Rada kraloval překážkám v rekordu MČR

sobota 25. února 2023
Halové mistrovství České republiky juniorů a juniorek je ve svém poločase. V průběhu prvního soutěžního dne byl k vidění jeden rekord šampionátu, o který se na šedesátce překážek dorostenců postaral Michal Rada.

Čerstvý národní sedmibojařský rekordman v kategorii dorostenců Michal Rada zahájil svou cestu za třemi individuálními tituly v rámci Gigantu na výbornou. Finále šedesátky překážek opanoval v novém rekordu šampionátu 7.84. Českobudějovický talent překonal tři roky starý zápis Štěpána Schuberta o jednu setinu a zařadil se na třetí místo historických tabulek této disciplíny v kategorii do 18 let. Také stříbrný Milan Vích z pardubické Hvězdy se dostal do TOP 10 historie, konkrétně na deváté místo, a to díky rozběhovému času 7.92. Ve finále pak zaběhl 7.97. Bronz bral chrudimský Adam Juliš za 8.07 (rozběh 8.06).

Také v dálce se ocitl Rada chviličku na čele průběžného pořadí, ale nakonec se musel spokojit s bronzem. Přesto, že předvedl sedmimetrový skok (707), našel dva přemožitele. Tuto metu totiž zdolali také stříbrný Daniel Hanzelka (707) a také vítězný Milan Tobiška, pro kterého se jednalo už o druhé zlato. Několik desítek minut předtím vybojoval titul i na šedesátce, kde jako jediný stlačil svůj čas po sedm vteřin (6.98).

O vítězi šedesátky překážek juniorů rozhodovaly pouhé dvě tisíciny. Roman Kadavý a Štěpán Štefko se do cíle předklonili shodně v čase 7.87. Šťastnější byl nakonec první jmenovaný, který si do Jablonce nad Nisou veze titul. Smutnit však nemusel ani Štefko. Pro oba se totiž jedná o nová kariérní maxima, se kterými se dělí o desátou příčku v historických tabulkách. Parádní osobák 7.91 si zaběhl další vícebojař Petr Svoboda a odměnou mu byla bronzová medaile.

Mezi juniorkami byla jasně nejrychlejší v novém osobáku a letošním nejlepším českém výkonu 8.49 Adéla Tkáčová. Naopak v kategorii dorostenek se vešly všechny tři medailistky do čtyř setin. Zvítězila plzeňská Viktorie Jánská za 8.46 před Klárou Vavřinovou (8.48) a Petrou Poštulkovou (8.50). Jánská následně získala další titul v dálkařském sektoru, kde poprvé v kariéře dolétla za šest metrů, když zvítězila za 606 centimetrů.

Jestliže bylo finále překážkové šedesátky juniorů nesmírně vyrovnané, tak ve finále hladkého sprintu na 60 metrů stejné kategorie došlo ke skutečné raritě. Zde totiž dokonce všichni tři medailisté zaběhli stejný čas, a to 6.85. Rozdíl dvou tisícin vynesl zlato Benjaminu Jakobovi před Jakubem Toužínem. O další tisícinu pomalejší byl bronzový Jakub Peterka. Pro všechny se jedná o kariérní maxima.

Na šedesátce dorostenek svedly zajímavý souboj o titul Terezie Táborská s Ester Parohovou. Rychlejší byla Táborská v novém osobním rekordu 7.50, kterým se vyhoupla na čtvrté místo národních historických tabulek. Parohová si výkonem 7.56 osobák vyrovnala. To ve finále stejné disciplíny juniorek nebylo o vítězce pochyb už zhruba od poloviny trati. Pro jasný primát si dosprintovala v kariérním maximu 7.47 Hana Blažková a stala se pátou nejrychlejší juniorkou historie na této distanci.

Na nejdelší běžecké distanci 3000 metrů se postaral z vítězů napříč kategoriemi o nejkvalitnější výkon vládce juniorského závodu Pavel Vinduška, jenž se časem 8:18.73 vyhoupl hned na třetí příčku historických tabulek do 20 let. Mezi juniorkami se pouze Radaně Lapáčkové podařilo stlačit čas pod deset minut. Její vítězný výkon měl hodnotu 9:57.10. V kategorii dorostu si doběhli pro titul Daniel Marák (8:48.59) a Klára Bittnerová (10:12.41).

Obě koulařská dorostenecká klání byla ve znamení jasné dominance. Mezi děvčaty potvrdila roli jasné favoritky klatovská Karolína Machová, která zaostala výkonem 15.46 jen o tři centimetry za svým osobním rekordem, s kterým figuruje na desáté pozici historických tabulek této kategorie. Mistrovský závod dorostenců byl pod nadvládou Jana Fialy. Reprezentant oddílu Atletika Slavkov u Brna poslal své náčiní suverénně nejdále ze všech na 17.45 a zaslouženě si na krk pověsil zlato.

Sestrám Švábíkovým se v ostravské hale daří. Starší Amálie zde před týdnem překonala národní rekord a mladší Apolena jasně ovládla domácí republikový šampionát v kategorii dorostenek v novém osobním maximu 381 centimetrů. Ani mezi juniorkami nebylo pochyb o vítězce. Viktorie Ondrová navázala na dva předešlé halové tituly z dorostu premiérovým o jednu věkovou kategorii výše. Navíc se úspěšným skokem na 412 centimetrech osamostatnila na čtvrtém místě národních historických tabulek mezi juniorkami od Jiřiny Kudličkové. Dorosteneckým tyčkařským šampionem se stal díky osobnímu rekordu 473 centimetrů Nikolas Spiros Papadimitriu.

V dálce juniorek s přehledem ukořistila nejcennější kov Tereza Vlková, která obhájila titul z loňského roku díky osobnímu rekordu 614 centimetrů. Mezi juniory stačilo vítěznému Štěpánu Maturovi skočit rovných sedm metrů. Trojskokan Pavel Halátek před týdnem vybojoval mistrovské zlato mezi dospělými a k tomu nyní přidal i to juniorské. Výkonem 15.14 příliš nezaostal ani za svým osobákem. Ve výčtu zlatých medailistů pak už zbývají pouze vítězky výškařských klání děvčat. Mezi juniorkami si vystoupala na nejvyšší stupínek Zdara Pezinková za 177 a dorostenkám vládla Renata Láníková za 175 centimetrů.