Ptáčníková sedmá, Hejnová poběží o medaili
Jiřina Ptáčníková připsala české výpravě první body za umístění v elitní osmičce. Ve finále skoku o tyči obsadila sedmou příčku, když skočila své letošní maximum 465 cm. "Jsem maximálně spokojená. Chtěla jsem být do osmičky a to se povedlo, navíc se mi podařilo získat takové skalpy...," pronesla Ptáčníková směrem především k Němce Spiegelburgové, Polkám Pyrekové a Rogowské (ta navíc obhajovala titul), které skončily za ní.
K úspěchu pomohla svěřenkyni Františka Ptáčníka a Nikolaje Goroškova i troška štěstí, při skoku na 465 cm laťka na stojanech povážlivě poskakovala, ale nakonec na nich vydržela. "Překvapilo mě to. Většinou stačí, abych malinko škrtla a hned letí dolů. Teď ne," usmívala se pětadvacetiletá česká reprezentantka.
Při závodě se prý přitom necítila úplně nejlépe. "Dopadla na mě únava. Jak jsem vzala tyč do ruky, jako kdyby mě přejel parní válec. Až na 465 jsem chytla jakž takž nějakou jiskru, ale zase o ni rychle přišla. Ty další výšky jsem shazovala ani nevím čím," doplnila Ptáčníková.
Závod po jejím vypadnutí nabral nečekaný vývoj. Velké výkony předváděla Němka Strutzová, u níž se po zdolání národního rekordu 480 cm na první pokus zdálo, že má nakročeno k vítězství. Pak se ale vzchopila k protiútoku Brazilka Murerová a její kontr pro změnu jihoamerickým rekordem 485 cm už Strutzová vrátit nedokázala. Bronz vybojovala nestárnoucí Ruska Feofanovová. A její mnohem slavnější krajanka Isinbajevová? Ta rozšířila už utěšenou sbírku zklamání z posledních velkých akcí. K výbuchům z Berlína a Turína přidala další, když opět nezvládla svou klasickou hru vabank a skončila šestá. Jiřinu Ptáčníkovou porazila jen na pokusy. "Takové věci se stávají.Dnes byl pro mě obtížný den. Tyče, které jsem si brala, byly velmi měkké. Kdybych nebyla ve formě, vůbec bych sem nejela. Vše bylo nachystáno pro vítězství, ale něco bylo špatně. Jsem z toho velmi smutná," prohlásila Isinbajevová po závodě.
A jde se do finále
Zuzana Hejnová ve svém semifinále bezpečně jistila druhé, přímo postupové místo za Američankou Demusovou. „Počítala jsem s tím, že to rozběhne rychle a že se za ní nebudu hnát, protože musím co nejvíc pošetřit síly na finále. Myslím, že byla až zbytečně rychlá a třeba se i trošku vypráskala,“ komentovala Hejnová čas vítězky 53.82. Ona sama byla o téměř vteřinu pomalejší, přesto byl její výkon 54.76 čtvrtý nejlepší ze všech semifinále.
„Je to zvláštní, ale nedá se tady běžet moc rychle. Jestli je to tím větrem, který fouká proti v nepříjemných místech, nebo vedrem...? Ale ve finále se určitě zrychlí. I já do toho dám všechny síly, snad jsem dneska nějaké pošetřila,“ doufá národní rekordmanka a druhá žena letošních tabulek, která teď plánuje především co nejvíce zregenerovat do čtvrtečního finále.
Jak? „Mně nejvíc pomáhá spánek, běžně zvládnu i deset hodin denně. K tomu hodně studený bazének, masáž a odpočívat. Možná si zítra půjdeme zahrát třeba biliard, protože přeci jen být na pokoji pořád, to není ideální,“ dodala svěřenkyně Martiny Blažkové.
