Půlmaratonské tituly pro Kamworora a Jepchirchirovou

sobota 26. března 2016
Ve waleském Cardiffu se uskutečnil světový šampionát v půlmaratonu, kterému dominovaly keňské barvy.

Mezi muži dokázal obhájit svůj titul z předešlého světového šampionátu Keňan Geoffrey Kipsang Kamworor. V Cardifu triumfoval přesvědčivě, když za sebou nechal nejbližšího soupeře o šestadvacet vteřin a cílovou pásku proťal v čase 59:10. Pro stříbro si doběhl další zástupce Keni Bedan Karoki Muchiri (59:36). Na bronzový stupínek vystoupal Mohamed Farah z Velké Británie, který porazil v těsném finiši Etiopana Abayneha Ayeleha. Oba borci zaznamenali čas 59:59. Pro Ayeleha to byl nový osobní rekord. Pátý v pořadí, Tamirat Tola z Etiopie se již pod jednu hodinu nedostal, když zaběhl 1:00:06. I pro něj to však je osobní maximum.

V závodě týmů zvítězila Keňa před druhou Etiopií a třetí Eritreou. Domácí Britové v sestavě s Farahem skončili čtvrtí.

V závodě žen jasně dominovaly Keňanky. Mistryní světa se stala Peres Jepchirchirová, kterou známe i ze startů v České republice. Ta proběhla cílem v čase 1:07:31. Jen o tři vteřiny zpět zaostala její krajanka Cynthia Jerotich Limová (1:07:34). Kompletní keňské stupně vítězů doplnila třetí Mary Wacera Ngugiová, která zvládla trať za 1:07:54. Další místa pod pódiem patří Etiopankám. Čtvrtá skončila Netsaret Gudetaová (1:08:01) a pátou příčku obsadila její reprezentační kolegyně Genet Yalewová (1:18:15). Nejlepší neafrickou závodnicí byla na devátém místě Peruánka Gladis Tejedaová. Ta navíc časem 1:10:14 vylepšila kontinentální rekord.

Keňská nadvláda se potvrdila i v soutěži družstev, kde s přehledem zvítězily právě závodnice z této běžecké velmoci. Druhá byla Etiopie a třetí Japonsko. Bodovalo celkem patnáct týmů.