Radcliffová před Berlínem na tahanice kolem svého rekordu myslet nechce
Legendu ženského vytrvaleckého běhu Paulu Radcliffovou čeká v neděli velká výzva. Po téměř dvou letech od posledního maratonu a také necelý rok od narození svého druhého dítěte se postaví na start závodu v Berlíně. Na jedné z nejrychlejších tratí na světě se přitom 37letá Britka pokusí nominovat na olympijské hry, na kterých by ráda využila domácí prostředí Londýna a na závěr své bohaté kariéry doplnila chybějící klenot do sbírky v podobě olympijského triumfu.
Aktuální forma několikanásobné pokořitelky světového rekordu, o němž ještě bude řeč, je však zahalena v mlhách. Svůj poslední maraton, který běžela v roce 2009 v New Yorku si podle svých slov protrpěla a květnová desítka v Londýně zase připomínala „tak trochu katastrofu“. Zvládla ji za 33:17, tedy pomaleji než byly její dřívější mezičasy u maratonu. Kromě toho se letos musela vyrovnávat s problémy se zády a štítnou žlázou. „Poslední tréninky ale byly velmi dobré. Osobně se cítím, že bych mohla atakovat čas okolo 2:20,“ prohlásila Radcliffová na včerejší tiskové konferenci.
Ta se kromě jejího nedělního startu točila kolem ještě jednoho palčivého tématu. Koncem srpna totiž na kongresu IAAF v Tegu prošel návrh na změnu pravidel u silničních běhů, podle kterých by nemohly být nadále za rekordy považovány ženské výkony dosažené ve společných závodech s muži. Ze statistik by sice nezmizely, ale přesunuly by se z rekordů do kolonky historicky nejlepších výkonů. Radcliffové, jakožto světové rekordmanky, se to pochopitelně týká v první řadě. Fantastický výkon z Londýna 2003 2:15:25 by v rodině světových rekordů vystřídal taktéž její, ale o 2:17 min horší čas z roku 2005, kdy startovala ve výlučně ženském poli.
„Je to nefér. Pokud to takhle chtěli mít, měli to zavést hned od začátku,“ reagovala atletka poukázala i na těžkosti, které chystaná změna přinese. Vstoupí-li totiž opravdu 1. lednem 2012 v platnost, budou se muset v masivním měřítku revidovat i kontinentální či národní rekordy, včetně toho českého, který od roku 1995 drží časem 2:27:00 Alena Peterková při mistrovském závodě v Pardubicích, kde ženy běžely společně s muži.
Zatím však návrh budí spíše nevoli a proti se vedle řady atletek vyslovily i organizace sdružující největší silniční běhy na světě, tedy WMM a AIMS. „Situace, kdy nejrychlejší čas není uznáván za rekord, je matoucí a nerespektuje historii našeho sportu. Místo toho hodláme evidovat odděleně výkony ve smíšených i ryze ženských závodech,“ stojí v jejich prohlášení.
Ať už spor kolem kontroverzního pravidla dopadne jakkoliv, Radcliffová se s ním nehodlá zatěžovat. „Věřím, že bych tenkrát zaběhla ten čas i sama. Ale pravidla jsou pravidla a nebudu se stresovat něčím, co nemohu ovlivnit,“ hlásá před nedělním závodem, který může rozhodnout o tom, zda bude její kariéra směřovat k olympijskému triumfu nebo k definitivnímu konci v dřívějším termínu.