Ptejte se Lukáše Melicha
Rodák z Jilemnice začínal s atletikou ve svých čtrnácti letech v Turnově pod vedením svého strýce Dušana Krále. Jeho specializací se stalo záhy kladivo. Na mezinárodní scénu s ním vstoupil v juniorském věku, když reprezentoval v roce 1998 na světovém šampionátu do 19 let ve francouzském Annecy a skončil tu desátý. V následující sezoně (1999) bral v evropské konkurenci páté místo v lotyšské Rize. Mládežnickou etapu pak završil při ME „22dvacetiletých“ 2001 v Amsterdamu 11. příčkou, už jako atlet pražské Dukly. Na vrcholnou akci mezi dospělými si musel počkat pět let, pomineme-li armádní MS 2002 (7.) či univerziádu v Tegu 2003 (4.).
A svou premiéru při mistrovství světa v Helsinkách 2005 zvládl, byť mezi nejlepších dvanáct nepostoupil o metr a půl. Rok na to (2006) měl Lukáš při evropském šampionátu vyšší ambice. Tentokrát hodil nejlépe 73.77, a obsadil 15. pozici, na boj o medaile chyběl necelý metr.
Atmosféru olympijských her zažil poprvé v Pekingu 2008, ani napotřetí bitvu o finále nezvládl. Na den přesně rok poté (15.8.) jej čekala kvalifikace světového šampionátu v Berlíně 2009 a rostoucí forma před MS naznačovala, že by to tentokrát mohlo vyjít. Bohužel, nestalo se a 74.47 nestačilo o metr.
Na sezony 2010 a 2011 by asi Lukáš kvůli potížím se zády raději zapomněl. V té první, která patřila Evropě v Barceloně, poslal sedmikilové náčiní nejdále na mítinku v Řecku (73.24). V následujícím roce s MS v Tegu to bylo jen o málo lepší.
Do roku 2012 se dvěma vrcholy vstoupil zcela jinak: dějištěm se staly Lukášovy oblíbené Lovosice, výsledkem byl po sedmi letech vylepšený osobní rekord na 79.44. Slibný květen a červen se však nepodařilo proměnit na mistrovství Evropy, v Helsinkách z toho byl slabý výkon, pod 70 metrů. Zklamání si plně vynahradil v Londýně, Ve finále vybojoval šesté místo, v tu chvíli druhý nejlepší výsledek na olympiádě v historii českého kladiva.
Sezóna 2013 přinesla Lukášovi první velkou medaili. Výkony již na jaře naznačovaly, že by o ni na MS mohl bojovat. Do Moskvy přijel dobře připraven, fyzicky i psychicky. Jedním hodem zvládl kvalifikaci a nerozhodil jej pokažený první pokus ve finále. Nevzdal se ale a hodem z třetí série si řekl o bronz. Třetí místo bral Melich v celosezónním kladivářském seriálu IAAF i anketě Atlet roku.
Rok 2014 nebyl pro Lukáše zdaleka tak úspěšný jako ten předchozí. Kvalifikace na ME v Curychu mu vůbec nevyšla, takže o medaile se soutěžilo bez jeho přímé účasti. Velmi podobně dopadla i sezóna 2015. Lukáš měl na začátku sezóny tréninkové manko, ale ani později se do závodní pohody nedostal a jeho nejdelší výkon v sezóně měřil 76.21. Na MS v Pekingu skončil v kvalifikaci, na celkovém 20. místě.
Nejlepší výkon sezóny 2016 předvedl hned v jejím úvodu, když na Zlaté tretře v Ostravě jeho kladivo dolétlo na 75.97. Oba letní vrcholy pak nedopadly podle jeho představ. Na mistrovství Evropy skončila jeho cesta v kvalifikaci a obsadil celkové devatenácté místo. Mezi elitní dvanáctku se neprobil ani na olympijských hrách, kde byl patnáctý.
Své dotazy na Lukáše Melicha můžete posílat na pjelínek@atletika.cz, a to nejpozději do pátku 4. listopadu.