Radost a smutek: vítězství a pád

Radost a smutek: vítězství a pád
Aktuality
pátek 7. března 2014
Zcela protichůdné emoce pro českého fanouška přinesl večerní blok prvního soutěžního dne. Maslák suverénně postoupil, Rosolové zavřel cestu do finále kontakt se soupeřkou.

Tak to byla fantazie! Pokud dopolední rozběh nevyšel Pavlovi Maslákovi tak úplně podle představ, večerní semifinále napsalo zcela odlišný příběh. Halový i venkovní mistr Evropy na čtvrtce nedal svým soupeřům sebemenší šanci a ze třetí dráhy sbíhal jako první s velkým náskokem. Za ním se to mlelo, ale to 23letého svěřence Dalibora Kupky nemuselo tak zajímat, neboť své vedení bez znatelných problémů dotáhl až do cíle. Závěr si dokonce mohl dovolit lehce vypustit, i tak z toho byl nejlepší čas ze všech 45.79. "Myslím, že jsem měl i trochu štěstí, protože ostatní to nevím proč rozběhli docela pomalu. Lehce jsem se ohlížel už v zatáčce, necítil jsem je za sebou, pak jsem se podíval pořádně, protože mi to přišlo divný, že tam furt nejsou. To zvolnění v závěru bylo spíš na efekt, podobně jako hokejoví brankáři dohrávají zákrok lapačkou. Moc síl jsem tím nepošetřil," prohlásil Maslák, který se dnes večer definitivně zařadil mezi hlavní adepty světového zlata. "Zítra ale bude nový závod a karty se rozdají nanovo," je si vědom Pavel. 

Maslákův obdivuhodný výkon tak alespoň částečně zmírnil smutek z nešťastného momentu, který přineslo předchozí čtvrtkařské semifinále žen. Denisa Rosolová sice vbíhala do cílové rovinky na postupové pozici a chystala se ji ještě vylepšit, nicméně zezadu ji podrazila holandská soupeřka De Witteová a svěřenkyně Martiny Blažkové upadla. Ze semifinále si tak Denisa vedle odřenin na lokti, koleni a boku odnáší veliké zklamání, že nemohla prodat, na co měla. "Prostě jsem chtěla zrychlit a najednou jsem byla na zemi. Vůbec jsem totiž netušila, že je někdo za mnou. Ale je to i moje chyba, měla jsem to rozbíhat rychleji," líčila Denisa přes slzy, které se jí chtě nechtě dostaly do očí. "Protest by neměl smysl. Maximálně by ta Holanďanka nešla do finále, mě by stejně nenasadili. No nic, v létě jsou překážky, nikdo se mi tam nebude motat, nanejvýš ta překážka, takže tak," dodala Rosolová. Přesto nakonec kolize měla dohru, De Witteová byla diskvalifikována a finále tak poběží Američanka Atkinsová - zřejmě tedy protestoval tým USA.

Medaile

První zlato z letošního HMS zamířilo do Nizozemí. Postarala se o to Nadine Broersenová, která i díky halovému národnímu rekordu ve výšce (1.93), tak trochu překvapivě ovládla víceboj. V jeho pěti disciplínách posbírala celkem 4830 b, což je nejlepší světový výkon roku, a o 62 b porazila Theisen Eatonovou, pro kterou je zisk 4768 pro změnu kanadským rekordem. Bronz v napínavém běžeckém souboji, kdy to ještě mohlo dopadnout všelijak, uhájila Ukrajinka Fjodorová, a to o pouhých 6 bodů před Američankou Day-Monroeovou. 

Soutěž koulařů byla bitvou, jak se sluší a patří, v níž nechyběly daleké vrhy a také nějaké to medailové překvápení. Postaral se o něj Novozélanďan Walsh, který už v kvalifikaci výkonem 20.41 pokořil rekord své domoviny, aby k němu v průběhu finále přidával další decimetry. Vše vyvrcholilo poslední sérií, kdy náčiní z jeho ruky dolétlo do vzdálenosti 21.16 m. Udělal si tím velikou radost, ale zároveň poněkud rozesmutnil domácí fandy, neboť odsunul z medailových pozic zdejší hvězdu, dvojnásobného olympijského šampiona Majewského (21.04). Zlato si vysloužil výkonem 5 cm za 22 metrů Američan Ryan Whiting, stříbro za 21.79 bral Němec Storl.

Kvalifikace a sedmiboj

Nejrychlejší z překážkářek byla v rozbězích Australanka Pearsonová, která vyrovnala vlastní nejlepší čas roku 7.79. Ani hlavní konkurentky v boji o pomyslnou korunu však nezaváhaly a bez problémů postoupily do dalších bojů.

Dále jdou také nejznámější jména z hladkých sprinterů, snad s výjimkou Katařana Francise, který zůstal s 6.69 o tisíciny jako první pod čarou. Stejně tak se do semifinále nepodívá Slovák Zavacký, s 6.71 obsadí 27. příčku. Nejrychlejší byl s 6.53 Brit Kilty.

V kvalifikaci dálkařů se národním halovým rekordem a nejlepším výkonem ze všech závodníků 818 cm blýskl domácí Strzalkowski. Mexický rekord 801 zase zajistil poslední postupové místo Mexičanu Riverovi. Mimo toto rozmezí a tedy i bez šance na medaili skončili třeba Gaisah či Saladino.

Na patnáctistovce zatím potvrzuje roli neochvějné favoritky naturalizovaná Švédka Aregawiová, která půjde do finále s nejrychlejším časem ze všech 4:08.74.

Čtyři ze sedmi disciplín mají za sebou vícebojaři. V těch úvodních dvou si velký náskok vybudoval favorizovaný Američan Eaton, v kouli (14.88), ale i ve výšce (2.06) se jeho odstup od ostatních trochu ztenčil. I tak má na kontě 3653 b a k dobru 70 b na druhého muže pořadí, Bělorusa Kravčenka. Ten si výrazně pomohl především vynikající výškou, v níž překonal 221 cm, nejlepší sedmibojařský výkon při světových šampionátech. Průběžně třetí je Ukrajinec Kasjanov s 3516 b. 

Výsledky

Adam Pražák