Ptáčníková vyhrála v Rehlingenu, rekord v hodinovce zůstal Ostravě
Rehlingen
Jiřina Ptáčníková měla na MS do Berlína nakročeno svým výkonem z počátku května 4.35 m, nyní přidala dalších 20 cm a přesunula se do skupiny atletů s limitem IAAF. Současně se v českých dlouhodobých tabulkách posunula na třetí místo za Kateřinu Baďurovou a Pavlu Rybovou. "Jsem nadšená, věřila jsem si, ale že to skočím takto v úvodu sezony, to jsem nečekala. Nenapadlo mě to ani ve snu. Stejně tak mě těší, že jsem vyhrála a dosáhla rekordu stadionu v Německu, kde je velká tradice skoku o tyči. Zkoušela jsem i 461 a nebylo to beznadějné,"prohlásila svěřenkyně trenérů Ptáčníka a Goroškova, která v Rehlingenu porazila např. domácí Kristinu Gadshiewovou.
Ve výškařském sektoru obsadil dělené druhé místo Jaroslav Bába, který skočil 222 cm stejně jako vítěz Tim Riedel. Posunul tak své letošní maximum, k alespoň mírnějšímu z limitů mu však stále schází 6 cm.
Výsledky z Rehlingenu zde.
Hengelo
Hlavním tahákem dnešního dne však byl mítink IAAF v Hengelu, kde mělo Česko také dva zástupce. Překážkář Petr Svoboda se prezentoval svým letošním maximem 13.44 i přesto, že se start několikrát opakovala z bloků museli pro diskvalifikaci odejít domácí Holanďan Gregory Sedoc a Jamajčan Maurice Wignall. Když se konečně odstartovalo, doběhl Svoboda druhý za Britem Andy Turnerem, který časem 13.30 povládne evropským tabulkám.
Stejného umístění dosáhl také oštěpař Vítězslav Veselý, který své náčiní poslal do vzdálenosti 78.37 m. Dále hodil pouze Lotyš Eriks Rags (80.66).
Ze světových hvězd byla hlavní pozornost upřena na Etiopana Haile Gebrselassieho, který se pokoušel o vylepšení vlastního světového rekordu v hodinovce ze Zlaté tretry 2007. Plánované tempo vydržel 13 kol, pak však mírně zpomalil a na 20 000 metrech měl už v porovnání se svým ostravským časem více než minutovou ztrátu. Nakonec po vypršení hodiny zdolal 20822 metrů, což je sedmý nejlepší výkon historie. Po doběhu si stěžoval na počasí. „Bylo velmi proměnlivé. Déšť, vítr, zažili jsme všechno. Chtěl jsem zlomit rekord pro zdejší fantastické publikum, ale nepovedlo se. Co se dá dělat,“ prohlásila usměvavá legenda.
Vynikající úroveň měla dálka mužů, kde Panaman Irving Saladino skočil za podpory větru 0.8 m/s 856 cm. Jen o 2 cm zpět však zůstal Američan Dwight Phillips (k tomu přidal ještě 849 cm). Nejlepší dvojici doplnil na trio nejlepším evropským výkonem sezony 823 cm Salim Sdiri z Francie.
Americký koulař Reese Hoffa vyhrál výkonem 21.59 bitvu titánů, když o 40 cm porazil olympijského vítěze Tomasze Majewského z Polska a o 110 cm svého krajana Christiana Cantwella.
Churandy Martina z Holandských Antil předvedl první stovku pod 10 vteřin na území Nizozemí, když zaběhl výkon 9.97 (-0.1) a za jeho zády skončila taková jména jako např. Collins, Devonish či Crawford.
Súdánec Abubaker Kaki si drží neporazitelnost a také vysoký standard. Nově si může do deníčku zapsat půlku za 1:43.10, jíž za vlastním výkonem roku zaostal o pouhou setinu.
Etiopan Ali Abdosh se jako první dostal letos pod 13 minut (12:59.56) a připravil hořkou porážku početnému zástupu Keňanů se zvučnými jméno jako Augustine Choge, Eliud Kipchoge či Edwin Soi.
Patnáctistovku vyhrál v čase 3:34.45 Keňan Asbel Kiprop, etiopský fenomén Kenenisa Bekele odstoupil kolo před koncem.
Mezi ženami byl nejlepší výkon mílařky Gelete Burkaové, která běžela 1500 m za 3:58.79, což je nejlepší čas letos. Druhá byla Anna Alminovová z Ruska s 4:01.54.
Mariam Jusuf Jamalová z Bahrajnu zmáčkla svůj čas na půlce pod dvě minuty (byť jen o dvě setiny), v závěsu finišovaly Ukrajinka Krevsunová a Britky Meadowsová a Okoroová.
Christina Vukevičová pokračuje v devastaci národního rekordu na trati 100 m př., norské maximum má po její dnešní výhře hodnotu 12.74. Jamajčanka Golding-Clarková byla o 4 setiny zpět.
Národní rekordy posouvala i sprinterka Laverne Jonesová. Závodnice Panenských ostrovů vyhrála stovku (11.13) i 200 m (22.46).
V tyči zvítězila Němka Silke Spiegelburgová s 455 cm, když porazila silné Rusky Feofanovou a Polnovou (obě 445). Dálka pak patřila Američance Funmi Jimohové za 674 cm. Slovenka Jana Velďáková byla s 663 cm třetí, jen o 2 cm za Brazilkou Costaovou.
Výsledky z Hengela zde.