Ptáčníková zlatá na univerziádě!
Dnes byla nejzářivější českou postavou vítězka tyčkařské soutěže Ptáčníková. Dařilo se však i dalším, sembojařka Korešová je průběžně třetí, chodkyně Pelantová došla sedmá. Kladivářka Ledvinová skončila jedenáctá, dvoustovkař Vojtík čtrnáctý. Do finále se dnes probojovali výškařka Marešová a diskař Marcell.
Zlatá Ptáčníková
Tyčkařka Jiřina Ptáčníková dosáhla dnes v srbské metropoli životního úspěchu. Ve finále nenašla přemožitelku, když znovu překonala laťku ve výši svého osobního rekordu 455 cm. „Byl to hodně dlouhý závod, protože už po 420 se zvyšovalo po 5 cm. Cítím docela únavu, měla jsem teď dost závodů, takže jsem se s tím docela prala a rozhodně mi to nešlo lehce. Ale zase jsem to zvládla dobře hlavou a pokus na 455 se mi vydařil opravdu perfektně,“ řekla po závodě Ptáčníková. Soupeřky si zbylé pokusy nechaly na 460 cm, kde však už nikdo neuspěl. Stříbro tak připadlo Švýcarce Nicole Büchlerové, bronz Němce Kristině Gadschiewové, když obě zdolaly 450 cm.
Oněch 455 se Ptáčníkové povedlo napoprvé a na to už soupeřky nedokázaly odpovědět, přesto taková výška nutná na titul Ptáčníkovou překvapila. „Upřímně jsem počítala, že 450 bude stačit na zlato, ale že 445 nebude na medaili (Piwowarská), to by mě nenapadlo. Měly jsme ideální podmínky, drobet se zatáhlo, takže nebylo takové vedro,“ uvedla dále studentka prvního ročníku Policejní akademie. „Ze soupeřek mě překvapila druhá Švýcarka, ale já mám zlato,“ dodala s úsměvem, i když medaili dostane fyzicky až zítra.
Svěřenkyně trenérů Gorožkova a Ptáčníka založila jistě na první pokus 420 cm. Poté vždy jednou opravovala, na 435, 445 i 450. Vítěznou výškou napoprvé však soupeřkám vyrazila dech a sobě vybojovala světové univerzitní zlato. Na nějaké velké slavení ale moc nemá čas. „Potřebuju teď přitrénovat, ale možná vyjde už Zlatá liga v Paříži (17. 7.), a určitě bych měla jet na Super Grand Prix do Londýna (25. 7.) i s Petrem (Svobodou),“ naznačila další plány.
Korešová v po prvním dni třetí
Jana Korešová půjde do druhého dne sedmiboje z průběžné pozice. Dnes nasbírala 3448 bodů, má tak tenoučký tříbodový náskok na Rusku Zajnutdinovovou a 13b na Švýcarku Sprungerovou. Čelní pozice se svěřenkyni Martiny Blažkové trochu vzdálily, Švédka Jessica Samuelsonová přenocuje s 3608 body, Španělka Barcenaová s 3559.
Pelantová sedmá
V časně ranní 20km chůzi dosáhla na pěkné sedmé místo Lucie Pelantová. V čase 1:36:52 jí chyběly skoro tři minuty k medaili. Tu nejcennější získala v rekordu univerziády 1:30:43 Olga Michajlovová. O minut zpět došla Japonka Fučiseová a o další dvě později dokonala ruský triumf druhá zástupkyně velmoci Povaljajevová.
Ledvinová jedenáctá
Vynikající úroveň měla soutěž kladivářek, ostatně závodily v ní dvě ze tří nejlepších letošních vrhaček na světě. Vyhrála mistryně světa Betty Heidlerová, která vylepšila výkonem 75.83 nejen své sezonní maximum, ale také rekord univerziády. Držitelka WL Slovenka Hrašnová se musela spokojit se stříbrem (72.85). Za sedmdesátku se dostala i další Němka Klaasová. Lenka Ledvinová předvedla druhý nejlepší výkon v sezoně od českého rekordu v jejím úvodu. 65.53 metru z druhé série však nestačilo ani na užší osmičku, leč na 11. pozici. Předloňský výkon 66.41, kterým v Bangkoku brala bronz, by zde stačil jen na o jedno místo lepší výsledek.
Vojtík čtrnáctý
Cesta Jiřího Vojtíka skončila v semifinále. Jeho výkon 21.28 na elitní osmičku zdaleka nestačil, potřeba bylo v jeho běhu lépe jak 21.02. Do role mírného favorita se pasoval Egypťan Ibrahim (20.64).
Šampionem se však stal 19letý supertalent z Ázerbajdžánu. Ramil Guljajev zaběhl navíc i skvělý čas - 20.04, a právě Ibrahimovi nadělil skoro půl vteřiny (20.52), bronz patří jihoafrickému Mpuangovi (20.69).
Mezi ženami se prosadila novozélandská Monique Williamsová (23.11) před jihoafrickou La Rouxovou a Slovinkou Veitovou.
Marcell prošel, i Marešová
Do finále diskařů postoupil Jan Marcell. Hned v první sérii zaznamenal 57.75 metru, pak už si připsal jen dva křížky. Nakonec se dostal do dvanáctky z osmého místa za čtveřicí přímo postupujících (přehodili 59.5 m).
Výškařka Oldřiška Marešová překonala napoprvé 175 i 180 cm, na 185 si připsala jeden křížek, ale tato výška už jí stačila k bojům o medaile. K postupu stačilo ve výsledku i 180 na první pokus.
Sedmiboj Korešové po disciplíně
Výtečně začala pouť po sedmi dílech soutěže Jana Korešová. S překážkami si poradila z celého pole nejlépe (13.43) a ujala se vedení. Pod 14 vteřin se dostaly také Španělka Barcenaová (13.68) a Řekyně Ifantidouová (13.85).
Ve výšce se Korešová přenesla přes 176 cm, což je její absolutní rekord o 1 cm. V disciplíně sice skončila třetí, ale udržela 50bodové vedení před novozélandskou Cowleyovou, která skočila stejně jako její Australanka Footeová 182 (průběžně pátá).
Koule je velká slabina Korešové, dnes se však dokázala zmátořit natolik, že se poprvé letos dostala za 10 metrů, o 18 cm. I tak se pochopitelně propadla, na sedmé místo, ale na medaili ztrácí jen 54 a úplnou špici 117 bodů. Tam se usadila Švédka Samuelssonová (v kouli 13.20), na pátou příčku poskočila vítězka disciplíny Ruska Zajnutdinovová (13.99).
Cenné kovy v pátek
Dnes večer se rozhodlo o dalších medailových sadách. Zde je výčet těch, o nichž ještě nebyla řeč. V oštěpu získal titul jediný 80metrový, Lotyš Einars Kovals (81.58), na bednu jej doprovodili novozélandský Farquhar a těsně za ním Korejec Park Jae. Čtvrtku s překážkami ovládl jasně Australan Tristan Thomas (48.75), vteřinu za ním svedli těsnou bitvu Japonec Jošida a Belgičan Bultheel. Stovku ploty ovládla za výborných 12.89 turecká Nevin Yanitová, stříbro patří Litevce Tamosaityteové, bronz novozélandské Millerové. V rekordu univerziády 9:32.62 se stala šampionkou na stýplu Sara Moreirová, o stříbro svedla úspěšnou bitvu Rumunka Bobocelová nad Turkyní Erismisovou.
Kompletní páteční výsledky jsou zde.