Ptáčníková mistryní Evropy
Tyčkařka Jiřina Ptáčníková usedla na evropský trůn v deštěm uplakaných Hlesinkách. Klíčový byl z tohoto pohledu zdařený první skok na 460 cm, po němž se laťka notně chvěla, leč vydržela na stojanech. Závěr ještě zdramatizovala Řekyně Kiriakopoúlouová, která se přes tutéž laťku přenesla napotřetí a další výšku vynechala. Muselo se tedy čekat, zda bude úspěšná na 4.70 m. Nestalo se a tak jí zůstal bronz za Němkou Strutzovou. "Měla jsem hodně štěstí a konečně to byl závod pro mě i z hlediska počasí. Nemám ráda vedro a naopak déšť mi tolik nevadí. Když jsem skočila 460 cm, tak jsem si říkala, že to bude hodně vysoko, ale nenapadlo mě, že z toho nakonec bude rovnou zlatá medaile," líčila po závodě svěřenkyně svého otce Františka a Zdeňka Lubenského.
Eliška Klučinová zakončila sedmiboj osmistovkou za 2:19.47 a v konečném hodnocení jí s bodovým ziskem 6151 b patří osmá příčka. „Dnes mi to vůbec nešlo. Jsem hodně vyčerpaná, vzduch je studený. Jak mě to včera bavilo, tak naopak dneska jsem se trápila od první disciplíny. Formu jsem měla, ale na dálce jsem ji neprodala a pak už mi „odešla“ hlava. Trošku jsem si před dálkou totiž myslela, že placka není tak vysoko, a plánovala skočit třeba 6.30 ," řekla po závodě. "Teď přitrénuju, hlavně techniky a pokusím se připravit kvalitně na olympiádu, dodala svěřenkyně Martiny Blažkové. S velkým náskokem zvítězila Francouzka Nana Djimouová, která si vylepšila osobní rekord na 6544 b, stříbro si vysloužila Ukrajinka Josipenková se ztrátou 157 bodů. Dramatický, „sestrovražedný“ boj o bronz svedly Litevky Ikauniceová a Grabusteová, o cenný kov se praly až do cíle osmistovky, kterou zvládly za 2:12.82, resp. 2:12:90. Stejně jako při půlce, i v konečném hodnocení byla o ždibec, přesně deset bodů, lepší Ikauniceová. Těšit se může vedle bronzu i z osobního rekordu 6335 b.
Česká štafeta čtvrtkařů ve složení Němeček, Maslák, Prorok a Holuša postupuje druhým nejlepším časem 3:05.41 do nedělního finále. Obdobný kousek se podařil jejich ženským kolegyním. Osvědčený kvartet Bartoničková, Rosolová, Bergrová, Hejnová zaběhl čtvrtý nejlepší čas semifinále 3:30.86, a to přesto, že zejména trio účastnic včerejšího finále 400 m př. má v nohách velkou zátěž. V zítřejším finále je bude čekat již pátá čtvrtka v pěti dnech. Stejně na tom bude mezi muži čerstvý mistr Evropy Maslák.
Naopak překážkářka Lucie Škrobáková se do finále nepodívá. Ale nechybělo k němu mnoho, přesněji řečeno dvě setiny. Takto jí po výkonu 13:17 náleží dělené deváté místo s Belgičankou Beringsovou.
Zlatí, stříbrní, bronzoví
Evropskou šampionkou ve stýplu se stala Turkyně Mingirová. Klíčový útok si schovala na vodní příkop, kde využila prostoru, který jí tam nechala mírně vedoucí Ukrajinka a soupeřku podběhla. Šmidtová se pak sice ještě snažila o protiútok, ale o kousek, vyjádřený sedmi setinami, jí to nevyšlo. Čas vítězky byl 9:32.96. Bronz brala Němka Möldner Schmidtová.
Němec Harting navázal na vítěznou šňůru, kterou řetězí od mistrovství světa v Berlíně a obhájil evropský trůn výkonem 68.30. Stříbro si odveze Estonec Kanter, byť na jeho pozici v závěrečné sérii mocně zaútočil Maďar Kóvágó. Po hodu 66.42 mu na ke stříbru scházelo 11 cm.
Nebylo pochyb, komu dnes patřil trojskokanský sektor. Ital Donato navázal na úspěchy z posledních HME také venkovním kontinentálním triumfem, když by zvítězil hned třemi svými skoky. Ten nejdelší, i když mírně nadměrečně větrný, měřil 17.63 m. Stříbro si zásluhou svého prvního pokusu do vzdálenosti 17.28 m vysloužil ukrajinský vítěz loňského do 22 let El-Šeryf. Třetí byl s 16.97 Bělorus Capik.
Mezinárodnímu šampionátu Ukrajiny se podobala ženská dvoustovka, závodnice v modro žlutém obsadily prvnií, druhou a čtvrtou pozici. Jedinou, které se podařilo ukrajinský blok rozbít, byla bronzová obhájkyně z Francie Soumaréová. Vyhrála Rjemeňová výkonem 23.05 (-1.3) o 12 setin před krajankou Stujovou.
O medailích z desítky se rozhodovalo v cílové rovince. Tu nejcennější si odveze naturalizovaný Turek Arikan, který byl v cíli za 28:22.27, o 46 setin před Italem Meuccim. Dalších 22 setin zaostal Rus Rybakov.
Na dvoustovce řádně naložil svým soupeřům Nizozemec Martina, který ze zatáčky vybíhal ještě jako třetí, pak však řádně natáhl svůj dlouhý krok a v cíli byl o 47 setin dříve než stříbrný krajan Van Luijk. Třetí byl Brit Talbot. Čas vítěze, u něhož je stejně jako u ostatních výkonů třeba zohlednit protivítr 0,9 m/s a citelný chlad kolem 10 st. Celsia., měl hodnotu 20.42.
Mužské kladivo se neslo ve znamení hned několika příběhů. Tématem jednoho z nich bylo, zda dokáže suverénní Maďar Pars okořenit vítězství hodem za 80 metrů. Snažil se o to vytrvale, leč marně, o čemž svědčí celá jeho série: 78.57-79.40- x-79.72-79.46-77.47. Další poutavou story pak nabídla tahanice o stříbro mezi Rusem Zagorným a Polákem Ziólkowskim, která nakonec lépe dopadla pro prvně jmenovaného.
Den uzavřelo finále stovky překážek završené obhajobou zlata ze strany Turkyně Yanitové. V cíli byla za 12.81 (-1.4), na stupně vítězů ji doprovodilo běloruské duo Talajová (12.91) a Poplavská (12.97).
Výsledky jsou zde.