posunul dále osobní rekord 55.78. "Ani nevím, kde jsem sebrala síly. Dostala jsem instrukce, abych to rozběhla rychle a přidala v zatáčce. Tak jsem přidala a říkala jsem si, že běžím nějak rychle, že to nemůžu vydržet, ale ještě jsem se ke konci vzepjala. Těší mě i ten osobák. Jsem spokojená," svěřila se třetí z finalistek evropského šampionátu.
Své ženské naopak nenapodobili muži, ani jeden z tria semifinalistů nepostoupil. Nejvýše skončí Václav Barák, jehož čas 50.33 řadí 15. na příčku, Michal Brož byl s výkonem 51.35 21. Josefa Proroka diskvalifikovali z nepostupové pozice podle pravidla o vyšlápnutí z dráhy, což je zde jev velmi častý, neboť stadion v Helsinkách má nezvykle úzký poloměr zatáček.
V tyči bylo maximem Romany Maláčové 425 cm, což na finále nestačilo. Naopak Jiřina Ptáčníková se stala proti své vůli významnou postavou frašky, která se rozpoutala v závěru kvalifikace. Došlo k situaci, že jedenáct skokanek zdolalo 440 cm, další tři závodnice pak měly skočeno 435 cm na první pokus. Jediná Jiřina však z nich mohla ještě skákat dál, neboť 4.40 m vynechala, zatímco Polka Pyreková a Řekyně Ledákiová na této výšce skákaly a třikrát ji shodily. Variantou tedy bylo, že půjde dál 14 tyčkařek, což ale rozhodčí odmítali a nutili dále skákat i oněch jedenáct závodnic, které postupovaly tak jako tak. Až na Ptáčníkovou tak vycházkovým krokem chodily s tyčí k doskočišti a symbolicky shazovaly. Ukončila to až Jiřina, která na první pokus 445 cm skočila a tím frašku ukončila. Na psychické pohodě jí to však nepřidalo. "Jsem úplně vyřízená. Nechápala jsem, co se děje. Rozhodčí i trenéři dalších závodnic na mě tlačili, ať skáču, dokonce mi jeden z rozhodčích řekl, že budu mít problémy, když to neudělám. Byla jsem zmatená, vyčerpaná, protože na dnešek jsem spala jen tři hodiny. A problémy mít nechci, tak jsem to skočila. Pak zase řekli, že jsem tím dvě holky vyřadila," líčila v slzách. "Na druhou stranu jsem tu od toho, abych vyřadila víc než dvě závodnice. Měly skočit 440 cm a byl by klid. Soupeřky byly vesměs hlavně rády, že jsem to ukončila. Třeba Němky i Rusky mi přišly dokonce děkovat, " dodala.
Překážkářský vstup do druhého dne se českým vícebojařům vydařil. Roman Šebrle zvládl stodesítku v nejlepším čase sezony 14.45 (– 0.5), Adam Sebastian Helcelet ji přeběhl za 14.24 (+0.2). Oba tak získali pár bodů k dobru vůči svému předchozímu desetiboji v Kladně. V disku naopak mírně ztratili, když Šebrle poslal své náčiní do vzdálenosti 44.05 a Helcelet hodil 39.12 m. Také v tyči byl o něco lepší Šebrle, když skočil 490 cm, zatímco Helcelet o decimetr méně.
Výsledky jsou zde.