Do finále proklouzly i hlavní spolufavoritky cenných kovů, snad s výjimkou Britky Shakes-Draytonové, která Hejnovou připravila o medaili v posledních metrech loňského závodu při ME v Barceloně. Problémy měla i vedoucí žena tabulek, Jamajčanka Spencerová, která postupovala až na základě času (55.02).
Dobré vzpomínky
Mistryní světa v sedmiboji se stala Ruska Černovová, která sesbírala nejlepší letošní výkon 6880 b. Obhájkyně titulu Ennisová z Velké Británie, na ni ztratila 149 b. Bronz uhájila v dramatické bivě Němka Oeserová. Česká vícebojařka Kateřina Cachová získala při své premiérové účasti na mistrovství světa 5902 bodů a patří jí konečná dvaadvacátá pozice, když měla sice stejný součet jako Fjodorová, ale v porovnání disciplín ji Ukrajinka předčila (v podobné situaci se ocitl i Roman Šebrle v desetiboji).
"Na tento závod se mi bude vzpomínat dobře. Sice jsem mohla udělat i malinko víc bodů, ale už po prvním dnu bylo jasné, že to nevyjde. Tak jsem se zaměřila právě na hranici 5900 bodů, což je nejvyšší součet, který kdy česká závodnice na mistrovství světa složila," řekla jednadvacetiletá svěřenkyně Michala Buzka, pro níž byl závod v Tegu již třetím sedmibojem v průběhu šesti týdnů. V těch předchozích dokázala posbírat stříbro z ME do 23 let a bronz z univerziády.
Náročný program se možná podepsal i na jejím výkonu na světovém šampionátu. "Nechtěla jsem si to připustit, ale vliv to mít mohlo. A také to, že tu byl nezvykle natažený časový pořad a velké horko, které bralo spoustu sil hlavně při výšce, kde nám nedali ani žádné slunečníky, abychom se mohli schovat," dodala Cachová.
Zlatí, stříbrní, bronzoví
Další disciplíny se uskutečnily bez české účasti. V disku obhájil titul mistr světa Němec Harting, který vedl od první série a svým soupeřům zůstal na hony vzdálený až do konce. Výkonem 68.97 předčil stříbrného Estonce Kantera o dva metry a dva centimetry. Bronzem za 66.08 se mezi elitu premiérově protlačil Iránec Hadadi.
Na čtvrtce slavilo talentované mládí v osobě teprve osmnáctiletého Grenaďana Jamese, který svedl tuhou bitvu s obhájcem titulu a olympijským vítězem Merrittem z USA. Nakonec aktéra jedné z nejúsměvnějších dopingových kauz historie porazil po výkonu 44.60 o tři setiny. Bronzem za 44.90 rozradostnil Belgičany Kevin Borlée. Jeho dvojče Jonathan byl pátý (45.07), mezi bratry se vklínil Boltův tréninkový kolega Gonzales (44.99).
Osmistovka měla favorita ve světovém rekordmanovi Rudishovi z Keni a ten svoji roli bez větších obtíží stylem start-cíl potvrdil. Pro titul si doběhl v čase 1:43.91, o půl vteřiny před svým hlavním rivalem, Kakim ze Súdánu, který musel o stříbro zuřivě bojovat v cílové rovince. Bronzovou medailí povzbudil svůj již pomalu uhasínající věhlas Rus Borzakovskij, čest evropské půlce udělali Poláci, čtvrtý úřadující mistr Lewandowski a šestý Kszczot, jehož si zase dobře pamatujeme jako šampiona z červencové Ostravy.
Pokud si Afričanky, podpořeny tabulkovými výsledky z dosavadní sezony, dělaly zálusk na kompletní obsazení stupňů vítězů stýplu, musejí být zklamané. Nejlépe se totiž na den D připravila Ruska Zaripovová, která vyhrála v letošním maximu 9:07.03. Neméně překvapivé stříbro díky národnímu rekordu 9:11.97 odveze do vlasti Tunisanka Ghribiová, až třetí pak skončila hlavní favoritka, Keňanka Cheywaová.