Rada IAAF zatím ruskou suspendaci nezrušila
Vloni v listopadu světová asociace atletických federací (IAAF) dočasně vyloučila ze svých řad ruský svaz (RusAF). Učinila tak na základě zprávy WADA (světová antidopingová agentura), která odhalila korupci a manipulaci antidopingového procesu mezi IAAF a Ruskem. RusAF pak obdržela podmínky, které musí splnit, aby byla suspendace zrušena. Za uplynulých sedmi měsíců tak ruští sportovci přišli o start zejména na halovém MS v Portlandu, větší hrozbou však byla případná absence na olympiádě v Riu.
Rune Andersen, nezávislý šéf speciální komise IAAF, která monitorovala plnění podmínek Ruskem vydal světové asociaci čtyři doporučení. Světová asociace tato doporučení jednomyslně schválila:
1) RusAF by neměla být vrácena na mezinárodní pole, protože řadu kritérií zatím nesplňuje:
- Hluboce zakořeněné kultura (přinejmenším) tolerance dopingu v Rusku se zásadně nezměnila.
- Silná a efektivní infrastruktura pro boj s dopingem zatím nebyla vytvořena.
- Existují podrobná a částečně doložená obvinění, že ruské vedení namísto boje proti dopingu řídilo systematický doping.
Toto doporučení znamená, že Rusko se nesmí zúčastnit žádných mezinárodních soutěží, včetně OH v Riu nebo ME v Amsterdamu.
2) Dokud platí suspendace RusAF, žádní další reprezentanti Ruska se nesmějí účastnit mezinárodních soutěží ani „provozu“ IAAF.
K tomu šéf IAAF Sebastian Coe uvedl: „Ačkoli byl zaznamenán dobrý posun, Rada IAAF se jednomyslně shodla, že RusAF nesplnila podmínky zrušení suspendace a ruští atleti se nemohou vrátit k mezinárodním soutěžím, aniž by nepodrývali důvěru soupeřů a veřejnosti. Proto RusAF nebylo v tuto chvíli obnoveno členství v IAAF.“
Rune Andersen dodal k případnému návratu do IAAF: „RusAF musí ukázat kulturu nulové tolerance k dopingu v ruské atletice.“ Zároveň podle Andersena musí všichni, RusAF, RUSADA (antidoping. agentura), ruské úřady musí spolupracovat „na vytvoření antidopingové infrastruktury“, která je „efektivní ve vyhledávání a potírání podvodníků“ tak, aby byla zajištěna ochrana čistých atletů v Rusku i mimo něj.
3) Rada IAAF schválila pravidlo, které umožní startovat na mezinárodních soutěžích atletům „pod neutrální vlajkou“, kteří se pohybují v jiném antidopingovém režimu než v ruském, jinými slovy, dlouhodobě pobývají v zahraničí, jsou zde pravidelně testování apod.
4) Podobně dostanou šanci přihlásit se k mezinárodním soutěžím také – rovněž jako neutrální sportovci, tedy ne jako reprezentanti Ruska – ti, kteří významně přispěli k boji s dopingem. IAAF výslovně zmiňuje Juliji Stěpanovovou, na jejíž podnět se celý proces řešení situace v ruské atletice rozjel.
Na závěr prezident Coe hovořil „o jasném signálu o reformě atletiky“. A vyjádřil přání, aby se Rusko mohlo co nejdříve vrátit do atletické rodiny.