Ptáčníková zazářila národním rekordem a vítězstvím v Doněcku
Ptáčníková rekordní a vítězná
„Je to parádní pocit. I 476 cm (absolutní NR - pozn.), co jsem zkoušela, vypadalo dost dobře. Mám obrovskou radost a hlavně český rekord,“ hlásila Jiřina Ptáčníková nadšeně z Doněcku pro webové stránky své manažerské skupiny Top Athletics. Přitom pro 25letou rodačku z Plzně halová sezona málem kvůli potížím se zády ani nezačala. Hned v prvním závodě v Drážďanech však splnila limit a vylepšila si halový osobní rekord na 462 cm.
Ideálně nezačal ani dnešní mítink na Ukrajině. „Šla jsem 430 a 450 na druhé pokusy. Vůbec jsem se nemohla srovnat," popisovala sama Ptáčníková. "Ale 460 na první pokus mě tak nakoplo, že jsem chtěla vyhrát. Tak jsem vynechala 465 a šla rovnou 470. To jsem dala na druhý pokus a tím jsem vyhrála. Vůbec nevím, co se mi honilo hlavou, vím jenom, že jsem pořád skákala na doskočišti jak smyslu zbavená. Smála jsem se a brečela. Měla jsem radost jak malé dítě. Nepopsatelný pocit,“ líčila česká reprezentantka, jak se zrodilo její vítězství, absolutní osobák (venku dosud nejvíce 466), a také národní halový rekord. O něj připravila Kateřinu Baďurovou (Janků), od jejíhož výkonu z Prahy (465 cm) za tři dny uplyne pět let. O tom, jak nadějný byl pokus Ptáčníkové na 476 se můžete přesvědčit zde:
Pokus na 476 cm, video: Z. Lubenský
V závodě sice chyběly obě letos nejlepší skokanky, Američanka Suhrová i Britka Bleasdaleová, a nestartovala ani rekordmanka Isinbajevová, ovšem i tak zůstala za Ptáčníkovou zvučná jména. Za druhou Kubánkou Silvaovou a třetí Ukrajinkou Šelechovou, které zdolaly 460 - domácí juniorka tím předvedla druhý nejlepší skok této kategorie všech dob - následovaly Polka Rogowská a Američanka Hutsonová (obě 450). Ruská spolufavoritka Feofanovová překonala 440 a pak pro zranění odstoupila.
Rekordní skok J. Ptáčníkové, video: YouTube
V mužské soutěž se podařil parádní comeback po operaci Francouzovi Renaudu Lavillenie, jenž zvítězil na pokusy před Němcem Björnem Ottem. Oba překonali 582 cm. Následovali je další zástupce německé velmoci Malte Mohr a Kubánec Lazáro Borges, pro něž leželo maximum o decimetr níž. Pro druhého jmenovaného hořký pocit ze čtvrtého místa vylepšuje nový halový kontinentální rekord. Ještě tři skokané, Jurčenko, Walker a Michalski předčili díky 562 cm, úřadujícího mistra světa z Tegu Wojciechowského (552). Lídr tabulek Starodubcev se zranil v rozcvičce.
Vídeň, místo českým atletům zaslíbené
Sice metropole na Dunaji nepřinesla nový přírůstek na seznam pro Istanbul, přesto naši reprezentanti byli vidět. Na půlce chybělo Janu Kubistovi po osobním rekordu 1:48.15 k nominaci pouhých patnáct setin, halového osobáku 1:48.69 dosáhl Miroslav Burian. Je však třeba dodat, že organizátoři měli s vydáním přesných časů osmistovky velké potíže.
To se ukázalo zejména při zmatcích, které dopadly na jejich kolegyni Danu Šatrovou, která zvítězila, v původních výsledcích však chyběla úplně. Nakonec byla do listiny doplněna, za což se jí organizátoři "omluvili" vylepšením času na 2:04.81 - její trenér Jan Pernica totiž odhadoval čas podle videa na 2:05.3. Jemu samotnému také pořadatelé přáli, když jej v jeho závodě posunuli o jednu příčku vpřed. "Jsem si jistý, že jsem byl ve svém běhu třetí, rozdíl byl jasný," potvrzoval kouč-závodník zjevnou záměnu. Dodejme ještě, že za Šatrovou, která poté absolvovala ještě čtvrtku (56.26), následuje na třetím místě v osobním rekordu 2:11.18 tréninková parťačka Radka Stružková.
Pojďme však na další české výsledky, o nichž žádné pochybnosti nepanují. Libor Žilka zvítězil na hladké šedesátce za 6.77 a o setinu tím vylepšil české maximum sezony. Posun letošního nejlepšího výkonu se povedl také na překážkách jeho tréninkovému kolegovi Martinu Mazáčovi, jenž zapsal v prvním z běhů 7.85. Ve finále to bylo o dvě setiny slabší, zčásti jistě i proto, že se svěřenec Luďka Svobody dověděl o původně neplánovaném druhém startu jen půlhodiny předem. Prvenství si připsala ještě dálkařka Michaela Nejedlová (592).
Zvláštní odstavec zaslouží čtvrtka, zejména ta mužská, na níž se přítomní čeští borci přiblížili účasti na HMS. Vedle Josefa Proroka, vítěze za 47.20, si totiž letošní maxima vylepšili (či ustavili) také Theodor Jareš (47.70) a Petr Lichý (47.84), spolu s lídrem domácích statistik Pavlem Maslákem (46.60) tak stačí čtyřstovkařům do konce nominačního období srazit dohromady pouhých 14 setin. Mezi ženami si Jitka Bartoničková na celkovém druhém místě posunula letošní výkon na 54.50.