Ptejte se Anežky Drahotové
Anežka vstoupila na mezinárodní scénu v sezóně 2011 šestým místem na MS do 17 let ve francouzském Lille. Ve stejném roce obsadila na MEJ v Tallinnu třináctou příčku.
O rok později byla šestá na MSJ v Barceloně a následující sezónu již přišla její první velká medaile. Suverénním způsobem ovládla MEJ v Rieti, když ji na stupně vítězů doprovodila i její sestra Eliška, která závod dokončila na třetím místě. Podařenou sezónu vyšperkovala sedmým místem na seniorském mistrovství světa v Moskvě, když po odvážném výkonu tak trochu kuriózně vyrovnala národní rekord na dvacetikilometrové trati.
V roce 2014 nabrala křivka její kariéry ještě strmější vzestup. Hned zkraje sezóny se na závodě v Luganu osamostatnila v čele národních historických statistik, posléze vyhrála domácí Poděbrady a na Světovém poháru v Číně obsadila třetí příčku v závodě juniorek, když časem 43:40 překonala národní maximum na 10 km. Ty největší úspěchy však na ni ještě čekaly. První z nich přišel na šampionátu v americkém Eugene, kde se stala nejen světovou juniorskou šampionkou, ale též i rekordmankou na trati 10 000 m, časem 42:47.25 překonala do té doby platné maximum Rusky Lašmanovové o více než 12 vteřin. Na následném ME v Curychu se též dočkala první seniorské medaile, v závodě na 20 km došla na třetím místě, když časem 1:28:08 opět měnila národní rekordní statistiky.
Ani tento úspěch neměl být pro houževnatou závodnici posledním v sezóně, chystala se ještě na MS vrchařů a také silničních cyklistů. Nemoc, která ovlivnila i její výkon na zářijové běžecké GP v Prazi, však tyto její plány zmařila. Za své výkony byla potřetí v řadě vyhlášena Juniorkou roku a v hlavní kategorii ankety Atlet roku obsadila pátou příčku.
Rok 2015 přinesl Anežce zářivé momenty, ale také menší zklamání. Národní rekord 1:26:53 se jí podařilo zajít na EP ve španělské Murcii, předtím se jí ale příliš nedařilo doma v Poděbradech, kde se na ní podepsala únava z náročného programu zahrnujícího i běžecký půlmaraton (v Praze zaběhla tentokrát 1:15:15). Vrchol kategorie do 22 let v Tallinnu zvládla výtečně, vybojovala stříbro. Na medaili pak pomýšlela i na mistrovství světa mezi dospělými, jenže v Pekingu nebyla úplně zdravotně fit (svalové potíže s nohou) a tak se musela tentokrát spokojit s osmým místem.
Zdravotní problémy se přenesly i do sezóny 2016. Přesto dokázala vybojovat na svých prvních olympijských hrách v Riu de Janeiru velmi solidní desáté místo.
Své dotazy na Anežku Drahotovou můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do čtvrtka 8. září.