Půlmaratonské tituly Kamínková a Štefko v Plzni obhájili

neděle 25. dubna 2010
Na západě Čech opět hrála prim zkušenost, zadarmo to však české vytrvalecké jedničky neměly. V náročném teplém počasí a na členitě trati se Kamínková prosadila i v celkovém pořadí, před Štefkem doběhlo duo Ashenafi-Tóth.

Horké počasí a okruh s mnoha zatáčkami nepřály absolutním výkonům, a tak i čelní závodníci při premiéře půlmaratonského MČR v Plzni zaostávali za svými osobními maximy. Mistrovství republiky mělo jasného favorita v Róbertu Štefkovi, dnes to však rodilý Slovák vůbec neměl snadné. Zle ho proháněli loňští junioři Homoláč s Bajzou, v čelní skupince operovali také zkušenější Havlíček s Blahou. „Chtěl jsem zaútočit v posledním, pátém kole, ale po nástupu Tomáše (Blahy) bylo potřeba dřív, už ve čtvrtém. Naštěstí jsem to vydržel, ale dnes to bylo opravdu těžké,“ přiznal po závodě staronový šampion, který svým šestým půlmaratonským úspěch rozšířil sbírku republikových titulů na šestnáct. „Bojoval jsem nejen se soupeři, ale hlavně se sebou, vůbec jsem se dnes necítil dobře,“ vysvětlil Štefko. „Časy vzhledem k tomu horku a členitosti trati nejsou moc směrodatné,“ dodal.

A zase Štefko! - všechna foto: J. Čech

Poslední, kdo se strojovým tempem „Robo“ Štefka udržel krok, byl překvapivě Jakub Bajza, který si při svém prvním půlmaratonu v životě počínal nadmíru dobře. „Na patnáctém kilometru jsem zkoušel nastoupit, ale trenér mě zpomalil. Ukázalo se, že měl pravdu, protože i tak mě to tři kilometry před cílem kloflo,“ uznal po závodě Bajza, který na zlato (především v závěrečném kole) ztratil 39 vteřin. Pro bronz si nakonec doběhl zkušený Tomáš Blaha, jenž jako první z „odpadlíků“ překonal krizi a dotáhl se zpět na čelo. Medailové posty tak kompletně obsadily kroměřížské dresy, které zvládli jejich nositelé také jako jediní donést do cíle za méně než 1:10. Nepopulární čtvrtá příčka zůstala Jiřímu Homoláčovi, který se dlouho držel spolu se Štefkem a Bajzou. Za ním pak proběhl cílem slávista Jan Havlíček, jenž zpočátku udával tempo skupince české elity.

Souboj Maďara a Etiopana

Zahraniční špičku tvořili v Plzni Maďar Tóth a Etiopan Ashenafi. Oba běželi od druhého okruhu před českým závodníky, a společně ještě v posledním kole, v udávání tempa se po celou dobu poměrně spravedlivě střídali. V závěru měl nakonec více sil Erkoló Ashenafi, jemuž v čase 1:07:15 o 24 vteřin odolal traťový rekord, s 8sekundovým odstupem protnul cílovou pásku Tamás Tóth. Absolutně třetí pak byl Róbert Štefko (1:09:03).

Velmi dlouho se vyrovnaně vyvíjel i boj o mistrovský titul mezi ženami, jen bylo hned zpočátku jasné, že to bude někdo ze zkušené dvojice Kamínková-Sekyrová, která se držela společně ve skupince s několika muži. A byla to nakonec současná nejpilnější sběratelka zlatých úspěchů Petra Kamínková, kdo se v cíli radoval z vítězství. „Naštěstí jsem dnes nemusela běžet na sto procent, nejsem úplně fit. Titulem jsem si rozhodně nebyla jistá, ale když jsem Ivaně „cukla“, tak to asi psychicky nezvládla. Určitě ale bylo hezké, že to bylo vyrovnané,“ povídala olomoucká běžkyně, která byla jediná žena, již se v cíli podařilo pokořit hranici 1:20 – o 6 vteřin, a přidala tak své 37. (!) mistrovské zlato.

Kamínková porazila Sekyrovou a vyhrála i absolutně

Ivana Sekyrová boj o zlato prohrála a navíce s na ni soupeřka dotáhla třetím titulem z tohoto MČR, přesto byla sokolovská vytrvalkyně spokojená. „První nástup Petry jsem zachytila, druhý už ne. Člověk si musí rozvrhnout síly a mě už bolely nohy. Konec už zase docela šel, ale už jsem měla takovou ztrátu, že jsem to nemohla dohnat. I tak jsem ráda, že jsem nakonec neprohrála o tolik, o půlminutu nebo tak nějak,“ povídala Sekyrová, která ve skutečnosti ztratila ještě o něco méně, 23 vteřin. Třetí doběhla v absolutním pořadí Maďarka Zita Kácserová (1:25:22), republikový bronz tak patří čtvrté (a poslední) ženě, která pokořila hodinu a půl, Simoně Koščové z pražské Kotlářky.

Běžecký den v Plzni si mohli užít opravdu všichni. Celý program totiž začal lidovým během, který absolvovaly celé rodiny i třeba se svými čtyřnohými přáteli. Hlavní závod dokončil oproti loňskému roku bezmála dvojnásobný počet běžců - 325, z toho 49 žen (v rámci MČR 28 M, 116 Ž). Celkově se přihlásilo 359 běžců, z toho 18 neodstartovalo (vč. 1 ženy) a přes horké počasí nedokončilo pouze 14 mužů a 2 ženy. Největší čest jistě patří vítězům, ovšem jedny z největších ovací sklidila po zásluze dáma, která celou půlmaratonskou trať absolvovala se svými dvěma ratolestmi v kočárku.